10. Akademi Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10. Akademi Ödülleri
YerBiltmore Hotel
Tarih10 Mart 1938
Sunucu(lar)Bob Burns
Akılda Kalanlar
En İyi FilmThe Life of Emile Zola
En Fazla Dalda
Ödül Alan
The Life of Emile Zola (3)
En Fazla Dalda
Aday Olan
The Life of Emile Zola (10)
 < 9. Akademi Ödülleri 11. > 

10. Akademi Ödülleri başlangıçta 3 Mart 1938 için planlanmıştı, ancak 1938'deki Los Angeles seli[1][2] nedeniyle 10 Mart 1938'de Los Angeles, California'daki Biltmore Otel'de yapıldı. Bob Burns törene ev sahipliği yaptı.[3] Bu törenin ardından iki kategori yayından kaldırıldı: En İyi Dans Yönetmenliği ve En İyi Yönetmen Yardımcısı.

Emile Zola'nın Hayatı, önceki yıldaki The Great Ziegfeld'in ardından on adaylık alan ilk film ve En İyi Film ödülünü kazanan ikinci biyografik film oldu.

Luise Rainer, geçen yılki The Great Ziegfeld'deki performansının ardından, The Good Earth için En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü aldı. Böylece iki Akademi Ödülü kazanan ilk oyuncu ve ardışık yıllarda oyunculuk ödülleri kazanan ilk oyuncu olma ayrıcalığını kazandı.

Bir Yıldız Doğuyor, En İyi Film adaylığı alan ilk renkli film oldu.

Walt Disney'in Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmi, dünyanın ilk sesli Technicolor uzun metrajlı filmiydi ve tüm zamanların en iyi sinema filmlerinden biri olarak kabul edildi. Ama yalnızca bir adaylık aldı (En İyi Müzik). Ertesi yıl Akademi, Disney'e "Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler [1937] yapımı için, milyonlarca insanı büyüleyen ve sinema çizgi filmi için harika bir yeni eğlence alanına öncülük eden önemli bir ekran yeniliği olarak kabul edilen bir Onursal Akademi Ödülü'nü sundu (Kademeli kaide üzerinde bir heykelcik ve yedi minyatür heykelcik). Bu, birbirini izleyen iki törende ödüle konu bir film olması nedeniyle nadir görülen bir örnektir.

1938 yılı, En İyi Film dalında aday gösterilen her filmin birden fazla adaylık aldığı ilk yıldı.

Adaylıklar ve ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaylıklar 6 Şubat 1938'de açıklandı. Kazananlar ilk olarak listelenmekte ve kalın harflerle vurgulanmaktadır.[3]

Akademi Onur Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mack Sennett "Temel ilkeleri ilk uygulamaya konulduğunda olduğu kadar bugün de önemli olan perdenin komedi tekniğine yaptığı kalıcı katkılardan dolayı Akademi, eğlencenin ustası, yıldızları keşfeden, sempatik, nazik, anlayışlı komedi dehası – Mack Sennett".
  • Edgar Bergen "olağanüstü komedi yaratımı 'Charlie McCarthy'" için
  • Modern Sanat Müzesi Film Kütüphanesi "1895'ten günümüze kadar olan filmleri toplama konusundaki önemli çalışmaları ve büyük sanatlardan biri olarak sinema filminin tarihsel ve estetik gelişimini inceleme araçlarını ilk kez halka açık hale getirmesi nedeniyle" .
  • W. Howard Greene "Bir Yıldız Doğuyor filminin renkli fotoğrafçılığı" için

Irving G. Thalberg Anma Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hollywood writers strike clouds Oscars". Reuters. 23 Ocak 2008. 13 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2020. 
  2. ^ "1937 Academy Awards® Winners and History". filmsite.org. 7 Mayıs 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2020. 
  3. ^ a b "The 10th Academy Awards (1938) Nominees and Winners". Oscars.org (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2011. "The 10th Academy Awards (1938) Nominees and Winners" 6 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Oscars.org (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Archived from the original on July 6, 2011. Retrieved 2011-08-09.