17 Yeniden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17 Yeniden
17 Again
Film afişi.
Yönetmen Burr Steers
Yapımcı Adam Shankman
Richard S. Wright
Jennifer Gibgot
Tom Rosenberg
Gary Lucchesi
Senarist Jason Filardi
Keenan Donahue
David Mamet
Mark Pellington
Oyuncular Zac Efron
Leslie Mann
Thomas Lennon
Sterling Knight
Hunter Parrish
Melora Hardin
Katerina Graham
Michelle Trachtenberg
Matthew Perry
Müzik Rolfe Kent
Kurgu Padraic McKinley
Stüdyo Offspring Entertainment
Village Roadshow Pictures
Dağıtıcı New Line Cinema
Warner Bros. Pictures
Lakeshore Entertainment
Cinsi Sinema filmi
Türü Güldürü
Drama
Fantastik
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 17 Mayıs 2009 (2009-05-17)
Süre 105 dakika
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe 20 milyon $ (tahminî)[1]
Hasılat 136.267.476 $[2]
Resmî sitesi

17 Yeniden (Özgün adı: 17 Again), New Line Cinema tarafından yapılan 2009 yapımı bir komedi filmi. Filmde 37 yaşındaki Mike'ın (Matthew Perry) 17 yaşındaki bir lise öğrencisi (Zac Efron) olmasını konu ediliyor. Yönetmenliğini Burr Steers'in üstlendiği filmde Zac Efron, Matthew Perry, Leslie Mann, Thomas Lennon, Michelle Trachtenberg ve Sterling Knight rol almıştır. Film, yapım ülkesi olan ABD'de 17 Nisan 2009'da, Türkiye'de ise 19 Haziran 2009'da gösterime girmiştir. DVD ve Blu-ray çıkış tarihi olaraksa 11 Ağustos 2009 gösterilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1989'da 17 yaşındaki Mike O'Donnell, lise basketbol şampiyonası maçının son çeyreğinde kız arkadaşı Scarlett'ın gebe olduğunu öğrenir. Ancak Mike, kazandıran basket sayısından yalnızca birkaç dakika önce, maçı ve olası üniversite basketbol bursunu Scarlett'ın peşinden gitmek için bırakır ve ona evlenme teklifi eder.

Yirmi yıl sonra, Mike hayatını durmuş hâlde bulur. Scarlett, Mike'ın üniversiteden vazgeçmesi yüzünden duyduğu pişmanlığı sürekli ona yüklemesinden dolayı ondan ayrılmış ve onu liseden bilgisayar delisi ve zengin olan en iyi arkadaşı Ned Gold'a taşınmaya zorlamıştır. Mike işinden ayrılır ve lise çağına gelmiş olan çocukları Maggie ve Alex onunla hiçbir şey yapmak istememektedir. Daha sonra, eski günlerini anmak için lisesine gittiği sırada gizemli bir hademe ile karşılaşması Mike'ı 17 yaşındaki hâline dönüştürür.

Gençliğini yeniden yaşaması için verilen şansla, Mike Ned'in oğlu Mark Gold olarak liseye kaydolur ve basketbol bursuyla üniversiteye gitmeyi planlar. Mike çocuklarıyla arkadaş oldukça, görevinin onlara yardım etmek olduğuna inanır. Mike baketbol takımının kaptanı olan erkek arkadaşı Stan kızı Maggie'yi terk edince, onu teselli eder. Mike'ın yardımıyla, Alex Stan'in zorbalığının üstesinden gelir, basketbol takımında Mike'la birlikte yer alır ve istediği kişi kız arkadaşı olur.

Mike çocukları sayesinde Scarlett'la zaman geçirir. Kocasının lisedeki hâline dikkat çekici benzerliği Scarlett'ın ilgisini çekmiştir. Mike ilişkinin görünürde uygunsuz olmasına karşın zorlukla Scarlett'a olan arzusuna direnir. Aynı zamanda, Maggie'nin ona karşı duyduğu hayranlığa başkasını sevdiğini söyleyerek direnmektedir. Bu sırada, Ned Yüzüklerin Efendisi'ne ortak ilgileri olan lise müdüresi Jane Masterson'a kur yapmaktadır.

Mike sonunda Scarlett'ın hayatı boyunca almış olduğu "en iyi karar" olduğunu açıklar ve onunla tekrar birleşmeyi dener; başarısızca ona kendinin aslında kocası Mike olduğunu anlatır. Scarlett ve Mike'ın boşanma duruşması gününde, Mike onu geri kazanmak için son bir girişimde bulunur; Mark olarak Mike tarafından yollanan sözde mektubu okur. Hayatının başlangıcında bir şeyleri yoluna sokamamasının onu o günden beri sevdiği gerçeğini değiştirmeyeceğini belirtir. O çıktıktan sonra, Scarlett mektubun tamamen yazısız olduğunu fark eder ve meraklanmaya başlar. Lisenin bir basketbol maçı sırasında, Mike kendini Scarlett'a ifşa eder. Scarlett bir kez daha koridordan aşağı indiğinde, Mike bir kez daha onun peşinden gitmeye karar verir; fakat önce topu oğluna verir bu sayede burs alabilir. Koridordan inerken Mike tekrar 37 yaşındaki hâline geri döner ve Scarlett'la tekrar birleşirler. Bu sırada, Ned ve Jane çıkmaya başlar ve Mike lisenin yeni basketbol koçu olarak işe başlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Tepki[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilet gişesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahminen 20 milyon $ bütçeli 17 Yeniden'in, dünya çapındaki ticarî başarısı 136 milyon $'ın üzerindedir.[2]

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Rotten Tomatoes'daki 140 eleştiriden %56 olumlu tepki aldı.[3]

Film müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Again: Original Motion Picture Soundtrack
Çeşitli sanatçılar film müziği
Yayımlanma 21 Nisan 2009
Şirket New Line

17 Again: Original Motion Picture Soundtrack 21 Nisan 2009'da New Line Records tarafından yayınlandı.[4]

Parça listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Vincent ve The Villains'dan "On My Own"
 2. The Helio Sequence'dan "Can't Say No"
 3. Santigold'dan "L.E.S. Artistes"
 4. The Kooks'dan "Naïve"
 5. Toby Lightman'dan "This Is Love"
 6. The Duke Spirit'den "You Really Wake Up the Love in Me"
 7. Cat Power'dan "The Greatest"
 8. The Virgins'den "Rich Girls"
 9. Motion City Soundtrack'ten "This Is for Real"
 10. Ying Yang Twins'den "Drop"
 11. Kool & The Gang'den "Cherish"
 12. Young MC'den "Bust a Move"
 13. Kenny Loggins'den "Danger Zone"

Ek müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Box office business for 17 Again (2009)". Internet Movie Database. 23 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2009. 
 2. ^ a b "17 Again (2009)". Box Office Mojo. 9 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2011. 
 3. ^ Rotten Tomatoes'ta 17 Again
 4. ^ "17 Again: Original Motion Picture Soundtrack". Amazon.com. 6 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]