Şeyhbızın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
By erdo can (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.18, 6 Ekim 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şeyhbızınlar ya da Lek-Şeyhbazan'lar (Kürtçe: Şêxbizin, Şêxbozan, Şixoyan, Bizinî, Irak Kürdistanı'nda Shex Bizeni, İngiliz belgelerinde Shaykh Beseini). Şıhbızın adıylada anılır. Türkiye'de başta Ankara (Haymana, Balâ), Konya, Erzurum, Düzce, Samsun, Sinop, Amasya, Bursa, İstanbul, Sakarya, Diyarbakır, Iğdır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kastamonu, Karabük, Çorum[1] gibi illerde yerleşik bir aşiret konfederasyonudur.[kaynak belirtilmeli]

Tarihçe

Yavuz Sultan Selim Han döneminde Horasan ve Bazeyan bölgesinden göç etmiştir. Erzurum nüfus kayıtları 1600'lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bazı kaynaklarda[kaynak belirtilmeli] aşiretin soyu 12 imamdan Zeynel Abidin ve İmam el-Bakr'la ilişkilendirilmektedir. Bugün ağırlıklı olarak; Ankara-merkez, Ankara-Haymana, Erzurum-merkez, Erzurum-Oltu , Erzurum-Narman, Erzurum-Tortum, Elazığ, Varto, Palu, İzmir-merkez, Merzifon, Samsun-Çarşamba, Çorum-Sungurlu, İstanbul, Düzce-merkez, Sakarya-Akyazı.

Kaynakça

  1. ^ Şeyhbızınlar ve Haymana [1] seyhbizin.com