Şili'nin belediyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şili'nin belediyeleri

Şili'nin belediyeleri (İspanyolcacomuna), Şili'nin en küçük idari bölümleridir. Belediyeler, Şili'deki yerel yönetim düzeyini temsil etmektedirler.

Belediyeler şehirleri, kasabaları, köyleri, mezraları ve kırsal alanları içerebilmektedir. Santiago, Valparaíso ve Concepción gibi yoğun nüfuslu yerlerde, bileşik kent birkaç belediye haline parçalanabilmektedir. Seyrek nüfuslu bölgelerde ise tersi olarak mezralardan, kasabalara veya şehirlere kadar uzanan çeşitli yerleşim alanları ile birlikte önemli bir kırsal alanı da kapsayabilmektedir.

Her belediye, dört yılda bir seçilen bir belediye başkanı (alcalde) ve bir grup meclis üyesinden (concejales) oluşan belediye meclisi (concejo belediyesi) olarak bilinen doğrudan seçilen bir organ tarafından yönetilir. Ortak kamu hizmeti yönetimi municipalidad olarak bilinir ve genel merkezi belediye binasında (alcaldía) bulunur. Şili yasalarına göre, bir municipalidad bir veya daha fazla belediyeyi yönetebilir, ancak günümüzde yalnızca Antártica ve Cabo de Hornos belediyeleri yöneten Cabo de Hornos bunu gerçekleştirmektedir.[1]

2019 yılı itibari ile Şili'de 346 belediye bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Law 19,726". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]