2009 Yaratıcılık ve Yenilik Yılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yaratıcılık, yenilik için itici bir güç; kişisel, mesleki, sosyal ve girişimcilik becerilerinin gelişimi ve toplumdaki bireylerin refahı için anahtar bir etkendir

Genel Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Komisyonu her yıl için, Avrupa Birliği'nin özüne ve hedeflerine uygun bir isim koymaktadır. Seçilen isme uygun olarak yıl boyunca Avrupa genelinde etkinlikler düzenlenmekte, çalışmalar yapılmaktadır. 2009 yılı ise aynı yöntemle "Avrupa Yaratıcılık ve Yenilik Yılı" olarak adlandırılmıştır. Yılın genel organizasyonu Avrupa Birliği Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü (Directorate General for Education and Culture) tarafından yapılmakta olan yıl için tüm üye ve aday ülkelerde birer kurum veya kuruluş "ulusal koordinatör" sıfatını taşımak üzere tespit edilmiştir. Türkiye 2009 Avrupa Yaratıcılık ve Yenilik Yılı Koordinatörü, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatının ilgili kuruluşu olan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Hayatboyu Öğrenme Programı Genel Koordinatörlüğü'dür.

2009 Avrupa Yılının Kapsamı[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 Avrupa Yılı Avrupa kamuoyunun yaratıcılık ve yenilik konularına odaklanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu maksatla tüm üye ve aday ülkelerde sorumlu birer ulusal koordinatör belirlenmiştir. Avrupa Komisyonu yıl boyunca kişi ve kurumların yapacakları faaliyetler, üretecekleri yaratıcı ve yenilikçi ürünler ve projeleri duyurabilmek için bir internet sitesi açmıştır. Bu şekilde yılın konusuna uygun olan faaliyetlerin tek bir merkezden kamuoyu ile paylaşılması düşünülmüştür. Üye ve aday ülkelerde de benzer siteler açılarak, Avrupa Yılı'nın ulusal bazda da etki doğuracak şekilde organize edilmesine çalışılmıştır.

Ayrıca üye ülkelerden kişilikleri ile Avrupa Yılı'na katkı sağlayacak farklı sektörlerden "Büyükelçiler" seçilerek duyurulmuştur. Avrupa genelinde ortak bir algı oluşturulabilmesi için yıl kapsamında faaliyet veya proje yapacak tüm gerçek veya tüzel kişilerin kullanabileceği tek bir logo tasarlanmıştır. 2009 Avrupa Yılı'nın Logosunu Logo Talep Formu[ölü/kırık bağlantı] nu doldurarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Türkiye'de 2009 Avrupa Yılı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye ulusal koordinatörlüğünü üstlenmiş olan Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nın ilgili kuruluşu olan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ya da diğer adı ile Türkiye Ulusal Ajansı, yıla ait Türkçe bir internet sitesini Ocak 2009'tan itibaren yayına sokmuştur. ([1]21 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.) Site tıpkı Avrupa sürümünde olduğu gibi ama bu sefer ülkesel bazda proje ve faaliyetleri duyurmak ve yıla ait logoyu yaymak üzere kurulmuştur.

Tüm ülkelerde yapılacak olan yıla ait lansman günü 9 Nisan 2009 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilecektir. Tek günlük bir konferans şeklinde düzenlenecek olan toplantıda 4 farklı tema altında yaratıcılık ve yeniliğin farklı boyutları tartışılacaktır. Bu başlıklar şunlardır:

  • Eğitim
  • Bilim ve Teknoloji
  • Kültür ve Sanat
  • Kalkınma, Girişimcilik ve Yenilikçi Tasarım

Web bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]