1408 (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1408
1408
Film Posteri
Yönetmen Mikael Håfström
Yapımcı Lorenzo di Bonaventura
Senarist Scott Alexander
Matt Greenberg
Larry Karaszewski
Stephen King
Oyuncular John Cusack
Samuel L. Jackson
Mary McCormack
Jasmine Jessica Anthony
Tony Shalhoub
Müzik Gabriel Yared
Görüntü yönetmeni Benoît Delhomme
Dağıtıcı Dimension Films
MGM
Cinsi Sinema filmi
Türü Korku, gerilim
Renk Renkli
Yapım yılı 2007, ABD
Çıkış tarih(ler)i 22 Haziran (A.B.D)
Süre 106 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 25.000.000 dolar
Resmî sitesi

1408, Stephen King'in aynı adlı kısa hikâyesinden uyarlanan sinema filmi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mike Enslin doğaüstü olayların yaşandığı iddia edilen yerleri araştıran ve bunlarla ilgili kitaplar yazan bir yazardır. Son kitabı "en korkutucu on otel" çıktıktan sonra aldığı bir kartta New York'taki Dolphin otelinin 1408 (rakamların toplamı 13'tür) numaralı odasına hiç gitmemesi konusunda bir uyarı görür. Çocuğunu kanser nedeni ile kaybettikten sonra eşinden de ayrılmış olan Enslin aslında Tanrıya ve doğaüstü olaylara inancını yitirmiş ve bunların insanların uydurduğu hurafeler olduğunu göstermek isteyen bir yapıya sahiptir.

Nihayetinde oteli oda için arar, lakin odanın dolu olduğu yanıtını alır. Israrları karşısında otele gider ve otel müdürü ile görüşür. Bir kısmı doğal yolla, bir kısmı da intihar benzeri olaylarla olmuş 56 ölümün bu odada olduğunu öğrenir. Müdürün ikna çabaları yetmez ve Mike odaya yerleşir.

İlk başta her şey normal gözükmesine karşın bir müddet sonra olaylar başlar. Başta bunların bir kandırmaca olduğunu düşünse de sonra kaçmaya çalışır. Ama çıkış yoktur.

Bir ara kurtulduğunu sansa da, yine kendini otel odasında bulur. Zaman zaman ölen kızı Katie ile de karşılaşır ve olay trajedi ve korku arasında seyreder. Nihayetinde odayı aleve vermesi ile çıkışı bulacaktır ama olayların zihninde değil gerçekte de yaşandığını öğrenecektir.

Not: Filmin 3 farklı sonu vardır. Odayı aleve verip camı kırdıktan sonra bir patlama gerçekleşir. Bu patlamadan sonra:

  1. Mike ölür ve cenazesi yapılır. Otel müdürü Mike'ın eşyalarını bir koli içerisinde eski eşine vermek ister ama eski eşi kabul etmez. Müdür arabaya bindiğinde ses kayıt cihazındaki konuşmaları merak eder ve dinlemeye başlar. O sırada dikiz aynasına bakar ve Mike'ın yanmış yüzünü görür. Mike'ın ruhu ise otel odasındadır.
  2. Mike'ı itfayeciler kurtarır. Bir süre hastanede kaldıktan sonra eski eşiyle birlikte evini toplamaya giderler. Eski eşi elindeki koliyi başka odaya götürürken Mike ses kayıt cihazından Katie ile konuştuğu bölümü açar, eşi şaşkınlıktan elindeki koliyi düşürür.
  3. Mike ölür ve Mike'ın odadan çıktığını zannetiği bölümde yaşadıklarını kaleme alıp postaya verdiği yazısı filmin sonunda patronuna ulaşır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Los Angeles, New York, Londra ve İngiltere'nin çeşitli yerlerinde çekildi. Filmin çekim masrafları tahmini olarak 25 Milyon Dolar tuttu. Amerikan sinemalarında 22 Haziran 2007'de gösterime girdi. 2 Eylül 2007'ye kadarki olan gösteriminde yaklaşık 71,5 Milyon Dolar kazanç sağlandı. Stephen King bu film ile The Green Mile'dan (Yeşil Yol) sonra ikinci en büyük ticari başarısını kazanmış oldu.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
John Cusack Mike Enslin
Samuel L. Jackson Mr. Gerald Olin
Mary McCormack Lily Enslin
Jasmine Jessica Anthony Katie Enslin
Tony Shalhoub Sam Farrellx

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]