Aksaray Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.52, 2 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24151988 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Aksaray Müzesi
Aksaray Museum01.jpg
Açılış 2004
Konum Hacılar Harmanı Mahallesi Konya Caddesi 5. Bulvar No :16 Aksaray
Koordinatlar 38°21'40"N, 33°59'38"E Edit this on Wikidata
Tür Tarih/Arkeoloji, Etnografya
Koleksiyon boyutu Aksaray ve çevresinde yaşamış medeniyetlerin eserleri
Resmî site Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi 1969 yılında Zinciriye Medresesi'nde kurulmuş ve civardan eser toplanmıştır. Daha sonra Acemhöyük, Aşıklı Höyük, Musular ve Güvercinkayası Höyüğü kazılarının yapılmasıyla yeni bir binaya ihtiyaç duyulmuş ve 2004 yılında yeni bir bina inşa edilmiştir. Sergilenmekte olan eserler akeramik Neolitik çağdan Osmanlı Çağı'na kadar uzanmaktadır.

İçerdiği eserler

Neolitik çağda ait taştan aletler, obsidyenden silahlar ve kemikten aletler Aşıklı Höyük kazısından gelmiştir. Burada ölü hediyesi olarak ele geçmiş akikten kolye dikkati çeker. Neolitik seramikler ve taş aletler Musular kazısında ele geçmiştir. Güvercinkayası Höyüğü Geç Neolitik - Erken Kalkolitik çağ merkezidir. Seramik ve aletler yanında damga mühürler de vardır. Eski tunç eserleri Acemhöyük kazısı ile satın alınan Darboğaz kaplarından oluşmaktadır. Asur Ticaret Kolonileri Çağı seramik, mühür, mühür baskıları ile çeşitli eşyalardan oluşmakta olup hepsi 1989 yılından bu yana yapılan Acemhöyük kazılarından gelmedir. Hitit eserleri satın alınan mühür, tunç silah ve seramiklerden oluşmaktadır. Geç Hitit Krallığı'na ait taştan bir stelin alt kısmı burada korunmaktadır. Frig dönemi eserleri tunçtan bir kazanla temsil edilir. Yunan-Helenistik ve Roma çağları eserleri seremik ve cam eserleri yanında taştan mezar taşları, stel ve mimari parçalardan oluşmaktadır. Çanlı Kilisesi'nde bulunan ve 19. yüzyıla ait mumyalar, Osmanlı dönemi Hristiyan ahaliye aittir. Hankah kazısından gelen Selçuklu ve Osmanlı dönemi seramikleri ve mezar taşları da önemli eserlerdir. Etnoğrafik eserler üst katta sergilenmektedir. 600 metrekarelik teşhir alanı bulunan müzede 16 bin kadar eser vardır. Bahçesinde sergilenen eserlerin çoğu Bizans dönemi eserleri olmakla beraber, az da olsa Selçuklu eserleri mevcuttur.

Eser sayıları

Müzede satın alma, bağış ve Aksaray sınırları içerisinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilmiş toplam 15.639 adet eser bulunmaktadır. [1]

Müzedeki Koleksiyonlar [1]

Sikke Seksiyonu: Grek, Roma, Doğu Roma ve İslami dönemlere ait altın, gümüş, bronz ve bakır madenlerinden 8387 adet sikke bulunmaktadır.

Etnografik Eser Seksiyonu: Aksaray çevresinden derlenmiş çeşitli giyim (üç etek, bindallı, cepken, kaftan gibi) süs eşyaları, halılar, çorap, para kesesi, kılıç ve silahlardan oluşan 584 adet eseri içermektedir.

Sikke Seksiyonu: Helenistik dönem, Roma, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerine ait altın, gümüş, bronz ve bakır madenlerinden 3528 adet sikke bulunmaktadır.

Kaynakça

  1. ^ a b "Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Aksaray Müzesi". T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. 25 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015.