Şehrin Azizleri (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şehrin Azizleri
The Boondock Saints
Film Afişi
YönetmenTroy Duffy
YapımcıElie Samaha
Lloyd Segan
Robert Fried
Chris Brinker
Mark McGarry
SenaristTroy Duffy
OyuncularWillem Dafoe
Sean Patrick Flanery
Norman Reedus
David Della Rocco
Billy Connolly
MüzikJeff Danna
Görüntü yönetmeniAdam Kane
StüdyoFranchise Pictures
DağıtıcıIndicana Pictures
Yapım yılı1999, ABD
Süre110 dakika
Dilİngilizce
Fransızca
İspanyolca
İtalyanca
Rusça
Bütçe$6,000,000
Devam filmiAll Saints Day

Şehrin Azizleri 1999 ABD yapımı, Troy Duffy tarafından yazılıp yönetilmiş, polisiye-gerilim türüne ait bir filmdir. Filmde, başrol oyuncuları Sean Patrick Flanery ve Norman Reedus, bir bar kavgasında Rus mafyasından iki üyeyi öldürüp, nefsi müdafaa kararıyla serbest bırakıldıktan sonra birer düzen sağlayıcısına dönüşen, İrlandalı Katolik ikiz kardeşler Connor ve Murphy MacManus kardeşleri canlandırıyorlar. Epifani deneyiminin ardından, arkadaşları David Della Rocco ile birlikte yaşadıkları şehir olan Boston, Massachusetts'i suç ve kötülükten temizlemeye koyulan kardeşler, tüm bunları bir yandan da FBI Özel Ajanı Paul Smecker (Willem Dafoe) tarafından takip edilirken yaparlar.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Connor (Sean Patrick Flanery) ve Murphy (Norman Reedus) MacManus kardeşlerin rahibin Kitty Genovese olayına değindiği bir Katolik kilisesinde ayine katılmasıyla başlar. Ardından, ikili, bir İrlanda barında Aziz Patrick Günü'nü arkadaşlarıyla birlikte kutlarken, barın kapanmasını isteyen üç Rus gangsteriyle kavgaya tutuşur. Ertesi gün, iki gangsterin bandajlı cesetleri bir yolda bulunur.

FBI Özel Ajanı Paul Smecker (Willem Dafoe) olayı çözmek üzere atanır ve yaptığı incelemeler sonucu, bunun bilinçli bir cinayet değil, bir nefsi müdafaa olduğunu düşünür. Kardeşler ise kendilerini aklamak üzere, daha sonradan kendilerini birer kahraman olarak gören medya ve polis memurlarıyla karşılacakları polis merkezine giderler. Medyanın ilgisinden kaçınmak isteyen kardeşler, geceyi merkezde geçirirler ve burada gördükleri rüyanın, Tanrı'dan onları kötülüğü temizlemek ve iyi insanları refaha erdirmek adına bir "mesaj" olduğunu düşününerek harekete geçerler.

Eskiden İtalyan mafyası için çalışan, ancak daha sonra tuzağa getirildiğini anlayan David Della Rocco'nun da yardımıyla kardeşler bir dizi infazın ardından İtalyan mafya babası Guiseppe "Papa Joe" Yakavetta (Carlo Rota)'nın dikkatini çekerler. Kardeşlerin ve Rocco'nun kendileri için bir tehdit olduğunu düşünen Yakavetta, üçlünün ortadan kaldırılması için Il Duce (Billy Connolly ile anlaşır. Rocco'nun kişisel bir probleminin çözülmesinin ardından, Il Duce tarafından pusuya düşürülen üçlü, ondan kaçmayı başarsalar da, en ciddileri Rocco'nun serçe parmağını kaybetmesi olan bir takım yaralar alırlar.

Birkaç saat sonra olay yerine gelen Smecker, Rocco'nun kopmuş olan serçe parmağını bulur. Özel olarak yaptığı araştırmadan sonra parmak izinden Rocco ve kardeşlere ulaşan Smecker, bir iç hesaplaşmanın ardından onlara yardım etmeye karar verir.

Üçlü, Yakavetta'yı infaz etmek amacıyla, onun evine sızmaya çalışırken Yakavetta'nın adamları tarafından yakalanır. Aynı zamanda Smecker da bir kadın kılığında eve sızmıştır. Il Duce tarafından etkisiz hale getirilmeden önce Yakavetta'nın iki adamını öldürür. Rocco ise kardeşlerin yanında, Papa Joe tarafından vurularak öldürülür. Ortamdaki karışıklıktan yararlanan kardeşler, kendilerini esir eden kelepçelerden kurtulurlar. Kardeşler, Rocco'nun başında aile duasını ederken, Il Duce odaya girer. İkizlere ateş etmek üzereyken durur ve dualarını dinler. Bu arada da kardeşler Il Duce'ye nişan almıştır. Ancak Il Duce duanın geri kalan kısmını söylemeye başlayınca onlar da silahlarını indirirler. Il Duce, ikiz kardeşlerin babası Noah'tır. O da bundan sonra günahkârları cezalandırmak üzere Connor ve Murphy MacManus kardeşlere katılır.

Üç ay sonra, Papa Joe mahkemeye sevk edilir. Medya Yakavetta'nın beraatini beklerken, Il Duce ve kardeşler, Smecker ve üç dedektifin yardımlarıyla mahkemeye sızarlar ve maskesiz bir şekilde duruşma salonuna girerler. Üçlü, aile dualarını edip Papa Joe'yu infaz etmeden önce, her nerede olursa olsun buldukları kötülüğü yok edeceklerine dair bir konuşma yaparlar. Medya onları "Azizler" olarak adlandırılır ve film, halk arasında "Azizler iyi miydi, yoksa kötü müydü?" sorusuna verilen cevaplarla son bulur.

Aile Duası[değiştir | kaynağı değiştir]

Connor ve Murphy MacManus (daha sonradan bunlara katılan Il Duce) kardeşler, gerçekleştirdikleri infazlardan önce kurbanlarının başında bir aile duası okur. Bu kardeşlerin ölen kişilerin gözlerine para yerleştirmeleriyle (ki bu da mitolojik bir inanıştır ve ölülerin Stiks Nehri'nden geçmelerini sağlar) birlikte bir ritüeldir. Duada Tanrı'ya bağlılık ve minnet duygusu hakimdir.

"And shepherds we shall be,
for Thee, my Lord, for Thee.
Power hath descended forth from Thy hand,
our feet may swiftly carry out Thy command.
So we shall flow a river forth to Thee
and teeming with souls shall it ever be.
In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti*."

Türkçesi (Altyazı dosyasından alıntılanmıştır, çevirim değildir):

"Birer çoban olacağız.
Senin için, Tanrım, senin için.
Gücümüzü senin elinden alıyoruz.
Ayaklarımız emirlerini rüzgar gibi yerine getirsin.
Akıtacağız sana doğru ruhlarla dolu olan nehirleri.
Baba,Oğul ve Kutsal Ruh adına*."

*Bu Latince kavram Hıristiyanlıktaki Teslis inancına bir atıftır.

Devam Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İrlandalı ikiz kardeşlerin intikam için geri dönüşlerini konu alan ve birçok ertelemenin ardından yine Troy Duffy tarafından çekilen ikinci film, The Boondock Saints II: All Saints Day, 30 Ekim 2009'da vizyona girdi.

Mart 2024'te Norman Reedus ve Sean Patrick Flanery'nin rollerine geri döneceği serinin üçüncü filminin yolda olduğu duyuruldu.[1]

Çizgi Roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin devamına eşlik eden iki bölümlük bir çizgi roman hikâyesi Mayıs 2010 tarihinde yayımlandı. Filmlerin senaristi Troy Duffy tarafından yazılan bu eserler 12 Gauge Comics etiketiyle çıktı. Ardından bu iki kitap The Boondock Saints: In Nomine Patris, J.B. Love başlığı altında tek cilt hâline getirildi ve Kasım 2011'de basıldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şehrin Azizleri Geri Dönüyor: Yeni "The Boondock Saints" Filmi için Çalışmalar Başladı". Kayıp Rıhtım. Erişim tarihi: 28 Mart 2024. 
  2. ^ "Boondock Saints Graphic Novel Exclusive Look". IGN. Erişim tarihi: 28 Mart 2024.