Asıf Şevket

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.01, 29 Nisan 2020 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22242393 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)

Asıf Şevket (Arapça: آصف شوكت‎‎; 15 Ocak 1950, Tartus, Suriye – 18 Temmuz 2012 Şam, Suriye) Suriyeli siyasetçi. Eylül 2011'den bombalı saldırıda öldürüldüğü 18 Temmuz 2012 tarihine kadar Suriye savunma bakanı vekili.

İlk yılları

Asıf Şevket 15 Ocak 1950'de Suriye'nin Tartus bölgesinde Nusayri bir ailede dünyaya geldi. Mütevazı bir okul hayatı vardı ve Şam Üniversitesi Hukuk bölümünü bitirdi. 1970'lerde Suriye ordusuna girdi ve bu arada evlenerek beş çocuk sahibi oldu. Orduya katıldıktan sonra, Şevket hızla yükseldi ve Hafız Esad'ın kardeşi Rıfat Esad'ın yardımıyla Savunma bölüğü isimli paramiliter oluşumda memur oldu. Bu kurum 1982 Hama katliamını işlemekle suçlanmıştı.

1983 yılında Hafız Esad kalp krizi geçirmiş ve uzun süre ülke yönetminden uzakta kalmıştı. Bu zaman zarfında ülkeyi altı kişilik konsey yönetmekteydi ve Rıfat Esad aralarında yoktu. Rıfat Esad ve yandaşları Şam'ın kontrolü için adeta bir savaş başlatmıştı, bu olaylar sırasında Asıf Şevket Hafız Esad'a sadık kaldı ve albaylığa terfi ettirildi.

Büşra Esad ile evlenmesi

Asıf Şevket Şam Üniversitesi'nde okurken aynı okulda okuyan Büşra Esad ile tanışmıştı. Büşra Esad babası Hafız Esad 'ın tek kızıydı ve aile evli ve beş çocuk babası Asıf Şevket ile olan ilişkisine karşıydı. Büyük abi Basil Esad ilişkiye son vermek için 1993'te Asıf Şevket'i tutuklattı. Basil Esad'ın 1994'te bir trafik kazası sonucu ölüm üzerine Şevket ve Büşra evlendiler. Baba Hafız Esad evliliği kabullendi ve Şevket tümgeneralliğe yükseltildi. Bu evlilikten dört çocuğu oldu. Şevket bu sırada kayın biraderi ve rejimin varisi Beşar Esad 'le yakın ilişki kurdu. Ama Şevket ve küçük kardeş Mahir Esad le asla anlaşamadı ve Mahir 1999'da eniştesi Asıf Şevket'i karnından vurarak yaraladı.

Siyasi kariyeri

2000 yılında Hafız Esad öldü ve yerine oğlu Beşar Esad geçti. Asıf Şevket bu sırada ülkedeki en güçlü siyasi isim oldu. Suriye Askeri istihbarat başkan yardımcısı oldu. Hamas ve İslami Cihad gibi gruplar aracılığıyla Lübnan üzerinde hakimiyet kurulması gerektiğini düşünüyordu. 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD ve Avrupa istihbaratlarıyla koordineli çalıştı.

2005 yılında askeri istihbarat başkanı oldu ve kısa süre sonra Lübnan başbakanı Refik Hariri bombalı suikastle öldürüldü. ABD olayın çok planlı bir eylem olduğunu ve Suriye istihbaratının parmağı olduğunu düşündü ve Asıf Şevket'in ABD'deki mal varlığı donduruldu. 2009 yılında Asıf Şevket savunma bakanı yardımcısı oldu ve Mahir Esad 'la bir kez daha karşı karşıya geldi.

Ölümü

2011 yılında başlayan olaylardan sonra, olayların şiddet kullanılarak bastırılmasından Asıf Şevket sorumlu tutuluyordu ve Özgür Suriye Ordusu'nun hedefindeydi.

18 Temmuz 2012 Şam saldırısı sırasında hayatını kaybetti ve onunla birlikte ölenler ile birlikte, Şam'da düzenlenen devlet töreninin ardından, cenazesi Tartus bölgesindeki köyünde defnedildi.

Kaynakça