25. Ankara Uluslararası Film Festivali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.49, 5 Kasım 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından, Halkbank sponsorluğunda düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivalinin 25.'si 5 Haziran'da CSO konser salonunda düzenlenen açılış töreniyle başlamıştır.

Jüriler

Ulusal Film Yarışması: Tayfun Pirselimoğlu, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Dr. Ali Karadoğan, Andreas Sinanos

Ulusal Kısa Film Yarışması: Bülent Özkam, Rezan Yeşilbaş, Berrin Balay, Natali Yeres, Tufan Taştan

Belgesel Film Yarışması: Mehmet Eryılmaz, Dilek Gökçin, Kurtuluş Özgen, Tülin Erarslan, Özgür Doğan

Onur Ödülleri

Aziz Nesin Emek Ödülü: Hülya Koçyiğit

Kitle İletişimi Ödülü: Sevda – Cenap And Müzik Vakfı

Sanat Çınarı Ödülü: ise Meriç Sümen

Ödüller

Ulusal Yarışma:

En İyi Film: Daire (Yön. Atıl İnaç)

SİYAD En İyi Film Ödülü: Kusursuzlar (Yön. Ramin Matin)

Seçici Kurul Özel Ödülü: Bir Varmış Bir Yokmuş (Yön. Kazım Öz)

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: Cennetten Kovulmak (Yön. Ferit Karahan)

En İyi Yönetmen: Reha Erdem (Şarkı Söyleyen Kadınlar)

En İyi Kadın Oyuncu: Nazan Kesal (Daire)

En İyi Erkek Oyuncu: Fatih Al (Daire)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Deniz Hasgüler (Şarkı Söyleyen Kadınlar)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu (Daire)

Onat Kutlar En İyi Senaryo: Emine Yıldırım (Kusursuzlar)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry (Şarkı Söyleyen Kadınlar)

En İyi Sanat Yönetmeni: Ömer Atay (Şarkı Söyleyen Kadınlar)

En İyi Özgün Müzik: Toygar Işıklı (Bi Küçük Eylül Meselesi)

En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Gözümün Nûru)

En İyi Ses Tasarımı: Reha Erdem (Şarkı Söyleyen Kadınlar)

Umut Veren Yeni Yönetmen: Faysal Soysal (Üç Yol)

Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu: Ayris Alptekin (Mavi Dalga)

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu: Mirza Metin (Cennetten Kovulmak)

Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı: Ferit Karahan (Cennetten Kovulmak)

Ulusal Belgesel Ödülleri:

Kurtuluş Özgen, Dilek Gökçin, Mehmet Eryılmaz, Tülin Erarslan ve Özgür Doğan’dan oluşan jüri Ulusal Belgesel Film Yarışma’sında ödülleri şu şekilde dağıttı:

En İyi Belgesel: Tepecik Hayal Okulu (Yön. Güliz Sağlam)

Belgesel Dalında İkincilik Ödülü: Zarok (Yön. Muhammet Beyazdağ)

Belgesel Dalında Üçüncülük Ödülü: 33 Yıllık Direniş – Berfo Ana (Yön. Veysi Altay)

Kısa Film Ödülleri:

Kurmaca Dalında En İyi Film: Patika (Yön. Onur Yağız)

Kurmaca Dalında İkincilik Ödülü: Nar Zamanı (Yön. Cevahir Çokbilir)

Kurmaca Dalında Üçüncülük Ödülü: Suret (Yön. Cüneyt Karakuş)

Kurmaca Dalında Jüri Özel Ödülü: Göz (Yön. Onur Otacı ve Murat Kandemir)

Canlandırma Dalında En İyi Film: Kafa (Yön. Koray Sevindi)

Canlandırma Dalında İkincilik Ödülü: Tornistan (Yön. Ayçe Kartal)

Canlandırma Dalında Üçüncülük Ödülü: Oxygen (Yön. Murat Kılıç)

Deneysel Dalda En İyi Film: Mükemmel Bir Gün (Yön. Oğuzhan Kaya)

Kaynakça