1968 Yaz Olimpiyatları'nda basketbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 04.26, 10 Mart 2013 tarihli sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q589623 sayfası üzerinden sağlanan 24 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1968 Yaz Olimpiyatları
Meksiko-1968
Basketball pictogram.svg
Turnuva Ayrıntıları
Olimpiyat 1968 Yaz Olimpiyatları
Ülke Meksika Meksika
Kent Meksiko
Tarih 13 Ekim - 25 Ekim 1968
Erkekler 16 ülke katıldı
Madalyalar:
Gold medal.svg
Altın madalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Silver medal.svg
Gümüş madalya
Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya
Bronze medal.svg
Bronz madalya
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği

Meksika'da 7.si düzenlenen yaz oyunları'nda ABD takımı, altın madalya aldı. Yugoslavya takımı ilk kez gümüş madalya ve Sovyetler Birliği ise ilk kez bronz madalya aldı.


Madalya alan takımlar

Altın: Gümüş: Bronz:
 Amerika Birleşik Devletleri (USA)
Mike Barrett
John Clawson
Don Dee
Calvin Fowler
Spencer Haywood
Bill Hosket
Jim King
Glynn Saulters
Charlie Scott
Mike Silliman
Ken Spain
Jo Jo White
 Yugoslavya (YUG)
Dragutin Čermak
Kresimir Ćosić
Vladimir Cvetković
Ivo Daneu
Radivoj Korać
Zoran Marojević
Nikola Plećaš
Trajko Rajković
Dragoslav Ražnatović
Petar Skansi
Damir Šolman
Aljoša Žorga
 Sovyetler Birliği (URS)
Anatoli Krikun
Modestas Paulauskas
Zurab Sakandelidze
Vadim Kapranov
Yuri Selikhov
Anatoli Polivoda
Sergei Belov
Priit Tomson
Sergei Kovalenko
Gennadi Volnov
Jaak Lipso
Vladimir Andreev
Afrika Amerika Asya Avrupa Direk Katılanlar
Senegal Senegal
Fas Fas
Panama Panama
Küba Küba
Filipinler Filipinler
Güney Kore Kore
Şablon:Bk
Şablon:Bk
Şablon:Bk
Şablon:Bk
Amerika Birleşik Devletleri ABD – Altın madalya 1964
Şablon:Bk – Gümüş madalya 1964
Brezilya Brezilya – Bronz madalya 1964
Porto Riko Porto Riko – 4.lük 1964
Şablon:Bk – 5.lik 1964
Meksika Meksika – Ev sahibi

A Grubu

Takım G Y A Y O P
Amerika Birleşik Devletleri ABD 7 0 599 392 +207 14
Şablon:Bk 6 1 592 511 +81 13
Şablon:Bk 5 2 562 539 +23 12
Şablon:Bk 4 3 557 548 +9 11
Porto Riko Porto Riko 3 4 493 468 +25 10
Panama Panama 2 5 572 624 −52 9
Filipinler Filipinler 1 6 525 636 −111 8
Senegal Senegal 0 7 383 565 −182 7

13 Ekim

ABD Amerika Birleşik Devletleri 81 - 46 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
İtalya İtalya 91 - 66 Filipinler Filipinler Palacio de los Deportes, Meksiko City
Porto Riko Porto Riko 69 - 26 Senegal Senegal Palacio de los Deportes, Meksiko City
Yugoslavya Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 96 - 85 Panama Panama Palacio de los Deportes, Meksiko City

14 Ekim

ABD Amerika Birleşik Devletleri 93 - 36 Senegal Senegal Palacio de los Deportes, Meksiko City
İspanya İspanya 108 - 79 Filipinler Filipinler Palacio de los Deportes, Meksiko City
Porto Riko Porto Riko 72 - 93 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
İtalya İtalya 94 - 87 Panama Panama Palacio de los Deportes, Meksiko City

15 Ekim

Senegal Senegal 65 - 84 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
İspanya İspanya 88 - 82 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
ABD Amerika Birleşik Devletleri 96 - 75 Filipinler Filipinler Palacio de los Deportes, Meksiko City
Porto Riko Porto Riko 65 - 68 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City

16 Ekim

Filipinler Filipinler 92 - 95 Panama Panama Palacio de los Deportes, Meksiko City
İspanya İspanya 86 - 62 Porto Riko Porto Riko Palacio de los Deportes, Meksiko City
Senegal Senegal 55 - 81 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
ABD Amerika Birleşik Devletleri 73 - 58 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City

18 Ekim

ABD Amerika Birleşik Devletleri 95 - 60 Panama Panama Palacio de los Deportes, Meksiko City
Senegal Senegal 54 - 64 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Filipinler Filipinler 65 - 89 Porto Riko Porto Riko Palacio de los Deportes, Meksiko City
İtalya İtalya 69 - 80 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City

19 Ekim

Panama Panama 69 - 80 Porto Riko Porto Riko Palacio de los Deportes, Meksiko City
Filipinler Filipinler 80 - 68 Senegal Senegal Palacio de los Deportes, Meksiko City
Yugoslavya Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 92 - 79 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
ABD Amerika Birleşik Devletleri 100 - 71 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City

20 Ekim

Panama Panama 94 - 79 Senegal Senegal Palacio de los Deportes, Meksiko City
İtalya İtalya 98 - 86 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Yugoslavya Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 89 - 68 Filipinler Filipinler Palacio de los Deportes, Meksiko City
ABD Amerika Birleşik Devletleri 61 - 56 Porto Riko Porto Riko Palacio de los Deportes, Meksiko City

B Grubu

Takım G Y A Y O P
Şablon:Bk 7 0 642 408 +234 14
Brezilya Brezilya 6 1 561 418 +143 13
Meksika Meksika 5 2 493 443 +50 12
Şablon:Bk 4 3 473 504 −31 11
Şablon:Bk 3 4 456 478 −22 10
Küba Küba 2 5 514 532 −18 9
Güney Kore Kore 1 6 453 530 −77 8
Fas Fas 0 7 355 634 −279 7

13 Ekim

Brezilya Brezilya 98 - 52 Fas Fas Palacio de los Deportes, Meksiko City
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 91 - 50 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Meksika Meksika 75 - 62 Güney Kore Kore Palacio de los Deportes, Meksiko City
Küba Küba 61 - 70 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City

14 Ekim

Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 123 - 51 Fas Fas Palacio de los Deportes, Meksiko City
Polonya Polonya 77 - 67 Güney Kore Kore Palacio de los Deportes, Meksiko City
Brezilya Brezilya 75 - 59 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Meksika Meksika 76 - 75 Küba Küba Palacio de los Deportes, Meksiko City

15 Ekim

Fas Fas 59 - 77 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Polonya Polonya 78 - 75 Küba Küba Palacio de los Deportes, Meksiko City
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 89 - 58 Güney Kore Kore Palacio de los Deportes, Meksiko City
Meksika Meksika 53 - 60 Brezilya Brezilya Palacio de los Deportes, Meksiko City

16 Ekim

Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 81 - 56 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Fas Fas 38 - 86 Meksika Meksika Palacio de los Deportes, Meksiko City
Polonya Polonya 51 - 88 Brezilya Brezilya Palacio de los Deportes, Meksiko City
Kore Güney Kore 71 - 80 Küba Küba Palacio de los Deportes, Meksiko City

18 Ekim

Fas Fas 48 - 85 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 100 - 66 Küba Küba Palacio de los Deportes, Meksiko City
Kore Güney Kore 59 - 91 Brezilya Brezilya Palacio de los Deportes, Meksiko City
Meksika Meksika 73 - 63 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City

19 Ekim

Fas Fas 54 - 76 Güney Kore Kore Palacio de los Deportes, Meksiko City
Küba Küba 68 - 84 Brezilya Brezilya Palacio de los Deportes, Meksiko City
Bulgaristan Bulgaristan 67 - 69 Polonya Polonya Palacio de los Deportes, Meksiko City
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 82 - 62 Meksika Meksika Palacio de los Deportes, Meksiko City

20 Ekim

Fas Fas 53 - 89 Küba Küba Palacio de los Deportes, Meksiko City
Bulgaristan Bulgaristan 64 - 60 Güney Kore Kore Palacio de los Deportes, Meksiko City
Meksika Meksika 68 - 63 Şablon:Bk Palacio de los Deportes, Meksiko City
Sovyetler BirliğiSovyetler Birliği 76 - 65 Brezilya Brezilya Palacio de los Deportes, Meksiko City

Eşleşmeler

  Yarı finaller (22 Ekim)     Final (25 Ekim)
                 
  A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 75  
  B2  Brezilya Brezilya 63    
      A1  Amerika Birleşik Devletleri ABD 65
      B2  Şablon:Bk 50
  B1  Şablon:Bk 62    
  A2  Şablon:Bk 63   Bronz madalya maçı (25 Ekim)
B2  Brezilya Brezilya 53
  B1  Şablon:Bk 70

Klasman maçları

5.lik–8.lik maçı

  Yarı finaller (22 Ekim)     5.lik maçı (25 Ekim)
                 
  A3  Şablon:Bk 52  
  B4  Şablon:Bk 66    
      B3  Şablon:Bk 65
      B4  Meksika Meksika 75
  B3  Meksika Meksika 73    
  A4  Şablon:Bk 72   7.lik maçı (25 Ekim)
A3  Şablon:Bk 72
  A4  Şablon:Bk 88

9.luk–12.lik maçı

  Yarı finaller (23 Ekim)     9.luk maçı (24 Ekim)
                 
  A5  Porto Riko Porto Riko 71  
  B6  Küba Küba 65    
      A5  Porto Riko Porto Riko 67
      B5  Şablon:Bk 57
  B5  Şablon:Bk 83    
  A6  Panama Panama 79   11.lik maçı (24 Ekim)
A6  Küba Küba 91
  B6  Panama Panama 88

13.luk–16.lık maçı

  Yarı finaller (23 Ekim)     13.lük maçı (24 Ekim)
                 
  A7  Filipinler Filipinler 86  
  B8  Fas Fas 57    
      A7  Filipinler Filipinler 66
      B7  Güney Kore Kore 63
  B7  Güney Kore Kore 76    
  A8  Senegal Senegal 59   14.lük maçı (24 Ekim)
B8  Fas Fas 38
  A8  Senegal Senegal 42

Kaynaklar