İçeriğe atla

Bill W.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.15, 12 Mayıs 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22423949 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)

Bill Wilson ya da Bill W. olarak bilinen William Griffith Wilson (26 Kasım 1895 ö. 24 Ocak 1971), Adsız Alkolikler'in eş-kurucusudur. Adsız Alkolikler, günümüzde 166 bin grup sayısını aşmış; tahminen ayık kalmaya çalışan 4-5 milyon üyeye sahip bir kendi kendine yardım kuruluşudur.

Kendi alkolizmini çeşitli yöntemlerle durdurmaya çalışırken Dr. Bob'un yardımıyla son yönteminin işe yaradığını keşfetmiştir: Manevi değişim ve diğer alkoliklere yardım. Bulunduğu hastanede bu yöntemi William Silkworth'un desteğiyle denemiş ve "iflah olmaz" denilen alkoliklerin ayıklığı yakaladığına şahit olmuştur.

Bu başarıdan sonra Eşi Louise W. ile birlikte hayatını alkoliklere yardım etmeye adayan Bill W.'nun, kaleme aldığı Adsız Alkolikler adlı kitabı onlarca dünya diline çevrilmiştir ve halen, ister bir Adsız Alkolik grubu dahilinde olsun ister bireysel olsun pek çok alkoliğin ayık kalmasına yardımcı olmaktadır. Louise W., aynı şekilde alkolik eşlerinin birbirlerine yardım etmesini ve destek olmasını sağlayan Al-Anon gruplarının kuruculuğunu yapmıştır.

Bill W., Time Dergisi tarafından 20. yüzyılın kahramanları arasında ilk 20'de gösterilmiştir.[1]

Bill ve eşi Louise'in kurduğu bu bağımlılıktan arınma sistemi, bugün dünya çapında pek çok bağımlılığı durdurmak için de kullanılmaktadır: Adsız Narkotik, Adsız Seks bağımlıları ve Adsız İnsan Bağımlıları (co-dependent) gibi.

Kaynakça

  1. ^ Time Magazine Time 100:The most important people of the century, Retrieved December 31, 2007.

Time Magazine Time 100:The most important people of the century, Erişim tarihi: 31 Aralık 2007.