33 Kurşun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
33 Kurşun
33kursun.jpg
Kitabın kapak görüntüsü
Yazarı Saygı Öztürk
Orijinal ismi 33 Kurşun
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Türü Araştırma-inceleme, politik, yakın tarih
Yayınevi Doğan Kitapçılık
Sayfa sayısı 120
Anadilinde ISBN 9759916800

33 Kurşun; gazeteci ve yazar Saygı Öztürk tarafından yazılan, Doğan Kitapçılık tarafından 2008 yılında yayınlanan kitap.

Yazar, Elazığ-Bingöl karayolunda otobüsle yolculuk yapan silahsız ve sivil 33 askerin militanlar tarafından öldürülmesini konu etmekte ve belgelerle destekleyerek anlatmaktadır.

Emin Çölaşan kitabın önsözünde "Biz balık hafızalı bir toplumuz. Olanları hemen unuturuz. Bizim için can verenleri bile unuttuğumuz sıkça olur! 1993 yılında Elazığ- Bingöl yolunda şehit edilen 33 askerimiz bunun en somut örneklerinden biridir. Şimdi aradan 15 yıl geçti ve Saygı Öztürk bu dosyayı, bu kitabıyla yeniden açıyor. Çok da iyi ediyor. Bu inanılmaz katliam başka bir ülkede olsaydı, o ülkenin 33 silahsız asker karayolunda otobüsleri durdurulup yere indirildiğinde ve acımasızca taranıp şehit edildiğinde, çok başka olaylar yaşanırdı. Oysa biz olanları unuttuk bile!... Saygı’nın kitabının adı "33 Kurşun." Ancak şehitlerimizin üzerinden 33 değil, tam 1547 kurşun çıkarıldı. O karanlık gecede yolun ortasında şehit başına kaç kurşun düştüğünün hesabını siz yapın! Bu kitabı yüreğiniz yanarak okuyacaksınız." yazdı.

Saygı Öztürk; saldırıdan sağ kurtulanların, dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Necati Özgen ve Bölge Valisi Ünal Erkan'ın ve saldırıyı yapan militanların olaya ilişkin düşüncelerini de kendine has üslubuyla okuyucuya aktarmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]