Ao no Exorcist

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.50, 16 Ocak 2021 tarihinde 89.166.46.217 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 24671959 numaralı sürüm

Şablon:Infobox animanga/Header Şablon:Animanga/manga Şablon:Infobox animanga/Anime

Wikipe-tan without body.svg Anime ve manga portali

Ao No Exorcist, diğer adıyla Blue Exorcist (Mavi İblis Kovucu), orijinal yazımı (青の祓魔師, エクソシスト) (Ao no Ekusoşisto), Kazue Kato tarafından yaratılmış bir mangadır. Nisan 2009'dan beri Shueisha tarafından Jump Square dergisinde haftalık olarak yayımlanmakta, ayrıca 4 Nisan 2011'den bu yana gene Shueisha tarafından 6 cilt haline de getirilmiş bulunmaktadır. Seri ilk kez bir tek bölümlük manga olarak Jump Square'ın Eylül 2008 sayısında Miyamauguisu Ev Durumu (深山鶯邸事件 Miyamauguisu-tei Jiken) adıyla yayımlanmıştır. 9 Ağustos 2011'e kadar, Ao No Exorcist serisinin Japonya'da 27 bölümü yayımlanmıştır ve haftalık olarak yayımlanmaya devam etmektedir.

Viz Media Kuzey Amerika için manganın lisansını satın almış ve ilk İngilizce cildi 5 Nisan 2011'de yayımlamıştır. Ayrıca 5.cilt 6 Aralık 2011'de çıkmak üzere listeye alınmıştır.

İçerik

Dünya zıt iki boyuttan oluşmaktaydı; bunlardan biri insanların yaşamakta olduğu Assiah, diğeri ise iblislerin hüküm sürdüğü Gehenna. İki boyut arasında geçiş yoktu. Buna rağmen iblisler insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah'a ulaşabiliyordu. İblislerin tanrısı şeytan ise bu ayrıcalıktan yoksundu. Çünkü kendisini barındıracak kadar güçlü bir insan bulamadığından Gehenna'da kalmak zorundaydı. Şeytan, bu durumdan kurtulmak için bir insan kadından Okumura Rin isimli bir çocuk sahibi oldu. Rin'in iki seçeneği vardı. Ya babasına yardım edecekti ya da bir ruh kovucuya dönüşecekti.

Animesi

27 Kasım 2010'da Shueisha'nın Jump Square Resmi sitesinde, Ao No Exorcist'in animeye uyarlanacağı duyuruldu. Yapımcı şirket A-1 Pictures'tan Hitoshi Okamura yapımcılığı üstlendi. Aslında serinin 10 Nisan 2011'de yayınlanmaya başlanması planlanıyordu fakat 11 Mart 2011 Tohoku deprem ve tsunamisi sebebiyle ilk bölüm 17 Nisan 2011'de yayınlandı.

Serinin iki açılış ve iki kapanış müziği bulunmaktadır. İlk 12 bölümde "UVERworld" adlı Japon rock grubunun şarkısı "Core Pride" açılış müziği,"2PM" adlı Güney Koreli grubun " "Take Off" şarkısı ise kapanış müziği olarak kullanılmıştır. 13.bölümden itibaren açılış müziği Japon rock grubu " ROOKiEZ is PUNK'D" 'ın şarkısı "In My World", ve kapanış müziği Japon şarkıcı Meisa Kuroki'nin şarkısı "Wired Life"'tır.

Kaynakça

İngilizce Vikipedi Sayfası "Blue Exorcist"

Dış bağlantılar