Aviamarş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 07.30, 2 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
1925-1933 yılları arasında Reichswehr'in gizli havacılık okulu ve deneme sitesi'nin bulunduğu yer (Lipetsk, Lipetsk Oblastı)
Fokker D.XIII (Lipetsk)

Aviamarş (Rusça: Авиамарш, Stalin döneminde: Марш Сталинской авиации / Marsh Stalinskoy aviatsii; anlam: "Stalin'in havacılık marşı"), Sovyet popüler şarkısı.

1921'de şiiri Pavel German (Павел Давидович Герман / Pavel Davidovich German) tarafından yazıldı ve müziği Yuli Hayt (Юлий Абрамович Хайт / Yuliy Abramovich Khayt) tarafından bestelendi.

Helmut Schinkel'in yazdığı Almanca sözüyle Rote Flieger (Roter Luftflottenmarsch olarak da bilinir) olarak okundu. 1930'lu yıllarda Nazi Almanyası'nda SA tarafından Das Berliner Jungarbeiterlied (Herbei zum Kampf olarak da bilinir.) adlı şarkının melodisi olarak kullanıldı.[1]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Два марша. 1. Кто у кого? + Das Berliner Jungarbeiterlied". 15 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]