Arif Erkin Güzelbeyoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.00, 6 Ocak 2021 tarihinde Baydere (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24571970 numaralı sürüm (→‎Rol aldığı filmler & diziler: Yazım hatası düzeltildi)
Arif Erkin Güzelbeyoğlu
Doğum 11 Eylül 1935 (1935-09-11) (86 yaşında)
Gaziantep, Türkiye
Milliyet Türk
Meslek Mimar, müzisyen, tiyatro- sinema oyuncusu ve bürokrat
Etkin yıllar 1969-günümüz

Arif Erkin Güzelbeyoğlu (d. 11 Eylül 1935 Gaziantep), Gaziantep doğumlu Türk mimar, müzisyen, tiyatro-sinema oyuncusu ve bürokrattır. Güzelbeyzade adlı bir Türkmen boyundan gelen soyadı Güzelbeyoğlu olarak Türkçeleştirilmiştir.[özgün araştırma?]

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık, Devlet Opera ve Balesi'nin, Opera Dershanesi'nde müzik eğitimi aldı. İstanbul Radyosu'nda solist ve korist olarak çalıştı. Önce Genç Oyuncular tiyatro grubunun kuruluşunda yer aldı. Ardından Dostlar Tiyatrosu'nu kuran beş kişiden biri oldu. Aynı zamanda tiyatro müziği de yapmaya başladı. Umut, Karakolda Ayna Var, Gramafon Avrat, Bir Milyara Çocuk, Bizimkiler gibi pek çok görsel yapımın müziklerine emek verdi. Umut filmi ile 1969 Adana Altın Koza Film Festivali'nde en iyi müzik ödülünü aldı.

Keşanlı Ali Destanı filmi ile başladığı oyunculuk hayatında ünlenmesi, İkinci Bahar dizisi ile oldu. Aralık 2005 itibarıyla Yabancı Damat dizisinde "Memik Dede" karakterini canlandırdı. 2007 yapımı Beyaz Melek adlı sinema filminde de "Mala Ahmet" karakterini canlandırdı. Son olarak Canım Ailem dizisinde "Cabbar Ağa" olarak karşımıza çıktı. Muhteşem Yüzyıl adlı dizide "Piri Mehmet Paşa" adlı Divan Üyesini oynadıktan sonra Doksanlar ve Kadim Dostum adli dizilerde yer aldı. Daha sonra Çoban Yıldızı dizinde oynadı.

Rol aldığı tiyatro oyunları

Rol aldığı filmler & diziler