2017 Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.56, 10 Aralık 2016 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17919685 numaralı sürüm (anlam ayrımına bağlantı alakasız)
Irak'ın tartışılan bölgeleri
  Tartışılan ama 1991'den bu yana Kürt Hükümeti'ne ait Bölgeler.
  Tartışılan Bölgeler ve Irak Hükümeti kontrolünde olan bölge'ler ama 2014 IŞID tehtidine karşı Irak Ordusu'nun terk ettiği bölgeleri Peşmerge güçleri girmiştir. (Kürt güçleri tarafın'dan alınan Bölgeler Kerkük'ün Tamamı, Musul'un Kuzey kısımları, Şengal, Zumar, Rabiya).

Irak Kürdistanı Bağımsızlık Referandumu 2014'te Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak arasında planlanmış bir devletleşme süreci.[1][2][3]

Barzani, "Irak'ta son haftalardaki gelişmeler sizi nasıl her zamankinden daha çok bağımsızlık ilanına yaklaştırdı?" şeklinde soruya, "Birçok kez söyledim, bağımsızlık Kürdistan halkının doğal hakkıdır. Son gelişmelerin ardından artık şunu saklamayacağız; Kürdistan'ın nihai hedefi bağımsızlıktır. Elbette bu süreçte tüm Arap ve Sünni kardeşlerimizin yanındayız ancak bu nihai hedefimizden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Hedefimiz Kürdistan'ın bağımsızlığıdır" yanıtını verdi.[4]

Süreç Kerkük'ün Peşmerge kontrolüne girmesi ile daha çok tartışılmaya başlanmıştır. Irak ve Şam İslam Devleti'nin ortaya çıkmasıyla, süreç ertelenmiştir.

Kürdistan Parlamentosu'nda Türkmencenin[5] Arapçan'nın ardından bölgesel resmi dil olarak onaylaması, bağımsızlık referandumunundan Kürtlerden yanı sıra Türkmenlerden de evet oyu almak ve bağımsızlık sonrasında çıkacak olan zorlukları ortadan kaldırmak için atılmış bir girişimdir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça