Amsterdam'da Düello

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.47, 1 Mart 2019 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20430894 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Amsterdam'da Düello
Amsterdam
İlk baskının kapağı
YazarIan McEwan
ÇevirmenÜlkem Gürpınar
Ülkeİngiltere
Dilİngilizce
TürRoman
Yayım2000, Can Yayınları
YayımcıJonathan Cape
Sayfa183 sayfa
ISBN0-385-49424-6 (özgün)
9789750700361 (Türkçe)
Seri
Sonsuz Aşk Amsterdam'da Düello Kefaret

Amsterdam'da Düello (orijinal ismi: Amsterdam), Büyük Britanyalı yazar Ian McEwan'ın 1998 yılında yayınlanan romanı. Eserde, bir besteci ve bir gazete editörü arasındaki ilişki anlatılmaktadır. McEwan bu romanıyla 1998 yılında Booker Ödülü kazandı.

Özet

Kitap Molly Lane'in cenaze töreniyle başlar. Törendeki konuklar arasında Dış İşleri Bakanı Julian Garmony, gazete editörü Vernon Halliday ve ünlü besteci Clive Linley de yer almaktadır. Bu üç adamın ortak özellikleri vardır: Kendilerine çok güvenmektedirler, her biri bir dönem Molly'nin sevgilisi olmuşlardır ve üçü de küçümsedikleri Molly'nin kocası George'u Molly'nin vefatından sorumlu tutmaktadır. Clive ve Vernon Molly'nin ölümüyle ilgili düşüncelere dalarlar. Kadının beyninde onu çaresiz ve güçsüz bir rahatsızlık olduğu açıktır. Ne Clive ne de Vernon, Molly'nin sağ görüşlü Dış İşleri Bakanı Julian Garmony'e ilgi duymasını anlayamamaktadır. Garmony aynı zamanda partisinin liderliğine oynamaktadır.

Clive cenazeden sonra evine döner ve senfonisi üzerinde çalışmaya devam eder. Yaklaşan milenyum ile ilgili bir parça yazması için sipariş almıştır ve işin büyük kısmını tamamlamıştır. Kendisine ilham vermesi için Göller Bölgesi'nde yürüyüş yapmaya karar verir.

Vernon, okuyucu sayısı hızla düşen bir gazetenin editörüdür. Gazetenin içeriğini daha sansasyonel konularla değiştirmeye çalışmaktadır. Molly'nin kocası George, Vernon'a Julian Garmony ile ilgili çok önemli bir haber (dedikodu) verir. Fakat Vernon bu dedikoduyu Clive ile paylaşınca, ikili bu haberin yayınlanmasının ahlaki sorumlulukları yüzünden tartışırlar.

Göller Bölgesi'ne gittiğinde, Clive, başka bir ahlaki karar vermek zorunda kalır. Yürüyüş yaptığı sırada çok tehlikeli durumda kalmış biriyle karşılaşır. Ona yardım edebileceği bir pozisyondayken aradığı melodiyi bulur ve yardım etmek yerine bir kayanın arkasına saklanarak bestesini tamamlar. Clive'ın bu kararı hayatını değiştirecektir.

Kitabın gidişatı boyunca Clive ve Vernon birbirlerinden intikam almaya çalışan düşmanlar haline gelirler. Kararlarının sonuçları ve aralarındaki anlaşmalar her ikisini de Amsterdam'a yönlendirir. Romanın akıbeti de bu şehirde ortaya çıkar.

Kaynakça