1974 Avrupa Su Sporları Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Doğu Almanya 17 15 4 36
2  Batı Almanya 6 5 4 15
3  Büyük Britanya 5 3 3 11
4 Macaristan 3 1 4 8
5  Sovyetler Birliği 2 7 11 20
6  İtalya 2 2 1 5
7  İsveç 2 1 3 6
8  Hollanda 0 3 5 8
9  Fransa 0 0 1 1
10  Yugoslavya 0 0 1 1
Total 37 37 37 111

Madalya özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalış[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler maçı
Event Altın Gümüş Bronz
3 m sıçrama tahtası  Klaus Dibiasi (ITA) 603.51  Franco Cagnotto (ITA) 593.94  Vyacheslav Strakhov (URS) 583.71
10 m platform  Klaus Dibiasi (ITA) 562.83  Falk Hoffmann (GDR) 557.28  Aleksandr Gendrikson (URS) 522.51
Kadınlar maçı
Event Altın Gümüş Bronz
3 m sıçrama tahtası  Ulrika Knape (SWE) 465.57  Irina Kalinina (URS) 460.17  Tamara Safonova (URS) 455.34
10 m platform  Ulrika Knape (SWE) 408.87  Irina Kalinina (URS) 399.54  Elena Vaytsekhovskaya (URS) 366.12

Yüzme[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
100 m serbest  Peter Nocke (FRG) 52.18  Vladimir Bure (URS) 52.19  Klaus Steinbach (FRG) 52.31
200 m serbest  Peter Nocke (FRG) 1:53.10  Klaus Steinbach (FRG) 1:53.72  Aleksandr Samsonov (URS) 1:53.74
400 m serbest  Aleksandr Samsonov (URS) 4:02.11  Bengt Gingsjö (SWE) 4:03.79  Andrey Krylov (URS) 4:04.32
1500 m serbest  Frank Pfütze (GDR) 15:54.57  James Carter (GBR) 15:54.78  Igor Yevgrafov (URS) 16:04.42
100 m sırtüstü yüzme  Roland Matthes (GDR) 58.21  Lutz Wanja (GDR) 58.66  Zoltán Verrasztó (HUN) 58.78
200 m sırtüstü yüzme  Roland Matthes (GDR) 2:04.64  Zoltán Verrasztó (HUN) 2:04.96  Robert Rudolf (HUN) 2:07.52
100 m kurbağalama yüzüş  Nikolay Pankin (URS) 1:05.63  Walter Kusch (FRG) 1:06.04  David Leigh (GBR) 1:06.17
200 m kurbağalama yüzüş  David Wilkie (GBR) 2:20.42  Nikolay Pankin (URS) 2:22.84  David Leigh (GBR) 2:23.79
100 m kelebekleme  Roger Pyttel (GDR) 55.90  Roland Matthes (GDR) 56.68  Folkert Meeuw (FRG) 57.60
200 m kelebekleme  András Hargitay (HUN) 2:03.80  Brian Brinkley (GBR) 2:04.13  Hartmut Flöckner (GDR) 2:04.55
200 m bireysel karışık  David Wilkie (GBR) 2:06.32
WR
 Christian Lietzmann (GDR) 2:07.61  András Hargitay (HUN) 2:09.08
400 m bireysel karışık  András Hargitay (HUN) 4:28.89
WR
 Christian Lietzmann (GDR) 4:30.32  Andrey Smirnov (URS) 4:32.48
4×100 m serbest röle  Batı Almanya
Klaus Steinbach
Gerhard Schiller
Kersten Meier
Peter Nocke
3:30.61  Sovyetler Birliği
Vladimir Bure
Aleksandr Samsonov
Anatoliy Rybakov
Georgiy Kulikov
3:32.01  Doğu Almanya
Roger Pyttel
Roland Matthes
Wilfried Hartung
Lutz Wanja
3:32.54
4×200 m serbest röle  Batı Almanya
Klaus Steinbach
Werner Lampe
Folkert Meeuw
Peter Nocke
7:39.70  Sovyetler Birliği
Aleksandr Samsonov
Andrey Krylov
Viktor Aboymov
Georgiy Kulikov
7:42.06  İsveç
Bernt Zarnowiecki
Anders Bellbring
Peter Pettersson
Bengt Gingsjö
7:43.10
4×100 m karışık röle  Batı Almanya
Klaus Steinbach
Walter Kusch
Folkert Meeuw
Peter Nocke
3:51.57  Büyük Britanya
Colin Cunningham
David Wilkie
Stephen Nash
Brian Brinkley
3:54.13  Sovyetler Birliği
Igor Potyakin
Nikolay Pankin
Viktor Sharygin
Vladimir Bure
3:54.37

Kadınlar maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
100 m serbest  Kornelia Ender (GDR) 56.96
WR
 Angela Franke (GDR) 57.82  Enith Brigitha (NED) 58.10
200 m serbest  Kornelia Ender (GDR) 2:03.22
WR
 Enith Brigitha (NED) 2:03.73  Andrea Eife (GDR) 2:05.04
400 m serbest  Angela Franke (GDR) 4:17.83  Cornelia Dörr (GDR) 4:19.72  Novella Calligaris (ITA) 4:22.92
800 m serbest  Cornelia Dörr (GDR) 8:52.45  Novella Calligaris (ITA) 8:57.93  Gudrun Wegner (GDR) 8:59.79
100 m sırtüstü yüzme  Ulrike Richter (GDR) 1:03.30
WR
 Ulrike Tauber (GDR) 1:05.07  Enith Brigitha (NED) 1:05.94
200 m sırtüstü yüzme  Ulrike Richter (GDR) 2:17.35
WR
 Ulrike Tauber (GDR) 2:18.72  Enith Brigitha (NED) 2:21.33
100 m kurbağalama  Christel Justen (FRG) 1:12.55
WR
 Renate Vogel (GDR) 1:13.69  Ágnes Kaczander (HUN) 1:14.95
200 m kurbağalama  Karla Linke (GDR) 2:34.99
WR
 Anne-Katrin Schott (GDR) 2:38.88  Marina Yurchenya (URS) 2:42.04
100 m kelebekleme  Rosemarie Kother (GDR) 1:01.99
WR
 Anne-Katrin Leucht (GDR) 1:03.63  Gunilla Andersson (SWE) 1:04.67
200 m kelebekleme  Rosemarie Kother (GDR) 2:14.45  Anne-Katrin Leucht (GDR) 2:18.45  Barbara Schwarzfeldt (FRG) 2:19.71
200 m bireysel karışık  Ulrike Tauber (GDR) 2:18.97
WR
 Andrea Hübner (GDR) 2:23.97  Irina Fetisova (URS) 2:25.40
400 m bireysel karışık  Ulrike Tauber (GDR) 4:52.42
WR
 Gudrun Wegner (GDR) 4:58.78  Susan Richardson (GBR) 5:06.71
4×100 m serbest röle  Doğu Almanya
Kornelia Ender
Angela Franke
Andrea Eife
Andrea Hübner
3:52.48  Hollanda
Anke Rijnders
Ada Pors
Veronica Stel
Enith Brigitha
3:57.08  Fransa
Claude Mandonnaud
Sylvie Le Noach
Chantal Schertz
Guylaine Berger
3:57.61
4×100 m karışık röle  Doğu Almanya
Ulrike Richter
Renate Vogel
Rosemarie Kother
Kornelia Ender
4:13.78
WR
 Batı Almanya
Angelika Griesser
Christel Justen
Beate Jasch
Jutta Weber
4:23.50  İsveç
Gunilla Lundberg
Jeanette Pettersson
Gunilla Andersson
Diana Olsson
4:23.90

Senkronize Yüzüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
Tek  Jane Holland (GBR) 93.820  Angelika Honsbeek (NED) 82.040  Brigitte Serwonski (FRG) 79.320
Çift  Büyük Britanya
Jane Holland
Jennifer Lane
89.050  Batı Almanya
Beate Mäckle
Brigitte Serwonski
82.415  Hollanda
Helma Giuvers
Angelika Honsbeek
78.010
Takım  Büyük Britanya 88.490  Batı Almanya 85.293  Hollanda 78.859

Su Topu[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Altın Gümüş Bronz
Erkekler Maçı  Macaristan  Sovyetler Birliği  Yugoslavya