2020 Yaz Olimpiyatları'nda jimnastik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2020 Yaz Olimpiyatları'nda Jimnastik
YerAriake Jimnastik Merkezi
Tarih24 Temmuz-8 Ağustos 2021
Ülke sayısı81
Sporcu sayısı291
2016 2024

2020 Yaz Olimpiyatları'nda jimnastik müsabakaları Ariake Jimnastik Merkezi'nde 24 Temmuz-8 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenmiştir. Müsabakalar 18 dalda yapılmıştır.

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  *   Ev sahibi ülke ( Japonya)

SıraÜlkeAltınGümüşBronzToplam
1 Çin45211
2 Rusya Olimpiyat Komitesi24410
3 Amerika Birleşik Devletleri2226
4 Japonya*2125
5 İsrail2002
6 Brezilya1102
7 Büyük Britanya1023
8 Güney Kore1012
 Belarus1012
10 Belçika1001
 Bulgaristan1001
12 İtalya0112
13 Almanya0101
 Çin Taipeisi0101
 İspanya0101
 Hırvatistan0101
17 Yunanistan0011
 Türkiye0011
 Ermenistan0011
 Yeni Zelanda0011
Toplam (20 Ülke)18181955

Program[değiştir | kaynağı değiştir]

Lejant
E Elemeler F Finaller
Program[1][2][3][4]
Tarih Tem 24 Tem 25 Tem 26 Tem 27 Tem 28 Tem 29 Tem 30 Tem 31 Ağu 1 Ağu 2 Ağu 3 Ağu 4 Ağu 5 Ağu 6 Ağu 7 Ağu 8
Artistik
Erkekler takım genel toplam E F
Erkekler bireysel genel toplam E F
Erkekler yer hareketleri E F
Erkekler kulplu beygir E F
Erkekler halka E F
Erkekler atlama masası E F
Erkekler paralel bar E F
Erkekler barfiks E F
Kadınlar takım genel toplam E F
Kadınlar bireysel genel toplam E F
Kadınlar atlama masası E F
Kadınlar asimetrik paralel E F
Kadınlar denge aleti E F
Kadınlar yer hareketleri E F
Ritmik
Kadınlar grup genel toplam E F
Kadınlar bireysel genel toplam E F
Trambolin
Erkekler trambolin F
Kadınlar trambolin F


Madalya özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Artistik jimnastik[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
Takım genel toplam
ayrıntılar
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Denis Ablyazin
David Belyavski
Artur Dalaloyan
Nikita Nagorni
 Japonya
Daiki Hashimoto
Kazuma Kaya
Takeru Kitazono
Wataru Tanigawa
 Çin
Lin Chaopan
Paz Wei
Xiao Ruoteng
Zou Jingyuan
Bireysel genel toplam
ayrıntılar
Daiki Hashimoto
 Japonya
Xiao Ruoteng
 Çin
Nikita Nagornyy
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Yer hareketleri
ayrıntılar
Artem Dolgopyat
 İsrail
Rayderley Zapata
 İspanya
Xiao Ruoteng
 Çin
Kulplu beygir
ayrıntılar
Max Whitlock
 Büyük Britanya
Lee Chih-kai
 Çin Taipeisi
Kazuma Kaya
 Japonya
Halka
ayrıntılar
Liu Yang
 Çin
You Hao
 Çin
Eleftherios Petrunias
 Yunanistan
Atlama masası
ayrıntılar
Shin Jea-hwan
 Güney Kore
Denis Ablyazin
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Artur Davtyan
 Ermenistan
Paralel bar
ayrıntılar
Zou Jingyuan
 Çin
Lukas Dauser
 Almanya
Ferhat Arıcan
 Türkiye
Barfiks
ayrıntılar
Daiki Hashimoto
 Japonya
Tin Srbić
 Hırvatistan
Nikita Nagorni
 Rusya Olimpiyat Komitesi

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
Takım genel toplam
ayrıntılar
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Liliya Ahaimova
Viktoriya Listunova
Angelina Melnikova
Vladislava Urazova
 Amerika Birleşik Devletleri
Simone Biles
Jordan Chiles
Pazisa Lee
Grace McCallum
 Büyük Britanya
Jennifer Gadirova
Jessica Gadirova
Alice Kinsella
Amelie Morgan
Bireysel genel toplam
ayrıntılar
Pazisa Lee
 Amerika Birleşik Devletleri
Rebeca Andrade
 Brezilya
Angelina Melnikova
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Atlama masası
ayrıntılar
Rebeca Andrade
 Brezilya
MyKayla Skinner
 Amerika Birleşik Devletleri
Yeo Seo-jeong
 Güney Kore
Asimetrik paralel
ayrıntılar
Nina Derwael
 Belçika
Anastasiya İlyankova
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Pazisa Lee
 Amerika Birleşik Devletleri
Denge aleti
ayrıntılar
Guan Chenchen
 Çin
Tang Xijing
 Çin
Simone Biles
 Amerika Birleşik Devletleri
Yer hareketleri
ayrıntılar
Jade Carey
 Amerika Birleşik Devletleri
Vanessa Ferrari
 İtalya
Mai Murakami
 Japonya
Angelina Melnikova
 Rusya Olimpiyat Komitesi

Ritmik jimnastik[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
Grup
ayrıntılar
 Bulgaristan
Simona Dyankova
Stefani Kiryakova
Madlen Radukanova
Laura Traets
Erika Zafirova
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Anastasiya Bliznyuk
Anastasiya Maksimova
Angelina Şkatova
Anastasiya Tatareva
Alisa Tişçenko
 İtalya
Martina Centofanti
Agnese Duranti
Alessia Maurelli
Daniela Mogurean
Martina Santandrea
Bireysel genel toplam
ayrıntılar
Linoy Ashram
 İsrail
Dina Averina
 Rusya Olimpiyat Komitesi
Alina Harnasko
 Belarus

Trambolin[değiştir | kaynağı değiştir]

Branş Altın Gümüş Bronz
Erkekler bireysel
ayrıntılar
İvan Litvinoviç
 Belarus
Dong Dong
 Çin
Dylan Schmidt
 Yeni Zelanda
Kadınlar bireysel
ayrıntılar
Zhu Xueying
 Çin
Liu Lingling
 Çin
Bryony Page
 Büyük Britanya

Katılımcı ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Schedule - Gymnastics Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database. 16 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 
  2. ^ "Artistic Gymnastics Competition Schedule". Tokyo 2020. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 
  3. ^ "Rhythmic Gymnastics Competition Schedule". Tokyo 2020. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 
  4. ^ "Trampoline Gymnastics Competition Schedule". Tokyo 2020. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]