Anten çizgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.19, 2 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24156536 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Bir kutupsal (polar) koordinat sisteminde yatay anten çizgesi
Kosekant-kare özelliğe sahip düşey anten çizgesi

Anten çizgesi, bir antenden yayınlanan enerjinin göreli yoğunluğu, veya elektrik ya da manyetik alan kuvvetlerini yöne bağlı olarak gösterir. Bir radar anteninin yönsel karakteristiklerini gösterir.

Anten çizgesinde bir radar anteninin yöne bağlı olarak yayın kuvveti çizgesel (graphical) olarak gösterilir ve böylece o yöndeki yayın gücü için bir kestirim yapılabilinir. Bu çizgeler, ölçü yöntemleri veya bilgisayarda benzetim (simulation) programları ile çizilir.

Bir düzlem içinde her yönde eşit miktarda yayın yapabilen bir yön bağımsız (omni-directional) antene karşılık, yön bağımlı anten ile yayın bir yönde yoğunlaşır ve bu sayede daha az bir gönderim gücü ile daha uzun menzillere ulaşmak mümkün olabilir. Bir antene ait gönderim- ve alım çizgesinin karşılıklılık (reciprocity) özelliği nedeniyle, hem gönderilen yayının belirli bir yöndeki kuvvetini, hem de antenin bu yöndeki alım duyarlılığı tayin etmek mümkün olur.

Yatay anten çizgesi hem kartezyen hem de kutupsal (polar) koordinat sisteminde çizilebilir. Kartezyen koordinat sistemi ile anten verileri daha iyi gösterilebilir. Bu veriler keza bir çizelge ile listelenebilir. Daha anlaşılabilir gösterim için kartezyen koordinat sisteminin aksine, yayın yönü açısının doğrudan gösterildiği kutupsal koordinat sistemi genellikle yeğlenir. Yayın gücü kutupsal koordinat sisteminde lokal eğrilerle belirtilir. Bu çizgede merkezinde antenin bulunduğu antene ait elektromanyetik alanının iki boyutlu düzlemdeki havadan görünüşü verilir.