Şeytan Marka Giyer (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeytan Marka Giyer
The Devil Wears Prada
Yönetmen David Frankel
Yapımcı Wendy Finerman
Oyuncular Meryl Streep
Anne Hathaway
Emily Blunt
Müzik Theodore Shapiro
Stüdyo Fox 2000 Pictures
Çıkış tarih(ler)i 30 Haziran 2006 (2006-06-30)
Süre 109 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce

The Devil Wears Prada, Lauren Weisberger'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış olan 2006 yapımı Oscar adayı film. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt, Stanley Tucci, Adrian Grenier ve Tracie Thoms filmde rol alırken filmin yönetmenliğini David Frankel, yapımcılığını ise Wendy Finerman yapmıştır. Filmin kitaptan uyarlanan senaryosunu Aline Brosh McKenna yazmıştır.

Meryl Streep bu film ile En İyi Aktris dalında, Patricia Field ise En İyi Kostüm dalında Oscar'a aday gösterilmiştir. Meryl Streep rolü ile Altın Küre kazananırken, film de En İyi Film - Müzikal/Komedi dalında Altın Küre'ye aday gösterilmiştir. Ayrıca Emily Blunt bu filmdeki rolü ile Altın Küre ve BAFTA'ya En İyi Yardımcı Aktris dalında aday olmuştur. Anne Hathaway bu filmdeki rolü ile dikkat çekmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

New York'ta sıradan bir hayat yaşayan gazeteci Andrea Sachs (Anne Hathaway), her genç kızın hayali olan bir işe girer. Bu işte bir yıl çalışabilirse, istediği gazetede iş bulabilecektir. Ancak patronu Miranda Priestly (Meryl Streep), acımasız ve çok katı bir kadındır. Andrea çok çalışır ve tüm hayatını işinde başarılı olmak adına değiştirir. Bu durum zamanla erkek arkadaşı ve dostları ile arasının açılmasına neden olacaktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]