Bassae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.45, 2 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24174562 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Bassae'deki Apollon Epikurios Tapınağı
UNESCO Dünya Mirası
Bassae.JPG
Konum  Yunanistan
Kriter Kültürel: i, ii, iii
Referans 392
Tescil 1986 (10. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Bassae (Latince: Bassae, Eski Yunanca: Βάσσαι Bassai, "kayalıktaki küçük vadi"[1]), Yunanistan'ın Messinya ilinin kuzeydoğu kesiminde bulunan Oichalia'da bulunan bir arkeolojik alandır. Klasik antik dönemde, Arkadya'nın bir parçasıydı. Bassae, Figaleia'nın kuzeydoğusunda, Andritsaina'nın güneyinde ve Megalopolis'in batısında, Skliros kasabasının yakınında yer alır. M.Ö. 5. yüzyılın sonlarına tarihlenen iyi korunmuş olan Apollon Epikurios Tapınağı ile ünlüdür.

Her ne kadar bu tapınak coğrafi olarak antik Yunan'ın önemli devletlerinden uzak olsa da, olağandışı özelliklerinin çokluğu nedeniyle antik Yunan tapınaklarından en ünlülerinden biridir. Bassae, Dünya Mirasları Listesi'ne eklenmiş olan ilk Yunan sitesidir.[2] Yapılışı M.Ö. 450 ile M.Ö. 400 yılları arasına tarihlenmektedir.

Kaynakça

  1. ^ "Hellenic Ministry of Culture: The Temple of Epicurean Apollo". 9 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2017. 
  2. ^ Temple of Apollo Epicurius at Bassae, World Heritage List.