Belediye başkanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.31, 3 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Belediye başkanı, dünyanın çeşitli ülkelerinde yer alan belediye kurumlarının en yüksek kademedeki yöneticisi ve tüzel kişiliğinin temsilcisidir.[1]

Çoğu ülkelerde belediye başkanları seçimle görev başına gelirler. Ama tayinle işbaşına gelen belediye başkanları da mevcuttur. Belediye başkanlarının seçim sistemi, görev ve yetkileri, sorumlu oldukları bölgenin ve nüfusun genişliği ve değişik bölgelerde bile çok büyük farklılıklar gösterir.

Belediye örgütleri çoğunlukla Belediye Meclisi adı altında oluşturulan bir yasama ve denetleme meclisi içermektedir[2]. Belediye başkanı bazı sistemlerde bu belediye meclisinin de başkanı olarak görev yapar. Belediye başkanı ayrıca belediye meclisinin verdiği kararları ve yaptığı yasaları uygulamakla yükümlüdür.

Kaynakça

  1. ^ "İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Başkanın Görevleri". 6 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2010. 
  2. ^ "İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2010 Yılı İhtisas Komisyonları". 1 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Temmuz 2010.