İçeriğe atla

Şeftali kebabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeftali kebabı
Ülke(ler)Kıbrıs, Türkiye
TürüKebap

Şeftali Kebabı veya yalnızca Şeftali, Kıbrıs'a özgü bir yemektir.

Koyun veya keçinin "gömlek" de denilen yağlı iç zarının kıyma, soğan ve maydanoz ile doldurulup, dolma biçiminde sarılmak suretiyle, şişte veya ızgarada pişirilmesi şeklinde yapılan bir kebap çeşididir.

Pişirirken zardaki yağ erir, zarın kalanı kuruyup kızarır, yerken bu kısım soyulup kenara koyulur. Zar, dolma içini ızgara ateşinin yakıcı ateşinden korur, bu yüzden sindirim sistemini bu aşırı sıcağın sebep olduğu kansere yol açabilen şeylerden epeyce korumuş olur.

Kuzu gömleği ya da Kıbrıslıların bir diğer deyimi ile "Banna" kokusu gidene kadar iyice yıkanır ve temiz olduğundan emin olunur. Daha sonra iç hazırlığı için az yağlı dana kıyması, karabiber, maydanoz, hafif tarçın, kuru ekmek içi, soğan konup mangalda pişirilir.

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzu gömleği ılık su dolu bir kabın içerisine yerleştirilip yumuşatılır, böylece sarma işlemi kolaylaşır ve gömlek açılıp büyür, gerçek ölçülerine ulaşır. Rendelenmiş soğan, dalları ayıklanıp yaprakları çok ince kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber ve kimyon birlikte iyice yoğurulup buzdolabında bir süre dinlendirilir. Daha sonra eşit parçalara ayrılıp kuzu gömleği parçaları ile sarılır. Üzeri nar gibi kızarıncaya kadar ızgarada pişirilir. Izgaralanmış sebzelerle birlikte sunulur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]