1935 Yunanistan askerî darbe girişimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yunanistan'da darbe girişimi (Yunanca: Κίνημα 1ης Μαρτίου 1935), askerlerin Yunan hükûmetini devirme girişimidir. Venizelosçu Halk Partisi'nin etkisiyle askerler monarşinin tekrar kurulmasını önlemek istemiştir.

1 Mart 1935 tarihinde hükûmet karşıtı gösteriler başladı. Ancak yapılan gösteriler başarısız oldu. Eylemlerin başarısız olmasındaki nedenlerinden birisi Yunan halkının gösterilere destek vermemesidir. Gösterilerle birlikte askerler 11 Mart'ta darbe girişiminde bulundu. Ancak devrilme tehlikesi ile karşı karşıya kalan hükûmet bu duruma karşı derhal önlemler alarak darbeyi engelledi.

Darbede önemli bir katkısı olan iki general olan Anastasios Papuliyas ve Miltiadisa Koimisisa asıldı. Bu iki general in dışında Binbaşı Stamatis Volanisa asıldı. Venizelos ve Plastiras gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı. Darbe ile Anti-Venizelosçular siyasi anlamda konumunlarını güçlendirdi. Bu durum İkinci Hellenic Cumhuriyeti yıkılmasına ve Yunanistan Krallığının kurulmasına giden önemli yollarını oluşturdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]