İshak Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.05, 17 Ekim 2020 tarihinde InternetArchiveBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23813241 numaralı sürüm (0 kaynak kurtarıldı ve 1 kaynak ölü olarak işaretlendi.) #IABot (v2.0.7)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
İshak Bey
Гробот на Исхак-бег.jpg
İshak Bey'in mezarı
Ölüm 1444
Defin yeri Üsküp, Kuzey Makedonya
Hizmet yılları 15. yüzyıl
Rütbesi Sancakbeyi
Çatışma/savaşları Selanik Kuşatması (1422-1430)
Arnavutluk İsyanı (1432-36)
Niş Muharebesi
Ailesi
Babası Paşa Yiğit Bey

İshak Bey (ö. 1444), 15. yüzyılda yaşamış Osmanlı uç beyi.

Osmanlı padişahı II. Murad'ın silah arkadaşı idi. Sırbistan'ın fethi ile görevlendirilmişti. 1420’lere kadar Üsküp uç beyliğinde bulunduğu anlaşılan Paşa Yiğit Bey'den sonra onun yerine uç beyi olmuştur. Aşıkpaşazade Tarihine göre Üsküp uç beyi Paşa Yiğit Bey'in evlâtlığı ve yetiştirmesidir.

Akın sahası Sırbistan'ın dışına Bosna, Arnavutluk ve Hırvatistan'a kadar uzammıştır. Üsküp’te yaptırdığı eserlerle şehrin imarına önemli katkısı oldu. Döneminin en kudretli uç beyleri arasında yer alan İshak Bey efsanevi kişiliğiyle ün kazanmış menkıbelere konu olmuştur.[1]

Ölüm tarihinin 1444 olduğu sanılır. Üsküp'te yaptırdığı caminin yanındaki kitabesiz mermer türbenin ona ait olduğu tahmin edilir.[1] Kendisinden sonra oğlu İsa Bey sancak beyi olmuştur.

Yaptırdığı eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üsküp’teki beyliği sırasında Alaca İshak Bey Camii adıyla bilinen camiyi yaptırdı (1438). Ayrıca bir han (Sulu Han), çifte hamam, medrese de yaptırdığı bilinmektedir.

Ölümünden sonra düzenlenen Zilkade 848 (Şubat 1445) tarihli bir vakıf kaydında üç köyün vergi gelirinin, Eski ve Yeni hanların, çifte hamamın ve birçok dükkânın kirasının imaret ve medresesi için tahsis edildiği anlaşılmaktadır.[1]

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]