1908 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

1908 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimi, 3 Kasım 1908 Salı günü yapılan 31. dört yılda bir yapılan başkanlık seçimiydi. Savaş Bakanı ve Cumhuriyetçi Parti adayı William Howard Taft, üç kez Demokrat adayı William Jennings Bryan'ı mağlup etti.

Popüler görevdeki Başkan Theodore Roosevelt, üçüncü bir dönem aramayacağına dair sözünü yerine getirdi ve yakın arkadaşı Taft'ı halefi olmaya ikna etti. Roosevelt'in desteğiyle Taft, ilk oylamada 1908 Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyonunun başkanlık adaylığını kazandı. 1904 seçimini kötü bir şekilde kaybeden Demokrat Parti, 1896 ve 1900'de Cumhuriyetçi William McKinley tarafından mağlup edilen Bryan'ı yeniden aday gösterdi. Önceki iki yenilgisine ve Bedava Gümüş meselesinin azalmasına rağmen Bryan, Demokrat Parti'nin daha liberal ve popülist unsurları arasında son derece popüler kaldı.

Bryan, ülkenin iş dünyasının seçkinlerine karşı güçlü bir kampanya yürüttü, ancak Demokrat, seçim kolejindeki kariyerinin en kötü yenilgisini olmasa da, popüler oylamada üç başkanlık kampanyasının en büyük kaybını yaşadı. Taft, popüler oyların %51,6'sını kazandı ve çoğu eyaleti Solid South'un dışına taşıdı. Taft'ın zaferi Cumhuriyetçilere üst üste dördüncü cumhurbaşkanlığı seçim zaferini verdi. İki üçüncü parti adayı, Sosyalist Parti'den Eugene V. Debs ve Yasak Parti'den Eugene W. Chafin, her biri popüler oyların %1'ini aldı. Böylece Cumhuriyetçi Parti iktidara geldi.