2010 Kış Olimpiyatları'nda Avusturya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olimpiyatlarda Avusturya
IOC kodu  AUT
NOC Avusturya Olimpiyat Komitesi
Resmî sitewww.oeoc.at (Almanca)
2010 Kış Olimpiyatları'nda
Sporcular 13 sporda 80 sporcu
Bayrak taşıyıcısı Andreas ve Wolfgang Linger (açılış)
Nina Reithmayer (kapanış)
Madalyalar
Derece: 9
Altın
4
Gümüş
6
Bronz
6
Toplam
16
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016
Kış Olimpiyatları
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Avusturya, Vancouver, Kanada'da düzenlenen 2010 Kış Olimpiyatları'na 13 sporda mücadele eden 80 sporcuyla katıldı. Avusturyalı sporcular; alp disiplini, artistik buz pateni, biatlon, bobsled, kayakla atlama, kayaklı koşu, kısa kulvar sürat pateni, kızak, kuzey kombine, serbest stil kayak, skeleton, snowboard ve sürat pateni etkinliklerinde yer almıştı.

Ülke adına yarışan sporcular; 4 altın, 6'şar gümüş ve bronz olmak üzere toplamda 16 madalya kazandı. Bu sonuçla Avusturya, madalya sıralamasında 9. sırada yer aldı.[1]

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Etkinlik Tarih
11 Altın Linger, AndreasAndreas Linger
Linger, WolfgangWolfgang Linger
Kızak Çiftler 17 Şubat
11 Altın Fischbacher, AndreaAndrea Fischbacher Alp disiplini Kadınlar süper-G 20 Şubat
11 Altın Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl
Kofler, AndreasAndreas Kofler
Morgenstern, ThomasThomas Morgenstern
Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer
Kayakla atlama Takım büyük tepe 22 Şubat
11 Altın Gruber, BernhardBernhard Gruber
Kreiner, DavidDavid Kreiner
Gottwald, FelixFelix Gottwald
Stecher, MarioMario Stecher
Kuzey kombine Takım büyük tepe/4 x 5 km 23 Şubat
22 Gümüş Sumann, ChristophChristoph Sumann Biatlon Erkekler takip 16 Şubat
22 Gümüş Reithmeyer, NinaNina Reithmeyer Kızak Kadınlar tek 16 Şubat
22 Gümüş Matt, AndreasAndreas Matt Serbest stil kayak Erkekler kros 21 Şubat
22 Gümüş Eder, SimonSimon Eder
Mesotitsch, DanielDaniel Mesotitsch
Landertinger, DominikDominik Landertinger
Sumann, ChristophChristoph Sumann
Biatlon Erkekler bayrak yarışı 26 Şubat
22 Gümüş Schild, MarliesMarlies Schild Alp disiplini Kadınlar slalom 26 Şubat
22 Gümüş Karl, BenjaminBenjamin Karl Snowboard Erkekler paralel büyük slalom 27 Şubat
33 Bronz Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Kayakla atlama Normal tepe 13 Şubat
33 Bronz Görgl, ElisabethElisabeth Görgl Alp disiplini Kadınlar iniş 17 Şubat
33 Bronz Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer Kayakla atlama Büyük tepe 20 Şubat
33 Bronz Görgl, ElisabethElisabeth Görgl Alp disiplini Kadınlar büyük slalom 24 Şubat
33 Bronz Gruber, BernhardBernhard Gruber Kuzey kombine Büreysel büyük tepe/10 km 25 Şubat
33 Bronz Kreiner, MarionMarion Kreiner Snowboard Kadınlar paralel büyük slalom 26 Şubat
Avusturya kafilesi açılış töreni sırasında.

Alp disiplini[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Final
1. koşu 2. koşu Toplam Sıra
Romed Baumann Erkekler super combined YT Geçemedi
Erkekler büyük slalom 1:17.29 1:21.51 2.38.80 5
Eva-Maria Brem Kadınlar büyük slalom 1:15.38 1:12.24 2:27.62 7
Anna Fenninger Kadınlar iniş 1:49.95 25
Kadınlar kombine 1:27.19 46.08 2:13.27 16
Kadınlar süper-G 1:22.30 16
Andrea Fischbacher Kadınlar iniş 1:45.68 4
Kadınlar süper-G 1:20.14 1., altın madalya sahibi
Elisabeth Görgl Kadınlar iniş 1:45.65 3., bronz madalya sahibi
Kadınlar kombine 1:25.60 47.98 2:13.58 18
Kadınlar süper-G 1:21.14 5
Kadınlar slalom 53.01 51.96 1:44.97 7
Kadınlar büyük slalom 1:15.12 1:12.13 2:27.25 3., bronz madalya sahibi
Johann Grugger Erkekler iniş 1:55.81 22
Reinfried Herbst Erkekler slalom 49.23 51.55 1:40.78 10
Marcel Hirscher Erkekler büyük slalom 1:17.48 1:21.04 2:38.52 4
Erkekler slalom 48.92 51.28 1:40.20 5
Michaela Kirchgasser Kadınlar kombine 1:27.09 44.26 2:11.35 9
Kadınlar slalom 52.31 YT
Kadınlar büyük slalom 1:16.26 1:12.14 2:28.40 15
Klaus Kröll Erkekler iniş 1:54.87 9
Regina Mader Kadınlar iniş 1:47.53 14
Manfred Pranger Erkekler slalom YT Geçemedi
Benjamin Raich Erkekler kombine 1:54.70 51.43 2:46.13 6
Erkekler süper-G 1:31.35 14
Erkekler slalom 48.33 51.48 1:39.81 4
Erkekler büyük slalom 1:17.66 1:21.17 2:38.83 6
Mario Scheiber Erkekler iniş 1:54.52 4
Erkekler süper-G 1:31.93 20
Marlies Schild Kadınlar slalom 51.40 51.92 1:43.32 2., gümüş madalya sahibi
Nicole Schmidhofer Kadınlar süper-G YT
Philipp Schörghofer Erkekler büyük slalom 1:18.37 1:21.00 2:39.37 12
Georg Streitberger Erkekler süper-G 1:31.49 17
Erkekler kombine 1:55.55 YT
Michael Walchhofer Erkekler iniş 1:54.88 10
Erkekler süper-G 1:32.00 21
Kathrin Zettel Kadınlar kombine 1:26.01 44.49 2:10.50 4
Kadınlar slalom 52.59 53.00 1:45.59 13
Kadınlar büyük slalom 1:15.28 1:12.25 2:27.53 5

Stefanie Köhle, Mario Matt ve Hannes Reichelt; açılış töreni öncesinde oyunlardan çekildi.

Artistik buz pateni[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu(lar) Etkinlik ZD KP/OD SP/SD Toplam
Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra Puan Sıra
Viktor Pfeifer Erkekler 60,88 23 115,05 20 175,93 21
Miriam Ziegler Kadınlar 43,84 26 Geçemedi 26

Biatlon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Final
Kayak süresi Iska Son süresi Sıra
Simon Eder Erkekler bireysel 47:41.7 2 49:41.7 6
Erkekler sprint 0 25:32.2 11
Erkekler takip 3 34:09.4 4
Erkekler toplu çıkış 4 37:29.7 25
Dominik Landertinger Erkekler bireysel 48:00.8 4 52:00.8 23
Erkekler sprint 4 26:23.7 34
Erkekler takip 3 35:06.7 14
Erkekler toplu çıkış 4 36:09.7 7
Daniel Mesotitsch Erkekler bireysel 48:32.0 2 50:32.0 9
Erkekler sprint 2 26:45.3 45
Erkekler takip 4 36:56.0 41
Erkekler toplu çıkış 3 36:05.9 5
Christoph Sumann Erkekler bireysel 47:04.9 3 50:04.9 8
Erkekler sprint 2 25:32.7 12
Erkekler takip 2 33:54.9 2., gümüş madalya sahibi
Erkekler toplu çıkış 1 36:01.6 4
Sporcular Etkinlik Ceza puanları Final
Yüzüstü Ayakta Toplam Süre Sıra
Simon Eder
Daniel Mesotitsch
Dominik Landertinger
Christoph Sumann
Erkekler bayrak yarışı 1
0
0
0
1
8
1
3
1
3
9
1
3
1
4
1:22:16.7
20:10.0
20:38.0
20:25.9
21:02.8
2., gümüş madalya sahibi

Tobias Eberhard ve Friedrich Pinter, katılımcılar arasında yer alsalar da yarışmalara katılmadılar.

Bobsled[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Etkinlik Final
1. koşu 2. koşu 3. koşu 4. koşu Süre Sıra
Wolfgang Stampfer
Jürgen Mayer
Erkekler ikili DİS Geçemedi
Jürgen Loacker
Christian Hackl
Erkekler ikili 52.55 52.86 52.73 52.64 3:30.78 18
Wolfgang Stampfer
Christian Hackl
Jürgen Mayer
Johannes Wipplinger
Erkekler dörtlü 53.64 YB

Kayakla atlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Elemeler Birinci tur Final
Puan Sıra Puan Sıra Puan Toplam Sıra
Andreas Kofler Normal tepe Önceden geçti 121.0 17 G 120.5 241.5 19
Büyük tepe Önceden geçti 127.2 4 G 134.0 261.2 4
Wolfgang Loitzl Normal tepe Önceden geçti 124.5 12 G 130.5 255.0 11
Büyük tepe Önceden geçti 124.1 6 G 106.2 230.3 10
Thomas Morgenstern Normal tepe Önceden geçti 130.0 4 G 128.5 258.5 8
Büyük tepe Önceden geçti 123.6 7 G 123.1 246.7 5
Gregor Schlierenzauer Normal tepe Önceden geçti 128.0 7 G 140.0 268.0 3., bronz madalya sahibi
Büyük tepe Önceden geçti 125.4 5 G 136.8 262.2 3., bronz madalya sahibi
Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
Takım büyük tepe 547.3
140.4
126.1
135.9
144.9
1 G 560.6
141.8
138.6
135.0
145.2
1107.9 1., altın madalya sahibi

Martin Koch, katılımcılar arasında yer alsa da yarışmalara katılmadı.

Kayaklı koşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Elemeler Çeyrek final Yarı final Final
Toplam Sıra Toplam Sıra Toplam Sıra Toplam Sıra
Katerina Smutna Kadınlar sprint 3:45.03 12 G 3:40.5 2 G 3:45.1 6 Geçemedi 11
Kadınlar 15 km takip 42:50.3 29
Kadınlar 30 km klasik 1:37:51.3 33

Kısa kulvar sürat pateni[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Seriler Çeyrek final Yarı final Final Sıra
Süre Sıra Süre Sıra Süre Sıra Süre Sıra
Veronika Windisch Kadınlar 1000 metre 1:32.775 3 Geçemedi 22
Kadınlar 1500 metre 2:24.440 5 Geçemedi 25

Kızak[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu(lar) Etkinlik Finaller
1. koşu 2. koşu 3. koşu 4. koşu Süre Sıra
Veronika Halder Kadınlar tek 42.015 41.881 42.078 42.143 2:48.117 12
Nina Reithmayer Kadınlar tek 41.728 41.563 41.884 41.839 2:47.014 2., gümüş madalya sahibi
Wolfgang Kindl Erkekler tek 48.707 48.755 49.080 48.673 3:15.215 9
Daniel Pfister Erkekler tek 48.583 48.707 48.883 48.553 3:14.726 6
Manuel Pfister Erkekler tek 48.677 48.835 49.064 48.693 3:15.269 10
Andreas Linger
Wolfgang Linger
Erkekler çift 41.332 41.373 1:22.705 1., altın madalya sahibi
Markus Schiegl
Tobias Schiegl
Erkekler çift 41.727 41.801 1:23.528 8

Kuzey kombine[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Kayakla atlama Kayaklı koşu Final
Puan Sıra Fark Kayak süresi Toplam süre Sıra
Christoph Bieler Normal tepe/10 km 125.0 3 0:42 26:32.0 27:14.0 25
Büyük tepe/10 km 116.8 4 0:41 25:40.7 26:21.7 10
Felix Gottwald Normal tepe/10 km 102.5 41 2:12 24:20.2 26:32.2 14
Büyük tepe/10 km 78.8 40 3:13 24:29.4 27:42.4 17
Bernhard Gruber Büyük tepe/10 km 127.0 1 0:00 25:43.7 25:43.7 3., bronz madalya sahibi
David Kreiner Normal tepe/10 km 117.5 20 1:12 25:24.5 26:36.5 15
Mario Stecher Normal tepe/10 km 122.5 7 0:52 25:08.7 26:00.7 5
Büyük tepe/10 km 109.8 10 1:09 25:12.1 26:21.1 8
Mario Stecher
David Kreiner
Bernhard Gruber
Felix Gottwald
Takım büyük tepe/4 x 5 km 479.9
121.7
114.7
131.0
112.5
3 0:36 48:55.6
11:57.7
11:49.0
12:04.3
13:04.6
49:31.6 1., altın madalya sahibi

Serbest stil kayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler takım kros
Sporcu Etkinlik Elemeler Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Süre Sıra Sıra Sıra Sıra Final Sıra
Patrick Koller Kros 1:15.22 28 G 4 Geçemedi 30
Andreas Matt Kros 1:13.13 4 G 2 G 2 G 2 G Büyük final
2
2., gümüş madalya sahibi
Markus Wittner Kros 1:15.91 30 G 2 G 4 Geçemedi 15
Thomas Zangerl Kros 1:13.44 6 G 3 Geçemedi 18
Kadınlar takım aerials ve moguls
Sporcu Etkinlik Elemeler Final
Puan Sıra Puan Sıra
Margarita Marbler Moguls 23.77 8 G 23.69 6
Kadınlar takım kros
Sporcu Etkinlik Elemeler Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Süre Sıra Sıra Sıra Sıra Final Sıra
Katharina Gutensohn Kros 1:21.26 25 G 3 Geçemedi 26
Karin Huttary Kros 1:18.84 8 G 1 G 1 G 1 G Büyük final
4
4
Andrea Limbacher Kros 1:20.86 23 G 4 YT Geçemedi 24
Katrin Ofner Kros 1:20.61 22 G 3 Geçemedi 23

Skeleton[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Final
1. koşu 2. koşu 3. koşu 4. koşu Toplam Sıra
Matthias Guggenberger Erkekler 52.75 53.02 53.03 53.01 3:31.81 8

Snowboard[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler kros
Sporcu Etkinlik Elemeler Son 16 Çeyrek final Yarı final Finals
Süre Sıra Sıra Sıra Sıra Final Sıra
Mario Fuchs Kros 1:21.53 5 G 2 G 1 G 4 g Küçük final
3
7
Lukas Gruner Kros 1:22.04 12 G 1 G 2 G 3 g Küçük final
2
6
Markus Schairer Kros 1:23.33 21 G 3 Geçemedi 23
Erkekler paralel büyük slalom
Sporcu Etkinlik Elemeler Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
5-8 sıralaması Sıra
Süre Sıra Rakip
Süre
Rakip
Süre
Rakip
Süre
Rakip
Süre
Siegfried Grabner Paralel büyük slalom YT Geçemedi 30
Benjamin Karl Paralel büyük slalom 1:17.45 4 G  Aaron March (ITA)
G -2.27
 Zan Kosir (SLO)
G DİS
 Mathieu Bozzetto (FRA)
G -2.58
 Jasey Jay Anderson (CAN)
M +0.35
2., gümüş madalya sahibi
Andreas Promegger Paralel büyük slalom 1:16.49 1 G  Chris Klug (USA)
M DİS
Geçemedi 9
Ingemar Walder Paralel büyük slalom DİS 29 Geçemedi 29
Kadınlar kros
Sporcu Etkinlik Elemeler Çeyrek final Yarı final Finals
Süre Sıra Sıra Sıra Final Sıra
Doresia Krings Kros 1:28.98 10 G 3 Geçemedi 10
Maria Ramberger Kros 1:33.08 16 G 4 Geçemedi 16
Manuela Riegler Kros YB
Kadınlar paralel büyük slalom
Sporcu Etkinlik Elemeler Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
5-8 sıralaması Sıra
Süre Sıra Rakip
Süre
Rakip
Süre
Rakip
Süre
Rakip
Süre
Doris Guenther Paralel büyük slalom 1:23.20 3 G  Selina Joerg (GER)
M +0.41
Geçemedi 9
Marion Kreiner Paralel büyük slalom 1:22.52 1 G  Annamari Chundak (UKR)
G -2.29
 Anke Karstens (GER)
G -8.34
 Ekaterina Ilyukhina (RUS)
M +0.14
Küçük final
 Selina Joerg (GER)
G -2.29
3., bronz madalya sahibi
Ina Meschik Paralel büyük slalom 1:24.51 11 G  Camille de Faucompret (FRA)
G -4.88
 Selina Joerg (GER)
M +0.08
 Claudia Riegler (AUT)
G -0.91
 Anke Karstens (GER)
M +0.64
6
Claudia Riegler Paralel büyük slalom 1:23.74 7 G  Tomoka Takeuchi (JPN)
G -12.68
 Nicolien Sauerbreij (NED)
M +0.30
 Ina Meschik (AUT)
M +0.91
 Amelie Kober (GER)
G YB
7

Heidi Neururer ve Anton Unterkofler, katılımcılar arasında yer alsalar da yarışmalara katılmadılar.

Sürat pateni[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik 1. yarış 2. yarış Final
Süre Sıra Süre Sıra Süre Sıra
Anna Rokita Kadınlar 1500 m 2:02.67 28
Kadınlar 3000 m 4:16.42 16

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sports-Reference.com'da yer alan ülkenin oyunlardaki istatistikleri (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]