2010 ABD Artistik Patinaj Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

2010 ABD Artistik Patinaj Şampiyonası ABD Artistik Patinaj Şampiyonalarının 2009–2010 sezonunda düzenleneni. Patenciler dört disiplinde; erkekler, kadınlar, çiftler ve buz dansında yarışmaktadır. Üç seviyede büyükler (senior), gençler (junior) ve yıldızlar (novice) düzeyinde yarışmada düzenlenmektedir. Pek çok buz pateni yarışmasının aksine 4 madalya dağıtılmaktadır. Madalyalar dört ayrı renkte: altın (birinciye), gümüş (ikinciye), bronz (üçüncüye), ve pewter (dördüncüye).

Şampiyona 4 disiplinde 2010 yılının ABD şampiyonunu belirler. Ayrıca 2010 Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası, 2010 Dünya Gençler Artistik Patinaj Şampiyonası, 2010 Dört Kıta Artistik Patinaj Şampiyonası, ve 2010 Kış Olimpiyatlarına katılacak takımları belirlemekte kullanılır.

2010 yılında şampiyona 14-24 Ocak arasında Spokane, Washington'da Spokane Veterans Memorial Arena'da yapılacaktır. Yarışma U.S. Figure Skating tarafından organize edilir ve ana sponsoru AT&T.

Yarışma notları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Buz dansında büyükler düzeyinde zorunlu dans Golden Waltz olarak seçilmiştir.

Katılım[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD Şampiyonasına katılma için elemeler yapılan yerel yarışmalar ile başlar. Dokuz farklı yerel yarışma düzenlenir. Bunlar; New England, North Atlantic, South Atlantic, Upper Great Lakes, Eastern Great Lakes, Southwestern, Northwest Pacific, Central Pacific, be Southwest Pacific'dir. Bu yarışmalarda ilk dört içine giren patenciler sectional yarışmalara davet edilir. Üç farklı sectional yarışma vardır. Bunlar; Eastern, Midwestern, ve Pacific Coast'dır. Bu yarışmalarda ilk dörtte yer alan isimler ABD Şampiyonasına katılma hakkı kazanır.

Bir önceki yıl kategorilerinde ilk 5'te yer alan sporcular şampiyonaya direkt katılım hakkı kazanır. Bunun haricinde son Olimpiyatta madalya alan, Junior Grand Prix Final ya da Senior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazanan sporcularda yarışmaya katılma hakkı kazanır. Patenciler eleme yarışmalarının düzenlendiği tarihlerde uluslararası bir yarışmaya katılacaksa eleme yarışmalarını direkt geçer ve bir üst yarışmaya katılır. Örneğin Regional yarışmaları sırasında uluslararası düzeyde bir yarışmaya katılan sporcu sectional yarışmasına bu yarışmaya girmeden, direkt katılır. Eğer sectional yarışmaları sırasında bu durum oluşursa da ABD Şampiyonasına bu yarışmaya girmeden katılır.

Direkt katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Regional ya da sectional yarışmalarına katılmadan ABD Şampiyonasında yarışma hakkını elde eden patenciler;

Tek erkekler
İsim Bölüm Seviye Sebep
Jeremy Abbott Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Brandon Mroz Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Evan Lysacek Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Ryan Bradley Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Johnny Weir Eastern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Richard Dornbush Pacific Coast Section Senior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Grant Hochstein Midwestern Section Senior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Ross Miner Eastern Section Senior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Stephen Carriere Eastern Section Senior Grand Prix katılımı (CAN)
Armin Mahbanoozadeh Eastern Section Senior Grand Prix katılımı (CAN)
Adam Rippon Eastern Section Senior Grand Prix katılımı (JPN)
Tommy Steenberg Eastern Section Senior Merano Cup katılımcısı
Tek kadınlar
İsim Bölüm Seviye Sebep
Sasha Cohen Pacific Coast Section Senior Son olimpiyatlarda madalya kazandı.
Alissa Czisny Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Rachael Flatt Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Caroline Zhang Pacific Coast Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Ashley Wagner Eastern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Mirai Nagasu Pacific Coast Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Angela Maxwell Eastern Section Senior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Christina Gao Midwestern Section Senior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Ellie Kawamura Pacific Coast Section Senior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Kiri Baga Midwestern Section Junior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Becky Bereswill Midwestern Section Senior Grand Prix katılımı (JPN)
Alexe Gilles Midwestern Section Senior Grand Prix katılımı (USA)
Emily Hughes Eastern Section Senior Grand Prix katılımı (USA)
Çiftler
İsim Bölüm Seviye Sebep
Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Caydee Denney / Jeremy Barrett Eastern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Rena Inoue / John Baldwin Pacific Coast Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Amanda Evora / Mark Ladwig Eastern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Brooke Castile / Benjamin Okolski Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Britney Simpson / Nathan Miller Midwestern Section Junior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Buz dansı
İsim Bölüm Seviye Sebep
Tanith Belbin / Benjamin Agosto Midwestern Section Senior Son olimpiyatlarda madalya kazandı.
Meryl Davis / Charlie White Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Emily Samuelson / Evan Bates Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Kimberly Navarro / Brent Bommentre Eastern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Madison Hubbell / Keiffer Hubbell Midwestern Section Senior 2009'da ilk 5'te yer aldı.
Maia Shibutani / Alex Shibutani Midwestern Section Junior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.
Isabella Cannuscio / Ian Lorello Eastern Section Junior 2009-2010 Junior Grand Prix Finaline katılma hakkı kazandı.

Büyükler düzeyinde sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler (Senior men)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan SP FS
1 Jeremy Abbott Detroit SC 263.66 1 1
2 Evan Lysacek DuPage FSC 238.63 2 3
3 Johnny Weir SC of New York Inc 232.09 3 5
4 Ryan Bradley Broadmoor SC 225.97 6 2
5 Adam Rippon SC of New York Inc 225.07 4 4
6 Brandon Mroz Broadmoor SC 201.27 10 6
7 Grant Hochstein St Clair Shores FSC 192.73 8 7
8 Armin Mahbanoozadeh Washington FSC 190.98 5 13
9 Keegan Messing Alaska Assoc of Figure Skaters 190.35 12 8
10 Jason Wong Skating Club of Boston 186.46 9 10
11 Richard Dornbush All Year FSC 184.28 7 12
12 Jonathan Cassar Detroit SC 182.23 20 9
13 Tommy Steenberg SC of Northern Virginia 179.21 16 11
14 Dennis Phan All Year FSC 175.97 13 15
15 Douglas Razzano Coyotes SC of Arizona 175.04 11 17
16 Parker Pennington Winterhurst FSC 173.03 15 16
17 Alexander Johnson Braemar-City of Lakes FSC 168.29 22 14
18 Andrew Gonzales All Year FSC 167.25 14 19
19 Shaun Rogers SC of Wilmington Inc 165.00 18 18
20 Michael Solonoski SC of New York Inc 150.76 21 20
21 Wesley Campbell Nashville FSC 146.96 19 21
22 Daniel Raad Park FSC 127.38 23 22
WD Stephen Carriere Skating Club of Boston 17
  • WD = Withdrawn

Kadınlar (Senior ladies)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan SP FS
1 Rachael Flatt Broadmoor SC 200.11 3 1
2 Mirai Nagasu Pasadena FSC 188.78 1 3
3 Ashley Wagner SC of Wilmington Inc 184.70 4 2
4 Sasha Cohen Orange County FSC 174.28 2 4
5 Christina Gao Northern Kentucky SC 156.53 5 5
6 Amanda Dobbs Peninsula SC 150.72 6 7
7 Beatrisa Liang All Year FSC 147.71 10 6
8 Alexe Gilles Broadmoor SC 143.31 9 8
9 Emily Hughes SC of New York Inc 140.60 8 10
10 Alissa Czisny Detroit SC 140.37 7 11
11 Caroline Zhang All Year FSC 138.27 11 9
12 Melissa Bulanhagui University of Delaware FSC 129.21 14 12
13 Becky Bereswill Houston FSC 127.96 15 13
14 Samantha Cesario SC of New York Inc 119.20 16 15
15 Laney Diggs All Year FSC 114.38 18 16
16 Kristiene Gong All Year FSC 112.92 12 21
17 Blake Rosenthal SC of Wilmington Inc 112.42 17 18
18 Chelsea Morrow Greater Grand Rapids FSC 111.73 13 20
19 Christina-Maria Sperduto St Paul FSC 109.89 23 14
20 Tatyana Khazova Broadmoor SC 108.89 19 19
21 Ellie Kawamura All Year FSC 103.33 21 17
22 Rebecca Stern University of Delaware FSC 97.22 22 22
WD Kayla Howey DuPage FSC 20
  • WD = Withdrawn

Çiftler (Senior pairs)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan SP FS
1 Caydee Denney / Jeremy Barrett Southwest Florida FSC 190.30 1 1
2 Amanda Evora / Mark Ladwig Southwest Florida FSC / Red River Valley FSC 173.78 3 3
3 Rena Inoue / John Baldwin All Year FSC 173.18 4 2
4 Brooke Castile / Benjamin Okolski Arctic FSC 169.95 5 4
5 Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker Los Angeles FSC / Broadmoor SC 165.73 7 5
6 Caitlin Yankowskas / John Coughlin Broadmoor SC / Kansas City FSC 164.83 2 6
7 Amanda Dobbs / Joseph Jacobsen Peninsula SC / All Year FSC 152.66 6 8
8 Tiffany Vise / Don Baldwin Broadmoor SC / Los Angeles FSC 149.62 9 7
9 Molly Aaron / Daniyel Cohen Coyotes SC of Arizona / Skating Club of Boston 146.60 8 9
10 Marissa Castelli / Simon Shnapir Skating Club of Boston / Colonial FSC 142.53 11 10
11 Tracy Tanovich / Michael Chau Southwest Florida FSC 136.56 13 11
12 Andrea Best / Trevor Young Detroit SC 130.88 14 12
13 Kendra Moyle / Steven Pottenger Dallas FSC 128.64 12 14
14 Ameena Sheikh / Aaron VanCleave Detroit SC 127.73 10 15
15 Lisa Moore / Justin Gaumond ISC of Fort Collins / All Year FSC 126.25 15 13
16 Laura Lepzinski / Ethan Burgess Detroit SC / All Year FSC 119.85 16 16

Buz dansı (Senior ice dancing)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan CD OD FD
1 Meryl Davis / Charlie White Arctic FSC / Detroit SC 222.29 1 1 1
2 Tanith Belbin / Benjamin Agosto IceWorks SC 218.51 2 2 2
3 Emily Samuelson / Evan Bates Ann Arbor FSC 190.69 4 3 3
4 Kimberly Navarro / Brent Bommentre Santa Rosa FSC / Philadelphia SC & HS 186.42 3 4 4
5 Madison Chock / Greg Zuerlein All Year FSC / Arctic FSC 177.48 6 5 5
6 Madison Hubbell / Keiffer Hubbell Ann Arbor FSC 173.87 5 6 6
7 Jane Summersett / Todd Gilles Broadmoor SC 163.08 7 7 8
8 Lynn Kriengkrairut / Logan Giulietti-Schmitt All Year FSC / Ann Arbor FSC 156.53 9 9 7
9 Trina Pratt / Chris Obzansky Broadmoor SC / Salt Lake Figure Skating 156.42 8 8 9
10 Shannon Wingle / Timothy McKernan Arctic FSC / Broadmoor SC 132.43 13 10 10
11 Stephanie Zastrow / Michael Lueck St Paul FSC / Burnsville-MN Valley FSC 124.71 11 13 11
12 Katie Wyble / Justin Morrow Center Ice & Blades of Western PA / All Year FSC 123.94 10 12 12
13 Grace Cho / Dmitry Ponomarev IceWorks SC 115.12 12 14 13
14 Lauren Corry / Alexander Lorello Washington FSC / University of Delaware FSC 113.46 14 11 14
15 Elizabeth Chan / Jason Deveikis Skating Club of San Francisco Inc / Ann Arbor FSC 88.10 15 15 15

Gençler düzeyinde sonuçlar (Junior-level)[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler (Junior men)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan SP FS
1 Jason Brown Skokie Valley SC 195.22 2 2
2 Joshua Farris Broadmoor SC 195.03 4 1
3 Max Aaron Broadmoor SC 191.86 1 3
4 Scott Dyer Columbia FSC (MD) 178.49 5 4
5 Alexander Zahradnicek SC of Wilmington Inc 168.64 7 5
6 Austin Kanallakan Los Angeles FSC 164.98 3 7
7 Juran Yang St Paul FSC 154.70 8 8
8 Christopher Caluza All Year FSC 153.87 9 9
9 Peter Max Dion Skating Club of Boston 151.34 6 11
10 Alexander Aiken Atlanta FSC 150.76 12 6
11 Sean Rabbitt Glacier Falls FSC 148.55 10 10
12 Grisha Fournier All Year FSC 142.77 11 12

Kadınlar (Junior ladies)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan SP FS
1 Agnes Zawadzki Broadmoor SC 171.87 1 1
2 Yasmin Siraj Skating Club of Boston 151.05 4 2
3 Lindsay Davis All Year FSC 133.97 5 4
4 Kiri Baga FSC of Bloomington 127.35 2 9
5 Nina Jiang Texas Gulf Coast FSC 126.38 11 3
6 Felicia Zhang SC of New York Inc 124.21 8 5
7 Angela Wang Salt Lake Figure Skating 123.53 3 10
8 Vanessa Lam All Year FSC 121.79 6 8
9 McKinzie Daniels Springfield FSC 119.69 9 7
10 Marissa Secundy Broadmoor SC 112.71 13 6
11 Kendall Wyckoff Vermont SC 110.86 7 11
12 Katlynn McNab All Year FSC 99.87 10 12
13 Haley Dunne Washington FSC 94.32 12 13

Çiftler (Junior pairs)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan SP FS
1 Felicia Zhang / Taylor Toth SC of New York Inc / University of Delaware FSC 153.80 1 1
2 Britney Simpson / Nathan Miller Broadmoor SC 147.29 2 2
3 Erika Smith / Nathan Bartholomay University of Delaware FSC 133.54 4 4
4 Carolyn-Ann Alba / Christopher Knierim All Year FSC / Broadmoor SC 133.19 3 5
5 Brynn Carman / AJ Reiss Broadmoor SC / Los Angeles FSC 130.00 7 3
6 Brittany Chase / Grant Marron Broadmoor SC / Coyotes SC of Arizona 118.31 6 7
7 Haven Denney / Daniel Raad Southwest Florida FSC / Park FSC 118.18 8 6
8 Gretchen Donlan / Andrew Speroff Skating Club of Boston / Broadmoor SC 118.10 5 9
9 Olivia Gibbons / Tyler Harris Skating Club of Boston 110.19 10 8
10 Megan Gueli / Gabe Woodruff Detroit SC 99.35 9 11
11 Becky Du / Sergey Sidorov Dallas FSC 93.83 11 10

Buz dansı (Junior ice dancing)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra İsim Kulüp Toplam puan CD OD FD
1 Maia Shibutani / Alex Shibutani SC of New York Inc / Arctic FSC 180.69 1 1 1
2 Rachel Tibbetts / Collin Brubaker Broadmoor SC / All Year FSC 160.61 2 3 3
3 Piper Gilles / Zachary Donohue Broadmoor SC 160.21 4 2 2
4 Isabella Cannuscio / Ian Lorello University of Delaware FSC 151.88 3 4 4
5 Anastasia Olson / Jordan Cowan Ann Arbor FSC / All Year FSC 146.86 8 5 5
6 Lauri Bonacorsi / Travis Mager Peninsula SC / Columbia FSC (MD) 144.90 5 7 6
7 Anastasia Cannuscio / Colin McManus University of Delaware FSC / Skating Club of Boston 143.76 6 8 8
8 Charlotte Lichtman / Dean Copely Arctic FSC / All Year FSC 143.43 7 6 7
9 Gabrielle Friedenberg / Benjamin Nykiel Washington FSC / Bowie FSC 130.72 11 9 9
10 Katharine Zeigler / Baxter Burbank Essex SC of NJ / Fairbanks FSC 116.47 9 10 10
11 Natalie Wojton / Michael Soyfer Peninsula SC / IceWorks SC 112.46 10 11 11
12 Kristen Nardozzi / Robert Cuthbertson Chicago FSC / Stars FSC of Texas 104.14 13 12 13
13 Janine Halstead / Robert Knopf SC of New York Inc 101.46 14 13 12
14 Katie Donaldson / Brock Jacobs Wichita FSC 97.63 12 14 14

Yarışmalara katılacak ABD takımlarının seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpiyat Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpiyat takımı için adaylar açıklanmıştır[1][2]:

Erkekler Kadınlar Çiftler Buz dansı
1 Jeremy Abbott Rachael Flatt Caydee Denney / Jeremy Barrett Meryl Davis / Charlie White
2 Evan Lysacek Mirai Nagasu Amanda Evora / Mark Ladwig Tanith Belbin / Benjamin Agosto
3 Johnny Weir - - Emily Samuelson / Evan Bates
1. Yedek Ryan Bradley Ashley Wagner Rena Inoue / John Baldwin Kimberly Navarro / Brent Bommentre
2. Yedek Adam Rippon Sasha Cohen Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker Madison Chock / Greg Zuerlein
3. Yedek Brandon Mroz Christina Gao Brooke Castile / Ben Okolski Madison Hubbell / Keiffer Hubbell

Dünya Şamp. takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Şampiyonası takımı açıklanmıştır.[1][2]

Erkekler Kadınlar Çiftler Buz dansı
1 Jeremy Abbott Rachael Flatt Caydee Denney / Jeremy Barrett Meryl Davis / Charlie White
2 Evan Lysacek Mirai Nagasu Amanda Evora / Mark Ladwig Tanith Belbin / Benjamin Agosto
3 Johnny Weir - - Emily Samuelson / Evan Bates
1. Yedek Ryan Bradley Ashley Wagner Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker Kimberly Navarro / Brent Bommentre
2. Yedek Adam Rippon Sasha Cohen Brooke Castile / Ben Okolski Madison Chock / Greg Zuerlein
3. Yedek Brandon Mroz Bebe Liang Caitlin Yankowskas / John Coughlin Madison Hubbell / Keiffer Hubbell
4. Yedek Amanda Dobbs / Joseph Jacobsen

Dört Kıta Şamp. takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dört Kıta Şampiyonası takımı açıklanmıştır.[1][2]

Erkekler Kadınlar Çiftler Buz dansı
1 Ryan Bradley Amanda Dobbs Brooke Castile / Ben Okolski Madison Chock / Greg Zuerlein
2 Brandon Mroz Alexe Gilles Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker Madison Hubbell / Keiffer Hubbell
3 Adam Rippon Caroline Zhang Caitlin Yankowskas / John Coughlin Jane Summersett / Todd Gilles
1. Yedek Armin Mahbanoozadeh Melissa Bulanhagui Marissa Castelli / Simon Shnapir Lynn Kriengkrairut / Logan Giulietti-Schmitt
2. Yedek Douglas Razzano Becky Bereswill Andrea Best / Trevor Young Trina Pratt / Chris Obzansky
3. Yedek Alex Johnson Shannon Wingle / Timothy McKernan

Dünya Gençler Şamp. takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Gençler Şampiyonası takımı açıklanmıştır.[1]

Erkekler Kadınlar Çiftler Buz dansı
1 Grant Hochstein Christina Gao Brynn Carman / A.J. Reiss Maia Shibutani / Alex Shibutani
2 Armin Mahbanoozadeh Ashley Wagner Britney Simpson / Nathan Miller Rachel Tibbetts / Collin Brubaker
3 Ross Miner Agnes Zawadzki Felicia Zhang / Taylor Toth Piper Gilles / Zachary Donohue
1. Yedek Keegan Messing Kiri Baga Ashley Cain / Joshua Reagan Isabella Cannuscio / Ian Lorello
2. Yedek Richard Dornbush Lindsay Davis Tori Vollmer / Zack Sidhu Anastasia Olson / Jordan Cowan
3. Yedek Jason Brown Melissa Bulanhagui Kylie Duarte / Colin Grafton Lauri Bonacorsi / Travis Mager

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen
2009 ABD Artistik Patinaj Şampiyonası
ABD Artistik Patinaj Şampiyonası Sonra gelen
2011 ABD Artistik Patinaj Şampiyonası