Şiilikte Aişe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şiiliğin Aişe hakkındaki görüşü genellikle olumsuzdur. Bu görüş öncelikle Aişe'nin Ehl-i Beyt'i hor görmesinden ve İlk Fitne sürecindeki hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Cemel Muharebesi'ne katılması, bu tür bir hor görmenin en önemli işareti olarak kabul edilir. Ayrıca Muhammed'in karısı olarak eş rolünü de uygun bir şekilde yürüttüğüne inanmıyorlar. Bazı Şiiler, Hafsa ile birlikte Muhammed'e zehir vererek onun ölümüne sebebiyet verdikleri ifade ediliyor.[1] Şiiler ayrıca, yaşamı boyunca siyasi pozisyonu nedeniyle Aişe'yi tartışmalı bir figür olarak görüyor. Ayşe, Halife Ebu Bekir'in kızı olduğu için siyasi rolü olan bir aileden geliyordu. Aişe, Muhammed'in siyasi hayatında da aktif bir rol oynadı; savaşçılar arasında savaş öncesi müzakereleri başlatmak, savaşları yürütmek ve savaşları bitirmek gibi askeri becerileri öğrendiği savaşlarda ona eşlik ettiği biliniyordu.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ahmad ibn Muhammad al-Sayyari (2009). Kohlberg, Etan; Amir-Moezzi, Mohammad Ali (Edl.). "Revelation and Falsification: The Kitab al-qira'at of Ahmad b. Muhammad al-Sayyari: Critical Edition with an Introduction and Notes by Etan Kohlberg and Mohammad Ali Amir-Moezzi". Texts and studies on the Qurʼān. BRILL. 4: 103. ISSN 1567-2808. 
  2. ^ Anwar, Etin. "Public Roles of Women." Encyclopedia of Islam and the Muslim World. 2004. Web.
  3. ^ Smith, Jame I. "Politics, Gender, and the Islamic Past. The Legacy of Aisha Bint Abi Bakr by D.A. Spellberg." Rev. of Politics, Gender, and the Islamic Past. The Legacy of Aisha Bint Abi Bakr by D.A. Spellberg. n.d.: n. pag. JSTOR. Web.