2012 Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2012 Dört Kıta Şampiyonası
Tip: ISU Şampiyonası
Tarih: 7 Şubat – 12 Şubat 2012
Sezon: 2011–2012
Yer: Amerika Birleşik Devletleri Colorado Springs, Colorado, ABD
Venue: World Arena, Colorado Springs
Son şampiyonlar
Tek erkekler
Japonya Daisuke Takahashi
Tek kadınlar
Japonya Miki Ando
Çiftler
Çin Pang Qing / Tong Jian
Buz dansı
Amerika Birleşik Devletleri Meryl Davis / Charlie White
Navigation
Önceki: 2011 Dört Kıta Şampiyonası
Sonraki: 2013 Dört Kıta Şampiyonası

2012 Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonası 2011-2012 sezonunda düzenlenen Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonasıdır. Patenciler Dört Kıta Şampiyonu unvanı için dört ayrı kategoride kadınlar, erkekler, çiftler ve buz dansında yarışacaktır. Dört Kıta Amerika, Asya, Afrika, Okyanusya kıtalarını ifade etmektedir. Avrupa kıtası için 2012 Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası düzenlenmiştir.

Şampiyona, 7 - 12 Şubat 2012 tarihleri arasında Colorado Springs, Colorado, ABD'de yapılmıştır.[1]

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ülke Toplam puan SP FS
1 Patrick Chan  Kanada 273.94 1 87.95 1 185.99
2 Daisuke Takahashi  Japonya 244.33 3 82.59 2 161.74
3 Ross Miner  ABD 223.23 6 76.89 4 146.34
4 Adam Rippon  ABD 221.55 7 74.92 3 146.63
5 Takahito Mura  Japonya 217.16 2 83.44 6 133.72
6 Denis Ten  Kazakistan 210.03 5 77.73 7 132.30
7 Tatsuki Machida  Japonya 208.04 4 82.37 10 125.67
8 Kevin Reynolds  Kanada 203.26 9 68.22 5 135.04
9 Misha Ge  Özbekistan 196.53 11 64.49 8 132.04
10 Guan Jinlin  Çin 196.53 10 66.36 9 130.17
11 Song Nan  Çin 190.51 8 69.34 11 121.17
12 Christopher Caluza  Filipinler 172.60 14 58.02 12 114.58
13 Richard Dornbush  ABD 164.29 13 61.34 14 102.95
14 Jeremy Ten  Kanada 159.22 12 61.37 18 97.85
15 Kim Min-Seok  Güney Kore 157.14 21 49.39 13 107.75
16 Wu Jialiang  Çin 156.62 15 56.19 17 100.43
17 Alex Kang Chan Kam  Güney Kore 154.07 16 52.12 15 101.95
18 Abzal Rakimgaliev  Kazakistan 153.63 17 52.10 16 101.53
19 Brendan Kerry  Avustralya 144.26 23 47.01 19 97.25
20 Mark Webster  Avustralya 138.87 18 50.88 20 87.99
21 Jordan Ju Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 134.97 20 49.49 22 85.48
22 Luiz Manella  Brezilya 133.07 19 50.17 24 82.90
23 Kevin Alves  Brezilya 132.94 22 47.96 23 84.98
24 Nicholas Fernandez  Avustralya 131.76 24 44.57 21 87.19
Did not advance to free skate
25 Harry Hau Yin Lee  Hong Kong 25 42.00
26 Maverick Eguia  Filipinler 26 41.63
27 Wun-Chang Shih Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 27 37.27
28 Hwan-Jin Kim  Güney Kore 28 36.95

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ülke Toplam puan SP FS
1 Ashley Wagner  ABD 192.41 2 64.07 1 128.34
2 Mao Asada  Japonya 188.62 1 64.25 2 124.37
3 Caroline Zhang  ABD 176.18 4 58.74 3 117.44
4 Kanako Murakami  Japonya 169.32 3 63.45 5 105.87
5 Zhang Kexin  Çin 162.59 5 54.07 4 108.52
6 Agnes Zawadzki  ABD 157.23 6 52.87 6 104.36
7 Amélie Lacoste  Kanada 147.65 7 51.72 8 95.93
8 Cynthia Phaneuf  Kanada 147.47 8 50.76 7 96.71
9 Haruka Imai  Japonya 134.49 11 45.19 9 89.30
10 Kwak Min-Jeong  Güney Kore 130.52 9 48.72 10 81.80
11 Geng Bingwa  Çin 127.89 10 46.98 11 80.91
12 Victoria Muniz  Porto Riko 117.83 12 42.63 13 75.20
13 Alexandra Najarro  Kanada 117.11 14 37.08 12 80.03
14 Melinda Wang Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 103.69 18 35.35 15 68.34
15 Sandra Khopon  Tayland 103.15 17 35.58 16 67.57
16 Zhu Qiuying  Çin 102.77 16 36.43 17 66.34
17 Chantelle Kerry  Avustralya 102.49 20 32.28 14 70.21
18 Mimi Tanasorn Chindasook  Tayland 97.19 13 37.23 22 59.96
19 Yun Yea-Ji  Güney Kore 96.85 19 32.46 19 64.39
20 Melanie Swang  Tayland 96.16 22 31.21 18 64.95
21 Suhr Chae-Yeon  Güney Kore 94.95 15 36.54 23 58.41
22 Lejeanne Marais  Güney Afrika 94.34 21 32.15 21 62.19
23 Crystal Kiang Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 93.79 23 30.91 20 62.88
24 Zhaira Costiniano  Filipinler 87.26 24 30.33 24 56.93
Did not advance to free skate
25 Reyna Hamui  Meksika 25 29.84
26 Chaochih Liu Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 26 29.07
27 Mericien Venzon  Filipinler 27 28.91
28 Brittany Lau  Singapur 28 28.79
29 Zara Pasfield  Avustralya 29 28.14
30 Jaimee Nobbs  Avustralya 30 26.33

Çiftler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ülke Toplam puan SP FS
1 Sui Wenjing / Han Cong  Çin 201.83 1 66.75 1 135.08
2 Caydee Denney / John Coughlin  ABD 185.42 2 63.35 2 122.07
3 Mary Beth Marley / Rockne Brubaker  ABD 178.89 3 62.42 3 116.47
4 Meagan Duhamel / Eric Radford  Kanada 171.76 8 57.53 4 114.23
5 Narumi Takahashi / Mervin Tran  Japonya 171.11 4 61.54 5 109.57
6 Amanda Evora / Mark Ladwig  ABD 167.99 5 60.75 6 107.24
7 Paige Lawrence / Rudi Swiegers  Kanada 158.66 6 57.97 7 100.69
8 Jessica Dubé / Sébastien Wolfe  Kanada 154.79 7 57.68 8 97.11
9 Zhang Yue / Wang Lei  Çin 140.24 10 48.04 9 92.20
10 Dong Huibo / Wu Yiming  Çin 137.91 9 49.52 10 88.39

Buz dansı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Ülke Toplam puan SD FD
1 Tessa Virtue / Scott Moir  Kanada 182.84 2 71.60 1 111.24
2 Meryl Davis / Charlie White  ABD 179.40 1 72.15 2 107.25
3 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje  Kanada 163.26 3 64.23 3 99.03
4 Maia Shibutani / Alex Shibutani  ABD 158.29 4 63.38 4 94.91
5 Madison Hubbell / Zachary Donohue  ABD 129.20 5 49.93 5 79.27
6 Alexandra Paul / Mitchell Islam  Kanada 117.97 6 48.52 7 69.45
7 Yu Xiaoyang / Wang Chen  Çin 115.05 7 45.42 6 69.63
8 Anna Nagornyuk / Viktor Kovalenko  Özbekistan 107.61 9 39.93 8 67.68
9 Danielle O'Brien / Gregory Merriman  Avustralya 105.91 8 40.10 9 65.81
10 Corenne Bruhns / Ryan Van Natten  Meksika 91.57 10 35.93 10 55.64
11 Cortney Mansour / Daryn Zhunussov  Kazakistan 78.66 11 25.53 11 53.13

Katılan sporcular[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 Amerika Birleşik Devletleri Erkekler Şampiyonu Jeremy Abbott, sakatlığı sebebiyle yarışmadan çekildiği için yerini Richard Dornbush aldı.

2012 Dört Kıta şampiyonasına katılan sporcular:[2][3]

Country Men Ladies Pairs Ice dancing
 Avustralya Brendan Kerry
Mark Webster
Nicholas Fernandez
Chantelle Kerry
Jaimee Nobbs
Zara Pasfield
Danielle O'Brien / Gregory Merriman
 Brezilya Kevin Alves
Luiz Manella
 Kanada Kevin Reynolds
Patrick Chan
Jeremy Ten
Amélie Lacoste
Cynthia Phaneuf
Alexandra Najarro
Meagan Duhamel / Eric Radford
Paige Lawrence / Rudi Swiegers
Jessica Dube / Sébastien Wolfe
Alexandra Paul / Mitchell Islam
Tessa Virtue / Scott Moir
Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
 Çin Guan Jinlin
Song Nan
Wu Jialiang
Geng Bingwa
Zhu Qiuying
Zhang Kexin
Dong Huibo / Wu Yiming
Sui Wenjing / Han Cong
Zhang Yue / Wang Lei
Yu Xiaoyang / Wang Chen
Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei Jordan Ju
Wun-Chang Shih
Crystal Kiang
Chaochih Liu
Melinda Wang
 Hong Kong Harry Hau Yin Lee
 Japonya Tatsuki Machida
Takahito Mura
Daisuke Takahashi
Haruka Imai
Mao Asada
Kanako Murakami
Narumi Takahashi / Mervin Tran
 Kazakistan Abzal Rakimgaliev
Denis Ten
Cortney Mansour/Daryn Zhunussov
 Meksika Reyna Hamui Corenne Bruhns / Ryan Van Natten
 Filipinler Christopher Caluza
Maverick Eguia
Mericien Venzon
Zhaira Costiniano
 Porto Riko Victoria Muniz
 Singapur Brittany Lau
 Güney Afrika Lejeanne Marais
 Güney Kore Kim Min-Seok
Alex Kang Chan Kam
Han Jin Kim
Shur Chao Yeon
Kwak Min-Jeong
Yun Yea-Ji
 Tayland Mimi Tanasorn Chindasook
Sandra Khopon
Melanie Swang
 ABD Richard Dornbush
Ross Miner
Adam Rippon
Ashley Wagner
Agnes Zawadzki
Caroline Zhang
Amanda Evora / Mark Ladwig
Mary Beth Marley / Rockne Brubaker
Caydee Denney / John Coughlin
Madison Hubbell / Zachary Donohue
Meryl Davis / Charlie White
Maia Shibutani / Alex Shibutani
 Özbekistan Misha Ge Anna Nagornyuk / Viktor Kovalenko

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Colorado Springs to host 2012 Four Continents". U.S. Figure Skating. Icenetwork. 23 Ocak 2011. 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2011. 
  2. ^ "Four Continents Championships 2012: Entries". International Skating Union. 26 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Dornbush to replace Abbott at Four Continents". U.S. Figure Skating. Ice Network. 3 Şubat 2012.