Şirinyer Tren İstasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.16, 4 Eylül 2016 tarihinde BSRF (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17566103 numaralı sürüm (dolaşım şablonu olmadığından kaldırıldı)
Şirinyer
Konum İnkılap Mahallesi, 35380, Şirinyer
Buca, İzmir
Türkiye
Sahip TCDD
İşletmeci İZBAN
Hat(lar) Merkez Hattı
Uzaklık 15 km (9.3 mil) (Cumaovası)
8 km (4.7 mil) (Alsancak)
39 km (24.7 mil) (Menemen)
Platformlar Yan
Raylar 2
Yapı
Yapı türü Tünel
Bisiklet altyapısı Evet
Engelli erişimi Evet
Tarihçe
Açılış 1859
Yeniden inşası 2010

Şirinyer İZBAN İstasyonu, İZBAN'ın Merkez Hattı'ndaki bir istasyonu. İstasyonu Cumaovası'ndan Menemen'e sefer yapan İZBAN trenleri kullanmaktadır.

İstasyon ilk olarak İzmir (Alsancak)-Aydın Demiryolu ve Şubeleri (ORC) hattı için inşa edilerek 1859 yılında hizmete girmiştir. 2006 yılında İZBAN projesinin inşaatı kapsamında kullanıma kapatılıncaya kadar hizmete vermeye devam etmiştir. 2010 yılında 2.000 metre uzunluğundaki Şirinyer Demiryolu Tüneli'nin içinde inşa edilen yeni istasyon hizmete girmiştir. Eski istasyon binası artık kullanılmamaktadır.

Şirinyer Demiryolu Tüneli'nin inşa edilmesiyle birlikte (eskiden ana hatta bağlı olan) Şirinyer-Buca Şube Hattı'nın ana hatla olan bağlantısı kopmuş ve demiryolu atıl durumda kalmıştır. İlerleyen süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Şirinyer-Tınaztepe arasında Buca Tramvayı'nı inşa etmeyi ve bu atıl demiryolu hattını kullanmayı planlamışsa da tramvay projesinin iptal edilmesiyle birlikte demiryolu hattı yine atıl durumda kalmıştır. Şu anlık hat üzerinde ne yapılacağı belirsizliğini sürdürmektedir.

Önceki İstasyon İZBAN Sonraki İstasyon
Koşu
Cumaovası yönünde
Merkez Hattı
Kemer
Menemen yönünde