12. Akademi Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilen 12. Akademi Ödülleri töreni, 1939'un en iyi filmlerini belirlemek amacıyla verildi. Tören 29 Şubat 1940'ta Los Angeles'taki Ambassador Hotel'deki Coconut Grove'da bir ziyafette yapıldı.[1] Törene Bob Hope tarafından ev sahipliği yapıldı (ev sahibi olarak on dokuz kere daha görev yapacaktı ve bu ilkiydi).

David O. Selznick'in Rüzgar Gibi Geçti filmi on üç adaylıkla yılın en fazla adaylığını aldı. Birden fazla adaylık alan diğer filmler arasında şunlar yer aldı: Mr. Smith Washington'a Gidiyor ; Uğultulu Tepeler ; Goodbye, Mr. Chips ; Cehennemden Dönüş ; Love Affair ; Oz Büyücüsü ; Yağmurlar Geldi ; Elizabeth ve Essex'in Özel Hayatları ; Ninotchka ; Fareler ve İnsanlar ; ve Karanlık Zafer .

Bu, özel efektler kategorisinde bir Akademi Ödülü'nün (Oscar olarak da bilinir) verildiği ilk yıldı (daha önce efektler için bazen "özel başarı" ödülleri veriliyordu) ve ilk kez iki ödül sinematografi için sunuldu (biri renkli filmler için, diğeri siyah beyaz filmler için). Bu sene aynı zamanda birden fazla filmin on veya daha fazla Oscar adaylığı aldığı ilk yıl oldu.

Hattie McDaniel , Rüzgar Gibi Geçti filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Akademi Ödülü alan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu. Mickey Rooney 19 yaşında Başrolde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi ve en genç ikinci aday oldu. Babes in Arms müzikalindeki Mickey Moran rolüyle Akademi Ödülü'ne aday gösterilmişti.

Kazananlar ve adaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademi Onur Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akademi Onur Ödülleri şu isimlere verildi:

  • Douglas Fairbanks "Akademi'nin ilk Başkanı Douglas Fairbanks'in sinema filminin uluslararası gelişimine benzersiz ve olağanüstü katkısını takdir ederek".
  • Motion Picture Relief Fund, "Motion Picture Relief Fund'ın geçen yıl boyunca sektöre sunduğu üstün hizmetleri ve ilerici liderliğini kabul ediyor". Başkan Jean Hersholt'a takdim edildi; İcra Kurulu Başkanı Ralph Morgan; Ralph Block, Birinci Başkan Yardımcısı; ve Conrad Nagel .
  • William Cameron Menzies, "Rüzgar Gibi Geçti'nin yapımında dramatik ruh halini geliştirmek için renk kullanımındaki olağanüstü başarısı için".
  • Technicolor Company, "üç renkli uzun metrajlı prodüksiyonun ekrana başarıyla getirilmesine katkılarından dolayı".

Irving G. Thalberg Anma Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Irving G. Thalberg Anma Ödülü David O. Selznick'e verildi .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The 12th Academy Awards (1940) Nominees and Winners". Oscars.org (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2011.