Avanak Ajan: Altın Kuş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.32, 20 Kasım 2020 tarihinde Thecatcherintherye (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24053040 numaralı sürüm (→‎Filmin adı nereden geliyor: yazım)
Avanak Ajan: Altın Kuş
Austin Powers in Goldmember
Austin Powers in Goldmember film posteri
Yönetmen Jay Roach
Yapımcı Demi Moore
Mike Myers
Jennifer Todd
Suzanne Todd
John S. Lyons
Eric McLeod
Senarist Mike Myers, Michael McCullers
Oyuncular Mike Myers
Beyoncé
Seth Green
Michael York
Robert Wagner
Mindy Sterling
Verne Troyer
Michael Caine
Müzik George S. Clinton
Görüntü yönetmeni Peter Deming
Kurgu Greg Hayden
Jon Poll
Stüdyo Amerika Birleşik DevletleriNew Line Cinema
Birleşik KrallıkEntertainment Film Distributors
Çıkış tarih(ler)i 2002, Amerika Birleşik Devletleri ABD
25 Ekim 2002, Türkiye
Süre 94 dakika
Dil İngilizce
Önceki film Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Devam filmi Austin Powers 4

Avanak Ajan: Altın Kuş, 2002 ABD yapımı komedi filmidir. James Bond filmlerinin bir parodisi olan bu film Mike Myers'ın başrollerini oynadığı Austin Powers serisinin üçüncü filmidir.

Austin Powers Dr. Evil ve Mini Mi'yi hapse atmıştır. Ama onları kapalı bir mekanda tutmak çok zordur. Güvenliğin en yüksek seviyeye çıkarıldığı hapishaneden bile kaçmayı başarırlar.

Dr. Evil'in bu seferki planı Austin Powers'i daha doğmadan yok etmektir. Bu sebeple babasını ele geçirmeyi düşünen doktor Evil'in planlarını Powers bozacaktır.

Filmin adı nereden geliyor

"Austin Powers in Goldmember" (Avanak Ajan: Altınkuş), James Bond filmlerinin bir parodisidir. İnsan İki Kere Yaşar, Beni Seven Casus ve Altın Göz gibi Bond filmlerinden esinlenmeler olsa da film en çok serinin 3. filmi olan Altın Parmak (Goldfinger)'tan alıntılar yapmıştır. Filmin adında da bu özgün filme gönderme vardır. Goldfinger İngilizcede altın parmak anlamına gelirken bu sözcükle dalga geçen ve aynı zamanda da ses uyumu olan Goldmember ise altın penis anlamına gelmektedir (member=uzuv, organ). Zaten filmin baş karakteri Goldmember (Mike Myers)'ın dünyayı yok etmek için kullanacağı aktivasyon anahtarı Foxxy (Beyoncé) tarafından köpekbalıklarıyla dolu havuza atılınca, Goldmember derhal bir yedeğini devreye sokar: altın kaplamalı penisini. Filmin Türkçe adı da buna uygun seçilmiştir: "Avanak Ajan: Altınkuş". "Kuş" argoda cinsel organ yerine kullanılmaktadır.