19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.12, 3 Ağustos 2016 tarihinde Kibele (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17432314 numaralı sürüm (kaynaksız)
19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da
19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da kapağı
Yazar Turgut Özakman
Ülke Türkiye
Tür Roman
Yayımcı Bilgi Yayınevi
ISBN ISBN 978-975-22-0248-1 Geçersiz ISBN

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman tarafından yazılmış romandır. İlk başta iki cilt olarak Bilgi Yayınevi'nin yayımladığı roman, daha sonra iki cilt birleştirilerek yine aynı yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Konusu

Yıllarca yarı şaka-yarı ciddi dillendirilen "Ah Atatürk bir geri gelse" sözü, 19 Mayıs 1999 tarihinde gerçek olur. Atatürk, tam 80 yıl sonra yine 18 arkadaşıyla Samsun'a tekrar ayak basar. Bu seferki arkadaşları, Cumhuriyet için can ve emek vermiş insanlardır.
Kitabın birinci cildinde Atatürk'ün geri dönüşü, yankıları ve romandaki kurguya göre Atatürk'ün TRT'den yaptığı konuşmalar ve bu konuşmaların yankıları yer almaktadır. Bu cilt, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, Atatürk ve arkadaşlarının huzuruna çıkmasıyla sona erer.
İkinci ciltte ise dönemin ve Atatürk sonrasındaki ülke yöneticileri (Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Devlet Bahçeli, Tansu Çiller, Necmeddin Erbakan, Recai Kutan, Kenan Evren) tek tek Atatürk'ün huzuruna çıkar ve bir nevi tarih mahkemesinde hesap verirler. Bu görüşmeler sırasında Adnan Menderes, Turgut Özal ve o sırada hapiste bulunan Recep Tayyip Erdoğan da değerlendirilir. Bunlardan başka Atatürk'ün bir gece gittiği tiyatro temsili, Harbiye'yi ziyareti ve TRT'de yaptığı son konuşma da yer alır. Atatürk son olarak Cumhuriyet için emek veren dönem aydınlarını da topluca ağırlar. Roman, Atatürk ve liderler arasındaki görüşmelerin tutanağını tutan ve romanda adı "Tutanakçı" olarak geçen şahsın, (Turgut Özakman) Atatürk'ün ebediyete dönüşünden sonraki olayları kısaca yazdığı "Tutanakçının Son Notları" bölümüyle sona erer.