Apple Yazıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.39, 2 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24157212 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Apple Yazıcıları

Apple Yazıcı Haziran 1979'da tanıtılan bir dizi yazıcı serisidir. Apple tarihi boyu birkaç satırlık yazıcı üretti, ancak artık bu aygıtları üretmiyor veya desteklemiyor. Bazı erken ürünler termal teknolojiyi kullanmasına rağmen, Apple'ın ürünleri genişçe Apple ImageWriter (Nokta matrisli baskı), Apple LaserWriter (PostScript lazer) ve Apple StyleWriter (termal mürekkep püskürtmeli baskı) olmak üzere üç satıra ayrılabilir.[1] Yazıcı sürücüsü ile çalışıyordular. Apple yazıcı modellerine Apple Silentype, Apple Dot Matrix Printer, Apple Daisy Wheel Printer, Apple ImageWriter, Apple LaserWriter, Apple 410 Color Plotter, Apple Color LaserWriter, Apple StyleWriter modelleri dahildir.

Ürünler

Apple'ın ilk yazıcı yayını, Haziran 1979'da Apple II Plus'ın hemen sonrasında çıkan Apple Silentype'tı. Silentype, özel bir kâğıt kullanan ve 80 sütun çıktı sağlayan termal bir yazıcıydı. Apple III ile de uyumlu olan Silentype, yeniden markalanmış bir Trendcom 200'dü.

Apple Dot Matrix Printer (çoğunlukla Apple DMP'ye kısaltılmıştır) C. Itoh tarafından üretilen ve 1982'de Apple II serisi, Apple Lisa ve Apple III için Apple etiketi altında satılan bir yazıcıdır. Apple bu sürümü Ocak 1983'te Qume papatya çarklı bir motor olan Apple Letter Quality Printer (Apple Daisy Wheel Printer olarak da bilinir) ile takip etti.[2] Bu yazıcı saniyede kırk karakter basabilir. Ayrıca 1983'te Apple, tek çizici olan Apple Color Plotter'ı piyasaya sürdü. Bu yazıcı yatay eksen boyunca dört renkli kalemi taşıdı ve döndürdü, cihaz kalemi dikey eksende oluşturmak için kağıdı hareket ettirdi.[3] Apple Scribe Printer, 1984 yılında Apple IIc'nin yanında nispeten düşük bir perakende fiyatı ile piyasaya sürülen ve Apple IIe bilgisayarıyla uyumlu bir termal baskılı yazıcıydı.

Kaynakça