2B9 Vasilek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2B9 Vasilek Otomatik Top-Havan
Teknik Özelikleri
Namlu çapı: 82 mm (3.22 in)
Namlu uzunluğu: Not Known
Atış ağırlığı: 632 kg (1393 lb)
Yükselme açısı: -1° to +85°
Yanal dönüş açısı: 60°
Bomba ağırlığı: 3.23 kg (7.12 lb)
Azami menzili: 4720 m (5162 yards)
Namlu çıkış hızı: 270 m/s (890 ft/s)

82 mm 2B9 Vasilek ya da 'Mısırçiçeği' otomatik top-havan sınıfında bir silahtır. Silahın en önemli özelliği hem kamadan hem de namlu ağzından doldurulabilmesidir. Bu sayede silah hem topçu hem de havan sınıfı silah olarak her türlü arazide kullanılabilir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

2B9 Vasilek Rusya tarafından geliştirilen bu silah alışılagelmişin dışında hem top kuyruğundan veya normal olarak namlu ağzından doldurulabilmektedir. Sahip olduğu karmaşık kundak yapısı sayesinde yüksek eğimli arazilerde normal havan toplarının ihtiyaç duyduğu düzlem olmadan ateşlenebilir. Bu silah bazı hafif sınıf zırhlı araçlara monte edilmektedir. Silah arka arkaya 4 adet mermiyi 1.5 saniye içerisinde ateşleyebilmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasilek ilk olarak 1970'li yıllarda SSCB'nin Afganistan'ı işgali sırasında Sovyet Kızıl Ordu kuvvetleri tarafından kullanılmıştır. Ancak bu silah daha sonra yerini 120 mm'lik havan topuna bırakmıştır. Günümüzde sadece Rus Ordusu bünyesindeki hava indirme birlikleri bu silahı kullanmakta olup silah bazı durumlarda hafif zırhlı araçlara monte edilmektedir.

Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasilek monteli MT-LB – Afganistan savaşı sırasında MT-LB çok amaçlı taşıyıcıların arka kısmında bulunan tekerlekler yerine 82 mm Vasilyek havan takılmıştır. Bu model büyük bir ihtimalle cephedeki çatışmalardan elde edilen deneyimle akıllara gelmiştir. Bu araçlar Çeçenistan'da meydana gelen çatışmalarda tekrar boy göstermiştir.

Vasilek monteli ACRVMacaristan tarafından bazı zırhlı keşif ve gözetleme araçları üzerine 82 mm Vasilyek otomatik havan sistemi monte edilmiştir.

Vasilek monteli BMP-1 – Macaristan tarafından BMP-1 ZPT'lere Vasilyek havan takılmış modeli

Çin Vasilek - NORINCO firması (China North Industries Corporation) tarafından geliştirilen aynı silaha 82 mm Type 82 mm Type W99 havan adı verilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin yapımı Type99 havan özellikleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hogg, Ian (2000). Twentieth-Century Artillery. Friedman/Fairfax Publishers. ISBN 1-58663-299-X

‎Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]