İçeriğe atla

Ali Muzaffer Göker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.33, 2 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24153186 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Ali Muzaffer Göker (d. 1888, İstanbul - ö 10 Haziran 1959), Türk siyaset adamı.

Mülkiye Mektebi ve Paris Ulumu Siyasiye Okulu mezunudur. İstanbul Darülfünun Edebiyat Şubesi Tarih Bölüm Tarihi Öğretmen Yardımcılığı ve Hocalığı, Yeni Zamanlar Tarihi Profesörlüğü, Yüksek Ticaret Okulu İktisat, Mekteb-i Sultani Sultanisi ve Erkan-ı Harbiye Mektebinde Siyasi Tarih Dersleri Hocalığı, Darülfünun Türkiye-Avrupa İlişkileri Kürsüsü Profesörlüğü, Türk-Yunan Asker ve Sivil Esirlerini Değiştirme Komisyonu Türk Delegesi, İstanbul ve Trakya Bölgesi Maarif Eminliği, Son Zamanlar Tarihi Profesörlüğü, Fakülte Reisliği, Türk Tarih Kurumu Üyeliği ve Genel Sekreterliği, Yazarlık, Tokyo Büyükelçiliği, TBMM IV. Dönem (Ara Seçim), V., VI.ve VII. Dönem (İstifa: 3 Ağustos 1944) Konya Milletvekilliği ile VI. Dönem Hariciye Encümeni Reisliği ve IV., V. Dönem Divân-ı Riyâset Kâtipliği ve VII. Dönem Dışişleri Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.[1] Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedilmiştir.

Kaynakça

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012. 10 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2013.