1979 Akdeniz Oyunları'nda atletizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1979 Akdeniz Oyunları'nda atletizm etkinlikleri Yugoslavya'nın Split kentinde yapıldı.

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 metre
ayrıntılar
Pietro Mennea
 İtalya
10.24 Gian Franco Lazzer
 İtalya
10.47 Philippe Lejoncour
 Fransa
10.56
200 metre
ayrıntılar
Luciano Caravani
 İtalya
20.74 Bernard Petitbois
 Fransa
21.02 Georgios Tzouvaras
 Yunanistan
21.14
400 metre
ayrıntılar
Francis Demarthon
 Fransa
45.89 Didier Dubois
 Fransa
46.11 Josip Alebić
 Yugoslavya
46.24
800 metre
ayrıntılar
Dragan Životić
 Yugoslavya
1:45.20 Abderrahmane Morceli
 Cezayir
1:46.38 Sotirios Moutsanas
 Yunanistan
1:46.66
1500 metre
ayrıntılar
José Marajo
 Fransa
3:41.00 Dragan Zdravković
 Yugoslavya
3:41.22 Abderrahmane Morceli
 Cezayir
3:41.40
5000 metre
ayrıntılar
Luigi Zarcone
 İtalya
13:45.11 Rachid Habchaoui
 Cezayir
13:47.24 El Hachemi Abdenouz
 Cezayir
13:57.55
10.000 metre
ayrıntılar
Abdelmadjid Mada
 Cezayir
28:33.08 Luigi Zarcone
 İtalya
28:39.06 Rachid Habchaoui
 Cezayir
28:59.72
110 metre engelli
ayrıntılar
Borislav Pisić
 Yugoslavya
13.85 Giuseppe Buttari
 İtalya
13.88 Javier Moracho
 İspanya
13.92
400 metre engelli
ayrıntılar
Rok Kopitar
 Yugoslavya
49.70 Claude Anicet
 Fransa
50.85 Fulvio Zorn
 İtalya
50.90
3000 metre hendekli
ayrıntılar
Mariano Scartezzini
 İtalya
8:24.9 Domingo Ramón
 İspanya
8:25.8 Philippe Gauthier
 Fransa
8:27.3
4x100 metre
ayrıntılar
 İtalya (ITA) 39.27  Fransa (FRA) 39.98  Yugoslavya (YUG) 40.53
4x400 metre
ayrıntılar
 Fransa (FRA) 3:03.67  Yugoslavya (YUG) 3:04.33  İtalya (ITA) 3:04.61
Maraton
ayrıntılar
Michael Koussis
 Yunanistan
2:06:53 Marco Marchei
 İtalya
2:07:15 Mehmet Terzi
 Türkiye
2:10:11
20 km yürüyüş
ayrıntılar
Gérard Lelievre
 Fransa
1:23:51 José Marín
 İspanya
1:24:18 Carlo Mattioli
 İtalya
1:24:56
Yüksek atlama
ayrıntılar
Massimo Di Giorgio
 İtalya
2,26 m Oscar Raise
 İtalya
2,24 m Danial Temim
 Yugoslavya
2,20 m
Sırıkla atlama
ayrıntılar
Philippe Houvion
 Fransa
5,30 m Jean-Michel Bellot
 Fransa
5,30 m Roger Oriol
 İspanya
5,10 m
Uzun atlama
ayrıntılar
Nenad Stekić
 Yugoslavya
8,21 m Philippe Deroche
 Fransa
8,04 m Miljenko Rak
 Yugoslavya
7,62 m
Üç adım atlama
ayrıntılar
Bernard Lamitié
 Fransa
16,90 m Miloš Srejović
 Yugoslavya
16,55 m Milan Spasojević
 Yugoslavya
16,55 m
Gülle atma
ayrıntılar
Vladimir Milić
 Yugoslavya
20,58 m Youssef Nagui Asaad
 Mısır
19,70 m Ivan Ivančić
 Yugoslavya
19,13 m
Disk atma
ayrıntılar
Armando De Vincentis
 İtalya
57,96 m Hassan Ahmed Hamad
 Mısır
56,06 m Silvano Simeon
 İtalya
55,06 m
Çekiç Atma
ayrıntılar
Gian Paolo Urlando
 İtalya
69,92 m Edoardo Podberscek
 İtalya
69,42 m Srećko Štiglić
 Yugoslavya
68,56 m
Cirit atma
ayrıntılar
Penisio Lutui
 Fransa
81,08 m Tarek Chaabani
 Tunus
78,42 m Neđo Đurović
 Yugoslavya
76,72 m
Dekatlon
ayrıntılar
Eric Motti
 Fransa
7744 p Darko Cujnik
 Yugoslavya
7345 p Joško Vlašić
 Yugoslavya
7327 p

Kadınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlik Altın Gümüş Bronz
100 metre
ayrıntılar
Chantal Réga
 Fransa
11.48 Marisa Masullo
 İtalya
11.66 Laura Miano
 İtalya
11.67
200 metre
ayrıntılar
Marisa Masullo
 İtalya
23.26 Annie Alizé
 Fransa
23.37 Claudine Mas
 Fransa
24.03
400 metre
ayrıntılar
Jelica Štefancic
 Yugoslavya
52.96 Ana Guštin
 Yugoslavya
54.57 Georgia Troumbouki
 Yunanistan
54.93
800 metre
ayrıntılar
Gabriella Dorio
 İtalya
2:01.78 Agnese Possamai
 İtalya
2:03.73 Nađa Avdibašić
 Yugoslavya
2:04.03
1500 metre
ayrıntılar
Margherita Gargano
 İtalya
4:06.71 Gabriella Dorio
 İtalya
4:07.07 Sakina Boutamine
 Cezayir
4:10.60
100 metre engelli
ayrıntılar
Laurence Elloy
 Fransa
13.87 Elisavet Pantazi
 Yunanistan
14.33 Patrizia Lombardo
 İtalya
14.65
4x100 metre
ayrıntılar
 Fransa (FRA) 44.58  İtalya (ITA) 45.32  Yunanistan (GRE) 46.17
4x400 metre
ayrıntılar
 Yugoslavya (YUG) 3:38.91  Fransa (FRA) 3:56.84 Verilmedi
Yüksek atlama
ayrıntılar
Sara Simeoni
 İtalya
1,98 m Donatella Bulfoni
 İtalya
1,81 m Lidija Benedetič
 Yugoslavya
1,75 m
Uzun atlama
ayrıntılar
Maria Lambrou
 Yunanistan
6,32 m Snežana Dančetović
 Yugoslavya
6,20 m Amanda Naval
 İspanya
6,06 m
Disk atma
ayrıntılar
Renata Scaglia
 İtalya
52,92 m Fathia Jerbi
 Tunus
49,24 m Kosa Stojković
 Yugoslavya
48,82 m
Cirit atma
ayrıntılar
Sofia Sakorafa
 Yunanistan
57,96 m Fausta Quintavalla
 İtalya
57,06 m Borbala Menyhart
 Yugoslavya
54,50 m
Pentatlon
ayrıntılar
Florence Picaut
 Fransa
4424 p Breda Lorenci
 Yugoslavya
4180 p Barbara Bachlechner
 İtalya
3994 p

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

      Ev sahibi ülke

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  İtalya (ITA) 13 12 8 33
2  Fransa (FRA) 13 8 3 24
3  Yugoslavya (YUG) 7 7 13 24
4  Yunanistan (GRE) 3 2 4 9
5  Cezayir (ALG) 1 2 4 7
6  İspanya (ESP) 0 2 3 5
7  Mısır (EGY) 0 2 0 2
=7  Tunus (TUN) 0 2 0 2
9  Türkiye (TUR) 0 0 1 1
Toplam 37 37 36 109

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]