Alemdar (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.36, 19 Temmuz 2020 tarihinde Merahm (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22891916 numaralı sürüm (Kategori:Günlük gazeteler kaldırıldı (HotCat))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Alemdar
Tür Günlük gazete
Sahibi Refi' Cevad Ulunay
Kuruluş tarihi 1912
Dil Osmanlı Türkçesi
Son yayım tarihi 1922
Genel merkez İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu

Alemdar, 1912-1922 yılları arasında İstanbul'da yayımlanan ve Türk Kurtuluş Savaşı'na karşı çıkan günlük gazete.

Refii Cevad Ulunay'ın sorumluluğu altında ve Ahmet Kadri'nin (Pehlivan Kadri) yayın yönetiminde yayımlanmaya başladı. Gazete Başyazarlığını ise uzun bir süre Hüseyin Şükrü idare etti. İttihat ve Terakki yönetimine muhalif yaklaştığı için birkaç kez sıkıyönetim altında kapatıldı. Takvmli Gazete ve Teşrih adlarıyla yeniden çıkarılmaya başlandı. Mahmud Şevket Paşa'nın Haziran 1913'te bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra Refii Cevad, Sinop'a sürüldü ve gazete yayımına belirli bir süre ara verildi. Mütareke dönemine gelindiğinde ise 5 Aralık 1918 tarihinde yeniden yayımlanmaya başladı.

Zamanla Türk varlığına düşman İngiliz Muhipler Cemiyeti'nin yayın organı haline geldi ve Türk topraklarını işgal edenler ile iş birliği içeresinde oldu. Sadrazam Damat Ferit Paşa'ya yakın bir yayın anlayışı izleyen Alemdar gazetesi, Anadolu'daki Türk Kurtuluş Savaşı'na karşı çıktı bu mücadeleyi "amaçsızlık" ve "maceraperestlik" olarak yorumladı. 1922 yılında ise Refii Cevad'ın Yüzellilikler listesine alınmasının ardından yurt dışına gönderilmesi üzerine de kapandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]