Çine Çayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.27, 13 Nisan 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22055735 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)

Çine Çayı, Muğla'nın Yatağan ilçesinin doğusunda Sarıgerme Deresi ve Karagedik Dağları'ndan beslenen ve Büyük Menderes Nehri'ne dökülen 359 km uzunluğunda bir akarsudur. Yukarı kesimleri Muğla ilinde yer alır. Başlangıç kollarından biri Bayır ve Yeşilyurt ovalarına kadar uzanır. Nitekim Bayır kasabası yakınlarında bu kolun üzerinde Kazan Göleti yapılmıştır. Adını Aydın'ın Çine ilçesinden almaktadır.

Muğla-Aydın karayolunun geçtiği Çine Çayı vadisinin Güneş ışınlarının yol açtığı çatlamalarla oluşmuş ve ilginç görünümler taşıyan gnays, ince taneli şist ve yer yer kuvarsit gibi kayaçlar bir doğa harikasıdır ve turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Gökbel denilen bu bölgede Çine Çayı üzerinde ayrıca antik çağdan kalma ve yörede İnce Köprü olarak bilinen, günümüzde de yayaların geçişine müsâit olan bir köprü bulunmaktadır. Gökbel Vadisi'nin tabiat değerleri, yapımı süren Çine Barajı nedeniyle kısmen kaybedilecektir. Bu barajın inşaatı için vadiyi daha yüksek rakımdan takip eden güzel bir yol yapılmıştır.

Çine Çayı'nın antik çağdaki adı Marsyas'tır. Adını Eski Yunan mitolojisinin talihsiz satiri Marsyas'tan almıştır.