Beko loder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.29, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24175949 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Hidromek firmasının ürettiği HMK 102S Beko Loder

Beko loder (backhoe loader) ya da kazıcı yükleyici, traktör gövdesi üzerinde önünde kova ve arka tarafında küçük bir kazıcı ile donatılmış bir iş makinası. Çeşitli malzemeleri yükleme, taşıma, kazma gibi işlerde kullanılmaktadır. Beko Loderde, yükleme ve kazıcı kısmının hareketi, hidrolik sistem ile gerçekleştirilmektedir. İş makinaları içerisinde en çok kullanılan araçlardan birisidir. Yükleyici ön kova kısmı, herhangi bir malzemeyi, bir yerden alıp kısa mesafede başka bir yere yüklemek için kullanılmaktadır. Uzun mesafe yük taşımacılığı için uygun değildir. Kazıcı kısmı ise, hendek kazıları, kanal kazıları, yapı temelleri, kazıp yükleme işlemleri yapmak için kullanılmaktadır.

Loderden farkı, ön kova kısmının yanında aynı zamanda arka tarafında kazıcısının da olmasıdır. Bunun yanı sıra üretim şekillerine göre farklılık göstermekle birlikte, forklift, kırıcı, tomruk yükleyici, tefsiye küreği, riper, betoniyer, folip ve burgu gibi çeşitli ek aparatlar ile farklı alanlarda da kullanım olanağı mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]