Şerbettar, Havsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şerbettar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Havsa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.222
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0284
Posta kodu 22500
Resmî site
www.serbettarkoyu.com

Şerbettar, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

Web sitesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şerbettar köyü web sitesi www.serbettarkoyu.com

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şerbettar köyü ismi nereden geliyor 1550 li yıllarda ,Edirnede kıyık semtinde,Karaca Ahmet mahallesinde zaviye(küçük tekke)si bulunan ŞARABDAR HAMZA BEY ,15.yy da yaşamış ümera (üst düzey komutanlar)dan dır ve Edirne’nin kurucularındandır.Evvela,2.Murat devrinde sarayda şarabdar(şerbettar) vazifesi görmüş,sonradan Fatih devrinde üst düzey komutanlardan olmuştur.Hatta 1460'ta Runiye-i suğra valisi yani Sivas-Tokat Beylerbeyliğine tayin edilmiştir. 2.Murat Hamza Bey’e Ergene(Uzunköprü) de ASLIHAN KÖYÜ nü tabileri ile(Meşelü,Akberdi,Balıklı,Yegan-Hızır) birlikte mülk olarak vermiştir ki,bu mülkün 2.Beyazıt devrinde de devem ettiği ve geçerli olduğu tahrir kayıtlarında görülmektedir.Hatta Hamza Bey’in oğlu Ahmet Çelebi ye 2.Beyazıt başka ilavelerde yapmıştır. Toprakların bazıları Hamza Bey’in zevcesi Tacünnisa Hatun’a intikal etmiştir.(TTK yayınları 7.dizi-sa.43 EDİRNE –Edirne’nin 600.yıldönümü armağan kitabı-1993-Tayyip Gökbilgin-2.baskı sayfa 172)

Kurtuluş Savaşından sonra mübadele ile Yunanistan-Selanik Karacaova'dan 1924 yılında gelen Pomaklar ile daha sonra, 1935 yılında Romanya'dan ve 1948 ile 1951 yılında Bulgaristan'dan gelen göçmenlerle bugünkü duruma gelmiştir. Göçmenler yıllarca ŞARABDAR HAMZA BEY in mülkü olduğu için şarabdar arazisi olarak bilinen bu bölgeye yerleştirilince köyün adı şarabdar(halk ağzında; şaraplar) olmuş.Daha sonra şarap kelimesinden rahatsızlıktan dolayı ŞERBETTAR KÖYÜ olarak değiştirilmiştir.Civar köyler ve köyün yaşlıları hala ŞARAPLAR KÖYÜ diye ifade etmektedirler. Bu bölge toprakları Bağ yetiştirmeye uygun zaten yüzlece yıl üzüm ve şarap üretimi için kullanılmıştır.toprakların şarabdar Hamza Bey’ mülk olarak verilmesinin nedeni de bu özelliğidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek köylere bakılarak daha farklıdır diğer köylerde sadece davetlilere yemek ve alkollü içecekler verilirken, burada düğünün yapılacağı günün akşam saatlerine doğru büyük küçük kadın erkek hatta o an için köyde herhangi bir sebeple bulunan kişiler düğün sahibi tarafından yemeğe davet edilir. Ayrıca daha önceden bütün köy halkı sözlü olarak yemeğe ve düğüne davet edilir. Ayrıca düğün ortamlarında dışarıdan en çok ziyaretçi alan köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 41 km, Havsa ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1222
1997 1187

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca kesintisiz internet bağlantısı vardır..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şerbettar köyü web sitesi

((Bu YoRumLarı Kim YapTıySa HeLaL olsn ARkdş YüreğiNe Sağlık__Cruel__