İçeriğe atla

2022 NBA Finalleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2022 NBA Finalleri
TakımKoçGalibiyet
Golden State Warriors Steve Kerr 4
Boston Celtics Ime Udoka 2
Tarih2-16 Haziran
MVPStephen Curry
(Golden State Warriors)
Doğu FinalleriCeltics, Heat'i 4-3 yendi
Batı FinalleriWarriors, Mavericks'i 4-1 yendi
NBA Finalleri

2022 NBA Finalleri, 2021-22 NBA sezonunu playofflarının şampiyonluk serisidir. Finalde Doğu Konferansı şampiyonu Boston Celtics ile Batı Konferansı şampiyonu Golden State Warriors yer almıştır. Seriyi Warriors 4-2 kazanmıştır.

Normal sezon karşılaşmaları

[değiştir | kaynağı değiştir]
17 Aralık 2021 Rapor Golden State Warriors 111, Boston Celtics 107 TD Garden, Boston, MA
16 Mart 2022 Rapor Boston Celtics 110, Golden State Warriors 88 Chase Center, San Francisco, CA
Maç Tarih Ev Sonuç Deplasman
1 2 HaziranGolden State Warriors108-120 (0-1)Boston Celtics
2 5 HaziranGolden State Warriors107-88 (1-1)Boston Celtics
3 8 HaziranBoston Celtics116-100 (2-1)Golden State Warriors
4 10 HaziranBoston Celtics97-107 (2-2)Golden State Warriors
5 13 HaziranGolden State Warriors104-94 (3-2)Boston Celtics
6 16 HaziranBoston Celtics90-103 (2-4)Golden State Warriors
Bütün maçlar Doğu Zaman Dilimi ile yazılmaktadır. (UTC-4)
2 Haziran
21.00 (18.00 PDT)
Rapor Boston Celtics 120, Golden State Warriors 108 Chase Center, San Francisco, California
Seyirci: 18.064
Hakemler: *No. 8 Marc Davis
  • No. 10 John Goble
  • No. 60 James Williams
ABC
Periyot sonuçları: 28–32, 28–22, 24–38, 40–16
Sayı: Al Horford 26
Rib: Jaylen Brown 7
Asist: Jayson Tatum 13
Sayı: Stephen Curry 34
Rib: Draymond Green 11
Asist: Curry, Green, Looney 5
Boston seride 1-0 önde
5 Haziran
20.00 (17.00 PDT)
Rapor Boston Celtics 88, Golden State Warriors 107 Chase Center, San Francisco, California
Seyirci: 18.064
Hakemler: *No. 15 Zach Zarba
ABC
Periyot sonuçları: 30–31, 20–21, 14–35, 24–20
Sayı: Jayson Tatum 28
Rib: Al Horford 8
Asist: Marcus Smart 5
Sayı: Stephen Curry 29
Rib: Kevon Looney 7
Asist: Draymond Green 7
Seri 1-1 berabere
8 Haziran
21.00
Rapor Golden State Warriors 100, Boston Celtics 116 TD Garden, Boston, Massachusetts
Seyirci: 19.156
Hakemler: *No. 48 Scott Foster
  • No. 16 David Guthrie
  • No. 61 Courtney Kirkland
ABC
Periyot sonuçları: 22–33, 34–35, 33–25, 11–23
Sayı: Stephen Curry 31
Rib: Looney, Wiggins 7
Asist: Otto Porter Jr. 4
Sayı: Jaylen Brown 27
Rib: Robert Williams III 10
Asist: Jayson Tatum 9
Boston seride 2-1 önde
10 Haziran
21.00
Rapor Golden State Warriors 107, Boston Celtics 97 TD Garden, Boston, Massachusetts
Seyirci: 19.156
Hakemler: *No. 19 James Capers
  • No. 5 Kane Fitzgerald
  • No. 42 Eric Lewis
ABC
Periyot sonuçları: 27–28, 22–26, 30–24, 28–19
Sayı: Stephen Curry 43
Rib: Andrew Wiggins 16
Asist: Draymond Green 8
Sayı: Jayson Tatum 23
Rib: Robert Williams III 12
Asist: Jayson Tatum 6
Seri 2-2 berabere
13 Haziran
21.00 (18.00 PDT)
Rapor Boston Celtics 94, Golden State Warriors 104 Chase Center, San Francisco, California
Seyirci: 18.064
Hakemler: *No. 8 Marc Davis
  • No. 25 Tony Brothers
  • No. 58 Josh Tiven
ABC
Periyot sonuçları: 16–27, 23–24, 35–24, 20–29
Sayı: Jayson Tatum 27
Rib: Jayson Tatum 10
Asist: Brown, Tatum 4 each
Sayı: Andrew Wiggins 26
Rib: Andrew Wiggins 13
Asist: Stephen Curry 8
Golden State seride 3-2 önde
16 Haziran
21.00
Rapor Golden State Warriors 103, Boston Celtics 90 TD Garden, Boston, Massachusetts
Seyirci: 19.156
Hakemler: *No. 15 Zach Zarba
  • No. 16 David Guthrie
  • No. 10 John Goble
ABC
Periyot sonuçları: 27–22, 27–17, 22–27, 27–24
Sayı: Stephen Curry 34
Rib: Draymond Green 12
Asist: Draymond Green 8
Sayı: Jaylen Brown 34
Rib: Al Horford 14
Asist: Marcus Smart 9
Golden State seriyi 4-2 kazandı
2021-22 Boston Celtics kadrosu
OyuncularAntrenörler
Poz.#İsimYaş - Doğum tarihiBoyKiloKolej
G/F 7 Brown, Jaylen 25 - 24 Ekim 1996 1,98 m (6 ft 6 in) 101 kg (223 lb) California
F 8 Fitts, Malik 24 - 4 Temmuz 1997 1,96 m (6 ft 5 in) 104 kg (230 lb) Saint Mary's
F 30 Hauser, Sam 24 - 8 Aralık 1997 2,01 m (6 ft 7 in) 98 kg (217 lb) Virginia
F/C 42 Horford, Al 36 - 3 Haziran 1986 2,06 m (6 ft 9 in) 109 kg (240 lb) Florida
F/C 40 Kornet, Luke 26 - 15 Temmuz 1995 2,18 m (7 ft 2 in) 113 kg (250 lb) Vanderbilt
F 4 Morgan, Juwan 25 - 17 Nisan 1997 2,01 m (6 ft 7 in) 105 kg (232 lb) Indiana
G/F 26 Nesmith, Aaron 22 - 16 Ekim 1999 1,96 m (6 ft 5 in) 98 kg (215 lb) Vanderbilt
G 11 Pritchard, Payton 24 - 28 Ocak 1998 1,85 m (6 ft 1 in) 88 kg (195 lb) Oregon
F 37 Ryan, Matt (TW) 25 - 17 Nisan 1997 2,01 m (6 ft 7 in) 98 kg (215 lb) Chattanooga
G 36 Smart, Marcus 28 - 6 Mart 1994 1,93 m (6 ft 4 in) 100 kg (220 lb) Oklahoma State
G 13 Stauskas, Nik 28 - 7 Ekim 1993 1,98 m (6 ft 6 in) 94 kg (207 lb) Michigan
G/F 0 Tatum, Jayson 24 - 3 Mart 1998 2,03 m (6 ft 8 in) 95 kg (210 lb) Duke
F/C 27 Theis, Daniel 30 - 4 Nisan 1992 2,06 m (6 ft 9 in) 111 kg (245 lb) Almanya
G 97 Thomas, Brodric (TW) 25 - 28 Ocak 1997 1,96 m (6 ft 5 in) 84 kg (185 lb) Truman State*
G 9 White, Derrick 27 - 2 Temmuz 1994 1,93 m (6 ft 4 in) 86 kg (190 lb) Colorado
F 12 Williams, Grant 23 - 30 Kasım 1998 1,98 m (6 ft 6 in) 107 kg (236 lb) Tennessee
F/C 44 Williams, Robert III 24 - 17 Ekim 1997 2,06 m (6 ft 9 in) 108 kg (237 lb) Texas A&M
Baş Antrenör
Yardımcı Antrenör(ler)

Açıklamalar
  • (C) Takım Kaptanı
  • (DP) imzalanmamış draft seçimi
  • (FA) Serbest Oyuncu
  • (IN) Aktif değil
  • (S) Cezalı

(GL) On assignment to G League affiliate

  • Sakat Sakat

Kadro • Faaliyetler

2021-22 Golden State Warriors kadrosu
OyuncularAntrenörler
Poz.#İsimYaş - Doğum tarihiBoyKiloKolej
F 8 Bjelica, Nemanja 34 - 9 Mayıs 1988 2,06 m (6 ft 9 in) 106 kg (234 lb) Sırbistan
G 2 Chiozza, Chris (TW) 26 - 25 Kasım 1995 1,80 m (5 ft 11 in) 79 kg (175 lb) Florida
G 30 Curry, Stephen 34 - 14 Mart 1988 1,88 m (6 ft 2 in) 84 kg (185 lb) Davidson
F 23 Green, Draymond 32 - 4 Mart 1990 1,98 m (6 ft 6 in) 104 kg (230 lb) Michigan State
G/F 9 Iguodala, Andre 38 - 28 Ocak 1984 1,98 m (6 ft 6 in) 98 kg (215 lb) Arizona
F 00 Kuminga, Jonathan 19 - 6 Ekim 2002 2,01 m (6 ft 7 in) 102 kg (225 lb) The Patrick School (NJ)*
G/F 1 Lee, Damion 29 - 21 Ekim 1992 1,96 m (6 ft 5 in) 95 kg (210 lb) Louisville
F 5 Looney, Kevon 26 - 6 Şubat 1996 2,06 m (6 ft 9 in) 101 kg (222 lb) UCLA
G 4 Moody, Moses 20 - 31 Mayıs 2002 1,96 m (6 ft 5 in) 96 kg (211 lb) Arkansas
G 0 Payton, Gary, II 29 - 1 Aralık 1992 1,91 m (6 ft 3 in) 88 kg (195 lb) Oregon State
G 3 Poole, Jordan 22 - 19 Haziran 1999 1,93 m (6 ft 4 in) 88 kg (194 lb) Michigan
F 32 Porter, Otto, Jr. 29 - 3 Haziran 1993 2,03 m (6 ft 8 in) 90 kg (198 lb) Georgetown
G 11 Thompson, Klay 32 - 8 Şubat 1990 1,98 m (6 ft 6 in) 100 kg (220 lb) Washington State
F 95 Toscano-Anderson, Juan 29 - 10 Nisan 1993 1,98 m (6 ft 6 in) 95 kg (209 lb) Marquette
G 12 Weatherspoon, Quinndary (TW) 25 - 10 Eylül 1996 1,91 m (6 ft 3 in) 93 kg (205 lb) Mississippi State
F 22 Wiggins, Andrew 27 - 23 Şubat 1995 2,01 m (6 ft 7 in) 89 kg (197 lb) Kansas
C 33 Wiseman, James 21 - 31 Mart 2001 2,13 m (7 ft 0 in) 109 kg (240 lb) Memphis
Baş Antrenör
Yardımcı Antrenör(ler)

Açıklamalar
  • (C) Takım Kaptanı
  • (DP) imzalanmamış draft seçimi
  • (FA) Serbest Oyuncu
  • (IN) Aktif değil
  • (S) Cezalı

(GL) On assignment to G League affiliate

  • Sakat Sakat

Kadro • Faaliyetler

Oyuncu istatistikleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Lejant
  OM Oynadığı maç   BM  İlk 5 başlama  MBD  Maç baş. dk
 A%  Atış yüz.  3S%  3 sayı yüz.  SA%  Serbest atış yüz.
 MBR  Maç baş. rib.  MBA  Maç baş. asist  MBTÇ  Maç baş. top çal.
 MBB  Maç baş. blok  MBS  Maç baş. sayı  Kalın yazılar  Kariyer rekoru
Boston Celtics istatistikleri
Oyuncu OM BM MBD A% 3S% SA% MBR MBA MBTÇ MBB MBS
Jaylen Brown 6638.8.431.340.8067.33.70.80.323.5
Jayson Tatum 6640.7.367.455.6566.87.01.20.721.5
Marcus Smart 6635.5.430.412.7504.55.01.50.015.2
Al Horford 6631.8.605.625.6678.52.80.70.712.5
Robert Williams III 6626.3.769.000.8337.51.50.82.87.5
Derrick White 6026.5.327.400.9291.52.20.70.59.8
Grant Williams 6017.0.529.300.6672.31.00.20.74.2
Payton Pritchard 6011.2.300.214.5002.21.00.20.02.7
Luke Kornet 302.01.0001.000.0000.70.30.00.01.7
Daniel Theis 2010.0.500.500.0002.50.50.01.01.5
Aaron Nesmith 503.2.333.000.7500.80.40.20.01.4
Malik Fitts 302.01.0001.000.0000.00.00.00.01.0
Sam Hauser 502.2.333.500.0000.00.40.00.00.6
Nik Stauskas 501.8.250.250.0000.60.20.00.00.6
Juwan Morgan 401.3.000.000.0000.30.00.00.00.0
Golden State Warriors istatistikleri
Oyuncu OM BM MBD A% 3S% SA% MBR MBA MBTÇ MBB MBS
Stephen Curry 6637.5.482.437.8576.05.02.00.231.2
Andrew Wiggins 6639.2.446.297.6928.82.21.51.518.3
Klay Thompson 6638.3.356.3511.0003.02.01.30.517.0
Draymond Green 6636.2.333.125.5838.06.21.70.76.2
Otto Porter Jr. 6317.0.588.5631.0002.01.01.00.25.2
Kevon Looney 6321.7.636.0001.0007.52.70.70.85.0
Jordan Poole 6020.8.435.385.9091.81.80.50.213.2
Gary Payton II 5018.6.591.286.7003.21.41.60.47.0
Andre Iguodala 404.8.7501.000.0000.01.30.00.01.8
Nemanja Bjelica 505.8.500.500.0001.60.20.40.01.8
Moses Moody 402.81.000.000.0000.00.00.00.30.5
Jonathan Kuminga 402.0.000.000.0000.30.00.00.00.0
Damion Lee 402.0.000.000.0000.00.00.00.00.0
Juan Toscano-Anderson 402.0.000.000.0000.50.80.00.00.0
  • Kalın: takım rekoru
  • Kaynak:[1]
  1. ↑ "2022 NBA Finals Celtics vs. Warriors". Basketball Reference. 30 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2022.