Şevket Vërlaci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şevket Vërlaci

Şevket Bey Vërlaci[1] (d. 15 Aralık 1877, Elbasan, Manastır Vilayeti, Osmanlı İmparatorluğu - ö. 21 Temmuz 1946, Zürih, İsviçre), 1924'te ve 1939'dan 1941'e kadar olan İtalyan işgali sırasındaki Arnavutluk Başbakanı.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1922'de Verlaci, Arnavutluk'un en büyük toprak sahibiydi.[2] Arnavutluk'taki en büyük muhafazakâr parti olan İlerici Parti'nin lideri olarak, toprak sahiplerinin mülkünü azaltarak herhangi bir tarım reformuna katı bir şekilde karşı çıktı. İlerleme Partisi Kuzey Arnavut klanı başkanlarını ve önde gelen Müslüman toprak sahiplerini üye olarak dahil etti.

1924 başlarında Ahmet Zogoğlu, Başbakanlık görevini, Mali skandal ve Zogoğlu'nun yaralandığı bir suikast girişiminden dolayı. Verlaci'ye bırakmak zorunda kaldı. Verlaci'nin başbakan vekilliği tarihi 5 Mart 1924'tir (bazı kaynaklar Şubat veya Mart ayındaki diğer tarihleri belirtmektedir). Verlaci bu göreve 2 Haziran (veya 10 Haziran) tarihine kadar devam etti ve ardından İtalya'ya kaçtı. Ardından gelen Fan Noli rejimi sırasında, hükûmet tarafından yaratılan özel bir mahkeme, Verlaci'yi devamsızlık yaptığı ve mülklerinin müsaderesiyle birlikte ölümüne onu mahkûm etti.

1928'de Zogoğlu Arnavutluk Kralı olduğunda, hemen Verlaci'nin kızı ile olan angajmanını kırdı. Böylece Verlaci, Kral Zogu'un ölümlü düşmanı oldu.

İtalyan'ın 12 Aralık 1939'da Arnavutluk'u işgal etmesinden sonra Verlaci, İtalyan işgali altında kurulan Arnavutluk hükûmetinin başbakanı oldu. 12 Nisan-16 Nisan tarihleri arasında (İtalya'nın Kralı III. Vittorio Emanuele Arnavut tacını kabul edinceye kadar) Verlaci, devletin başkan vekiliydi. Verlaci, kral III. Vittorio Emanuele'nin senatörü tarafından da seçildi.

Verlaci Arnavutluk'un Yugoslavya ve Yunanistan'daki etnik Arnavut yerleşim bölgelerindeki iddiasını destekledi.

28 Kasım 1939 günü, Tiran'daki endüstriyel ve nakliye işçilerinin greviyle desteklenen anti-İtalyan, anti-faşist ve hükûmet karşıtı sokak gösterileri yapıldı.

Verlaci, 4 Aralık 1941'e kadar hükûmetin başında kaldı (diğer kaynaklar 10 Kasım veya 3 Aralıkları belirtiyor).

1946 yılında İsviçre'nin Zürih kentinde öldü ve Roma Protestan Mezarlığı'na gömüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Verlaci's name also is found under the forms Vërlaci, Verlaçi, Verlaxhi, and Velaxhi. İlk adı da "Şefket" de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yazılmıştır. Meshur mezar taşı]].
  2. ^ Jacques, Edwin (1994). The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present. McFarland. s. 379. 1 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2016.