2000 Yaz Olimpiyatları'nda Kenya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olimpiyatlarda Kenya
IOC kodu  KEN
NOC Kenya Milli Olimpiyat Komitesi
2000 Yaz Olimpiyatları'nda
Sporcular 6 sporda 56 sporcu
Madalyalar
Derece: 7
Altın
2
Gümüş
3
Bronz
2
Toplam
7
Olimpiyatlar tarihi (özet)
Yaz Olimpiyatları
Kış Olimpiyatları

Kenya 2000 Yaz Olimpiyatları'nda yer aldı. Avustralya'nın Sidney kentinde yapılan organizasyonda Kenyalılar tamamı atletizmde, 2'si altın, toplam 7 madalya kazandı.

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya Sporcu Spor Etkinlik
11 Altın Noah Ngeny Atletizm Erkekler 1500 m
11 Altın Reuben Kosgei Atletizm Erkekler 3000 m hendekli
22 Gümüş Paul Tergat Atletizm Erkekler 10000 m
22 Gümüş Wilson Boit Kipketer Atletizm Erkekler 3000 m hendekli
22 Gümüş Erick Wainaina Atletizm Erkekler maraton
33 Bronz Bernard Lagat Atletizm Erkekler 1500 m
33 Bronz Joyce Chepchumba Atletizm Kadınlar maraton

Atletizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanılan kısaltmalar şu anlamlara gelir:

  • TA: Tur atladı
  • OR: Olimpiyat rekoru
  • YAT: Yarışı tamamlayamadı
  • DSK: Diskalifiye

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist ve yol yarışları

Etkinlik Atlet Seriler 1. Tur Seriler 2. Tur Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
200 m Ezra Sambu
21.23
Bu aşamaya geçemedi
400 m David Kipkorir Kirui
45.69
TA
46
Bu aşamaya geçemedi
Kennedy Ochieng
YAT
Bu aşamaya geçemedi
800 m Japheth Kimutai
1:45.60
TA
01:45.64
Bu aşamaya geçemedi
William Yiampoy
1:47.35
TA
1:45.88
Bu aşamaya geçemedi
Joseph Mutua
1:47.86
Bu aşamaya geçemedi
1500 m Noah Ngeny
3:38.03
TA
3:39.29
TA
3:32.07 OR
Altın madalya
Bernard Lagat
3:40.42
TA
3:37.84
TA
3:32.44
Bronz madalya
William Chirchir
3:40.22
Bu aşamaya geçemedi
5000 m David Chelule 13:29.98
TA
13:37.13
5
Richard Limo 13:23.17
TA
13:39.43
10
Julius Gitahi 13:23.17
TA
13:39.11
9
10000 m Paul Tergat 27:44.07
TA
27:18.29
Gümüş madalya
Patrick Ivuti 27:50.10
TA
27:20.44
4
John Cheruiyot Korir 27:50.19
TA
27:24.75
5
400 m engelli Erick Keter
50.06
TA
51.25
Bu aşamaya geçemedi
Hillary Kiprotich Maritim
51.04
Bu aşamaya geçemedi
4x400 m bayrak Julius Chepkwony
Samson Yego Kipchirchir
Joseph Mutua
Ezra Sambu
3:06.77
2 TA
DSK
Bu aşamaya geçemedi
3000 m hendekli Bernard Barmasai
8:23.08
TA
8:22.23
4
Reuben Kosgei
8:23.17
TA
8:21.43
Gold medal icon.svg
Wilson Boit Kipketer
8:22.07
TA
8:21.77
Silver medal icon.svg
Maraton Kenneth Cheruiyot Yarışı tamamlayamadı
Elijah Lagat Yarışı tamamlayamadı
Erick Wainaina 2:06:32
Silver medal icon.svg
20 km yürüyüş David Kimutai 1:28:45
39
Julius Kipkoech Sawe 1:30:55
42

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist ve yol yarışları

Etkinlik Atlet Seriler 1. Tur Seriler 2. Tur Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
1500 m Naomi Mugo
4:13.18
Bu aşamaya geçemedi
5000 m Vivian Cheruiyot
15:11.11
TA
15:33.66
14
Lydia Cheromei
15:09.32
TA
14:47.35
6
Rose Cheruiyot
15:13.18
TA
14:58.07
11
10000 m Tegla Loroupe
32:06.41
TA
30:37.26
5
Alice Timbilil
32:34.15
TA
31:50.22
14
Sally Barsosio
32:34.07
TA
31:57.41
17
Maraton Esther Wanjiru
2:26:17
4
Tegla Loroupe
2:29:45
13
Joyce Chepchumba
2:24:45
Bronz madalya

Cycling (road) pictogram.svg Bisiklet[değiştir | kaynağı değiştir]

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Dağ bisikleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler

Sporcu Etkinlik Zaman Sıra
Ken Muhindi Kros 39.

Boxing pictogram.svg Boks[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Son 32 Son 16 Çeyrek final Yarı final Final
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Rakip
Skor
Suleiman Bilali Hafif sinek sıklet
Fred Kinuthia Hafif valter sıklet
Peter Kariuki Ngumi Orta sıklet
George Olwande Odindo Hafif ağır sıklet

Volleyball (indoor) pictogram.svg Voleybol[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlar

  • Takım kadrosu:

Eleme turu (A Grubu)

  • Mağlubiyet, Brezilya (0-3)
  • Mağlubiyet, ABD (0-3)
  • Mağlubiyet, Avustralya (1-3)
  • Mağlubiyet, Çin (0-3)
  • Mağlubiyet, Hırvatistan (1-3) → elendi (11.)

Swimming pictogram.svg Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sporcu Etkinlik Seri Yarı final Final
Derece Sıra Derece Sıra Derece Sıra
Jin-Woo Kim Erkekler 100 m kelebek 59.55 Bu aşamaya geçemedi
Maria Awori Kadınlar 100 m serbest 1:06.23 Bu aşamaya geçemedi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]