Şeytan Sofrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeytan Sofrası Şeytan'ın ayak izi
Şeytan sofrasından manzara

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli adası manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan'ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir.[1] Ayrıca gün batımını seyretmek için de gidilir. Özel olarak işletilmekte, tepede bir lokanta bulunmaktadır.[2]

3 Temmuz 2006 günü Çamlık bölgesinde çıkarak Şeytan sofrasına sıçrayan orman yangınında 300 hektar çamlık alan zarar görmüştür. Antalya'dan gelen TSK`ye ait 3 yangın söndürme uçağı ile Orman İşletmesi`ne ait 1 helikopter yangına müdahale etmiş, güçlü esen poyraz nedeniyle yangın zorlukla söndürülmüştür.

Ek okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar ve Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cansever, Meltem (2003). Nil Yüzbaşıoğlu, Burçin Ünlü (Ed.). Türkiye Gezi Kitaplığı - Ayvalık-Altınoluk. Boyut Yayınları. ISBN 975-521-690-1. 
  2. ^ "Kültür Bakanlığı şeytan sofrası". 14 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]