Şefkat Tepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şefkat Tepe
Dizinin afişi
FormatTelevizyon dizisi
TürAksiyon
Askeri
Dram
Savaş
SenaristSamim Utku
Ebru Şenvardar
ÖyküHikmet Tombulca
YönetmenErhan Baytimur
Engin Koç
Yaratıcı yönetmen(ler)İlker Çatalbaş
BaşrolMert Kılıç
Ertuğrul Şakar
Aslıhan Güner
Dilara Büyükbayraktar
Mehmet Korhan Fırat
Bora Karakul
Merve Akaydın
Gülşah Küçükyıldız
Açılış müziğiŞefkat Tepe Jenerik
Bitiş müziğiŞefkat Tepe Jenerik
BesteciEdip Emre
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı4
Bölüm sayısı158 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıYunus Aylıdere
YapımcıSalih Asan
MekânKonya
Görüntü yönetmeniMustafa Karakuş
Gösterim süresi95-100 dakika
Yayın bilgileri
KanalSamanyolu TV
Görüntü formatı16:9 1080p
Ses formatıStereo
Yayın tarihi27 Kasım 2010 - 5 Temmuz 2014
DurumuSona erdi
Kronoloji
Sonra gelenSungurlar
(2014-2015)

Şefkat Tepe, ilk bölümü 27 Kasım 2010 tarihinde yayımlanan aksiyon, askeri, dram ve savaş türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi, 1997 yılından sonrasını anlatmaktadır. Başrollerini Mert Kılıç, Aslıhan Güner, Ertuğrul Şakar, Dilara Büyükbayraktar, Mehmet Korhan Fırat, Merve Akaydın ve Bora Karakul paylaşmıştır. 2. sezon finali olan 75. bölümde, başrollerden Leyla (Aslıhan Güner) ölerek diziden ayrıldı. 3. sezonda Sungurlar adında bir tim kuruldu; yeni başrol ise Dilara Büyükbayraktar oldu. Hikâye, Sungurlar Timi üzerinden devam etti. Dizi, toplam 4 sezondan oluşmaktadır ve 5 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanan 158. bölüm ile sezon finali yaptı. Daha sonra eski kadrodan birkaç oyuncunun da yer aldığı Sungurlar adı ile 2 sezon (39 bölüm) yayımlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, 1997 yılında ve sonrasında Türkiye'de ve sınır ötesinde yaşanan askeri operasyonlar, harekâtlar, eylemler, kalkınmalar, terörist suikastları gibi olaylar çerçevesinde şekillenmektedir. Dizide, özellikle 3. sezonda kurulmuş Sungurlar adlı tim yardımıyla bu askeri olaylar bastırılmakta ve bertaraf edilmektedir. Dizinin, 1'den 147. bölümüne kadar konu olan ana terör örgütü "CCK", 147. bölümden 158. bölüme kadar ise "Kudüs Ordusu" olmuştur. İlave olarak dizide "Büyük Ayı ve Biraderleri", "KİT", "SAVAMA", "El-Muhaberat", "El-Nusra" ve "Şebbiha" gibi yabancı teşkilatlar ve terör örgütleri de konu olmuştur.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm Hakkında
Mert Kılıç Üsteğmen / Yüzbaşı Serdar Mert 1-158 Yavuzlar ve Sungurlar Timi'nin komutanıdır. Daha sonra yüzbaşı olmuştur. Cesur ve atılgan bir kişiliği vardır.
Ertuğrul Şakar Astsubay Celil Keskin
(Kordon Celil)
1-117,
121-143
Yavuzlar/Sungurlar Timi'nin ikinci komutanıdır. Lakabı Kordon'dur. Kolay sinirlenir. Düşmanları tarafından korkulur. 4. sezonda yayımlanan 143. bölümün son sahnesinde, Cemal'in emri ile Şehmus tarafından yüzü köpeklere parçalatıldıktan sonra hastanede bir süre yatmış ve sezon finaline kadar diziye dönmemiştir.
Aslıhan Güner Leyla / Yasemin 1-75,
118-138
Serdar'a sevdalıdır. Annesi teröristler tarafından öldürülmüştür. Sonra intikam için dağa çıkıp Serdar'a istihbarat vermiştir. 2. sezon finali olan 75. bölümde Serdar'la evlenirken düğünde Baran tarafından vurularak öldürülmüştür. Daha sonra Yasemin karakteri olarak diziye geri dönmüştür. Serdar, onu Leyla'ya benzettiği için sevmiştir.
Dilara Büyükbayraktar Naza 64-158 Yurt dışında örgütten özel eğitim almış ve Kozmik Oda'ya girme planı için Serdar'la evlenmiştir. Daha sonra örgütten ayrılmış, kiralık katil olarak devam etmiştir. Serdar'la karşılaştıkça aşkına yenik düşüp iyi birisi olmuş ve time katılmıştır.
Mehmet Korhan Fırat Uzman Çavuş Şahin Bulut 1-158 Timin keskin nişancısıdır. 3. sezonun sonlarına doğru çok gizli bir operasyon için generalin emriyle kendisini teröristlerin tarafındaymış gibi göstermiştir. Başta bu görevi general ve kendisinden başka hiç kimse bilmese de 4. sezonun başında öğrenilmiştir. İlerleyen bölümlerde Aslı'yla evlenmiştir.
Bora Karakul Doktor
(Devran Küçük)
Tıp okumayı hayal ederken kendini örgütün içerisinde bulmuş bir kişidir. Masumların katledilmesine dayanamayıp time istihbarat vermeye başlamış, daha sonra kurulan Sungurlar Timi'ne dahil olmuştur.
Merve Akaydın Uzman Çavuş Aslı (Eslim) 55-158 Tesadüfen karşılaştığı Kordon Celil ile Albay Temel'e karşı bilinmeyen düşmanlığı için işbirliği yapmıştır. Daha sonra yardımlarından dolayı kurulan Sungurlar Timi'ne dahil olmuştur. Sonrasında Şahin'le evlenmiştir.
Ufuk Şen Baran 1-77 "CCK"ya bağlı bir teröristtir. Leyla'ya aşıktır ve Serdar ile husumetlidir. 2. sezon finali olan 75. bölümde Serdar ile Leyla'nın düğününde Serdar'ı öldürmek isterken, Leyla'nın kurşunların üzerine atlaması sonucu Leyla'yı vurarak öldürmüştür. Daha sonra, 77. bölümde Serdar tarafından vurularak öldürülmüştür.
Serap Doğan Zeynep 77-121 Celil'in karısıdır. 1 tane çocukları olmuştur. Dizinin 121. bölümünde Andrey tarafından Celil'i konuşturma sırasında vurularak öldürülmüştür.
Melis Ceren Köksal Zelal 77-157 Doktor'un karısıdır. Farit tarafından çocuklarıyla birlikte zehirlenerek öldürülmüştür.
Sedat Erdiş Konsolos 102-117 Türkiye'de sinsice planlar kuran ve eylemler düzenleyen bir konsolostur. "Büyük Ayı ve Biraderleri" ile ortak çalışmaktadır. Aynı zamanda bölgede "CCK", "KİT" ve "SAVAMA" ile ortak çalışmalar yürütmüştür. 3. sezon finali olan 117. bölümde Şahin tarafından vurularak öldürülmüştür.
Gülşah Küçükyıldız Havin 123-158 Bir çobandır. Serdar'a aşık olduktan sonra asker olup time katılmak istemiştir ve dahil olmuştur. Gizli operasyonlarda teröristlerin arasına sızmıştır.
Güven Besimoğlu Eski General 59-117 Sungurlar Timi'ni kuran generaldir. İhbara gittiği bir depoda bombalı bir saldırıya uğramış ve ardından felç kalmıştır. Ardından Demir adlı bir hain tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür. İftirası ise Şahin'e kalmıştır.
Nuri Uysal Albay 59-158 Generalin sağ kolu olan albaydır.
Oğuz Okul General 114-158 Felç ve ardından şehit olan generalin yerine gelmiştir. Namuslu, dürüst birisidir. Karısı ve torununu Kasım adlı bir teröristin bombalı bir saldırısında kaybetmiştir.
Çetin Azer Aras Cemal 92-102,
118-146
"CCK" başkanıdır. Teröristler için değerli ve sayılı başkanlardandır. Sungurlar'ı yakaladığı zaman cesur gibi olsa da, karşısındaki bağlı bir Sungur'dan korkacak kadar da ürkektir. 102. bölümden 3. sezon finali olan 117. bölüme kadar gözükmemiş, ara-sıra Naza ile telefon görüşmeleri yaparak Naza'ya emirler vermiştir. 4. sezonun başlangıcı olan 118. bölümde ise tekrardan ortaya çıkmıştır. "4 parçalı Kürdistan" devletini kurmak onun en büyük hayalidir ve bunun için hem Perslere, hem de yabancılara fazlasıyla ortak olup onlara güvenmiştir. Fakat Persliler ("Kudüs Ordusu"), "CCK" içine yerleştirdiği ajanlar ile örgüt'ün gücünü zayıflatmıştır. Şehmus'un Cemal'den sonra "CCK"nın ikinci önemli ismi olmasından sonra "Dağ kadrosu" ve "Dağda çatışma" anlayışı sona ermiş ve "CCK" örgütü faaliyetlerini ilçe ve şehirlere taşımıştır. Amaç ise seçimlerde "CCK"ya bağlı parti sayesinde bölgede üstünlük sağlamak ve bölgede "Özerk Kürdistan Devleti" kurmak olmuştur fakat bu plan başarısız sonuçlanmıştır. 145. bölümün son sahnesinde aşiret reisi Sabo Ağa tarafından vurulur ama ölmez. 146. bölümde ise Şehmus Sungurlar tarafından yakalanınca ortadan kaybolarak diziden ayrılır ve "CCK" örgütü 147. bölümde Türkiye sınırı içerisindeki bir köye yaptığı havan bombalı saldırısından sonra dağılmaya başlar. Cemal'in kayboluşu ve onun yönettiği "CCK"nın dağılması ile beraber bölgede terör konusunda yeni terör örgütü "Kudüs Ordusu" olmuştur.
Arif Cüneyt Soysalan Farit 147-158 Orta Doğu'da çeşitli propaganda ve suikastler düzenleyen azılı bir terörist elebaşıdır. "Kudüs Ordusu"nun lideridir. Aynı zamanda Aslı ve Bejan'ın amcasıdır. Geçmişte "Kudüs Ordusu"na katılarak maddi açıdan güçlü olduğu için kıskandığı ağabeyi ve Aslı'nın babası olan Beşir'in evine saldırı düzenlemiş ve onu ağır yaralamış, ailesinin büyük kısmını ise öldürmüştür. Saldırıdan sonra ise Beşir'in karısı Dila ile evlenmiş, kızı Bejan'a ise kendi kızı gibi bakmıştır. Beşir yıllar sonra ortaya çıktıktan sonra ise husumetleri devam etmiştir. 158. bölümde "Pers Devrim Muhafızları"nın emri gereği Dila tarafından hastanede zehirli iğneyle öldürülmüştür. "Kudüs Ordusu"nun başına ise Dila geçmiştir. 158. bölümün sonlarına doğru Dila, Farit'in aslında kukla olduğunu ve onu yönetenin kendisi olduğunu Aslı'ya itiraf etmiştir.
Ahenk Demir Dila 151-158 Farit'in karısı ve Aslı ve Bejan'ın annesidir. Aynı zamanda teröristtir. Kocası Farit'i öldürerek "Kudüs Ordusu" yönetimini de ele geçirmiştir. 4. sezon finali olan 158. bölümde Aslı tarafından patlatılan bombayla ölür.
Berrak Güvem Zehra Bejan 150-158 Aslı'nın kardeşidir. Annesi Dila ile birlikte "Kudüs Ordusu" için çalışmaktadır. Kardeş olduklarını sonradan, 4. sezon finali olan 158. bölümde öğrenmişlerdir. Sezon finalinde Aslı tarafından patlatılan bombayla ölür.
Sabri Özmener Şiyar 1-52
/64
Leyla'nın amcasıdır.
Hüseyin Erkanlı Şefik Astsubay 1-40 Astsubaydır. Serdar Üsteğmen ve Celil Astsubay'dan sonra "Yavuzlar" timinin komutanıdır. 2. sezonun başlangıcı olan 33. bölümde teröristler "Yavuzlar" timini tuzağa çekmiş ve ağır çatışma sonucu Şefik Astsubay ağır yaralanmıştır. Daha sonra tim ile beraber bir süre teröristler tarafından esir düşmüştür. Daha sonra tim, Serdar Üsteğmen sayesinde esirlikten kurtulmuş ve Şefik Astsubay hastaneye kaldırılmışsa da, ağır yaralar sonucu şehit olmuştur.
Emrah Girgin Hasan (Lazoğlu) 1-75 Serdar Komutan'ın askeridir. Son olarak, 2. sezon finali olan 75. bölümde görünür.
Serkan Bilgili Memiş Serdar Komutan’ın askeridir. Celil'in kız kardeşi Berivan ile evlidir.
Çağatay Çiftçi Ömer Serdar Komutan'ın askeridir. Çavuştur. 74. bölümde Marangoz Osman tarafından vurularak yaralanmış ve ardından hastaneye kaldırılmıştır. 2. sezon finali olan 75. bölümden sonra bir daha gözükmemiştir.
Abdullah Yıldırım Abdullah 1-158 Serdar Komutan'ın askeridir. 3. sezon itibarı ile "Sungurlar" timine katılmıştır. 4. sezon sonrasında bir daha gözükmemiştir.
Ramazan Bingöl Ramazan Serdar Komutan'ın askeridir. 3. sezon itibarı ile "Sungurlar" timine katılmıştır. 4. sezon sonrasında bir daha gözükmemiştir.
Mustafa Baygın Mustafa Serdar Komutan'ın askeridir. 3. sezon itibarı ile "Sungurlar" timine katılmıştır. 4. sezon sonrasında bir daha gözükmemiştir.
Ömer Köklü Ömer Serdar Komutan'ın askeridir. 3. sezon itibarı ile "Sungurlar" timine katılmıştır. 4. sezon sonrasında bir daha gözükmemiştir.
Ali Demirelli Ali 76-158 Dizinin başlarında terörist rolünde oynamıştır. 3. sezondan sonra ise Serdar Komutan'ın askeri olarak devam etmiştir. 4. sezon finali olan 158. bölümden sonra bir daha gözükmemiştir.
Tümay Revşan Genç Rojda 1-62 Teröristtir. Örgüte büyük bir bağlılığı vardır. Baran tarafından önce bıçaklanır daha sonra ise yakılarak öldürülmüştür.
Hasan Fehmi Gökdeniz Agir 1-32,
43-75
Teröristtir. Zaman-zaman örgüt içerisinde komutan olmuştur. Leyla'nın annesini öldürmüştür. 1. sezon finali olan 32. bölümde Baran tarafından vurulur ama ölmez. 2. sezonda yayımlanan 43. bölümde ise tekrar ortaya çıkar. Daha sonrasında ise, "Üst Kurul"un emri ile örgütten ayrılmış ve Albay Temel ile beraber çalışarak onun sağ kolu olmuştur. 2. sezon finali olan 75. bölümde Memiş'i öldürmeye çalışacakken Kordon Celil tarafından kafasından vurularak öldürülmüştür.
Ergün Kuyucu Çetin 18-22 Öncesinde devlete çalışmış olup daha sonrasında taraf değiştirerek teröristlere katılmıştır ve önemli bir güce sahip olmuştur. Amacı ise Serdar Üsteğmen, Kordon Celil ve Albay gibi önemli isimleri ortadan kaldırmaktır. Karısı tarafından hastanede vurularak öldürülmüştür.
Erdal Cindoruk Fuat 26-32 Teröristtir. "CCK"nın önemli komutanlarındandır. Celil'in karısını öldürmüştür. 1. sezon finali olan 32. bölümde Baran tarafından vurulmuş, ardından ise Rojda tarafından yakılarak öldürülmüştür.
? Dijvar 33-34 Teröristtir. "CCK"nın Davut ile beraber en önemli 2 isminden biridir. Birinci sezon boyunca hakkında sıklıkla bahsedilmiş, hatta bazen yüzü gözükmeden bir kaç sahnede gözükmüştür. Her ne kadar da "CCK"nın en önemli 2 isminden biri olsa da, Davut başta olmak üzere "CCK"nın büyük bir çoğunluğu Dijvardan nefret etmektedir. Davut ile düşmanlığı vardır. Botan ve Rojda, Dijvar'ın yanındaymış gibi gözükse de aslında Davut'a çalışmışlardır. Botan tarafından vurularak öldürülmüştür. Bunun sonucunda ise "CCK"nın tek lideri Davut olmuştur.
Oktay Dener Davut/David Henderson 33-67 İngiliz olup, yabancı istihbarat servislerinin kendisine verdiği emirler gereği "CCK"nın önemli komutanlarından birisi olmuştur. Ardından ise "CCK" lideri olmuştur. Bir dönem sonra "Üst Kurul" ve Albay Temel ile bir dönem ortak olarak çalışmışlardır. "Üst Kurul"un emri gereği Naza tarafından pusu kurulup Baran tarafından keskin nişancı tüfeği ile vurulurak öldürülmüştür.
Yılmaz Meydaneri Botan 34-42 Teröristtir. Önce Dijvar'a ardından ise Davut'a çalışmıştır. İyi bir Keskin nişancıdır. Kordon Celil'i kandırdıktan sonra Celil'in kızını öldürmüştür. Kordon Celil tarafından intikam için kepçe ile ezilerek öldürülmüştür.
Şuayip Ünsal Albay Temel 55-75 Albaydır, fakat vatanına ihanet ederek "Üst Kurul"a çalışmaktadır. Celil'in annesi Serap ile evlidir. Bir dönem Davut ile ortak çalışsa da, ardından birbirlerine düşman olmuşlardır. Kordon Celil tarafından öncesinde araca yerleştirilen düzenekli bombanın patlaması sonucu ölmüştür.
Nesrin Üstkanat Serap 57-62,
70-75
Celil ve Berivan'ın annesidir. Albay Temel ile evlenmiştir. İlk başlarda masum bir ev kadını gibi gözükse de sonradan "Üst Kurul"un önemli bir ismi olduğu ortaya çıkmıştır. 2. sezon finali olan 75. bölümde Kordon Celil tarafından öncesinde araca yerleştirilen düzenekli bombanın patlaması sonucu ölmüştür.
Ümit Yesin Ekrem 76-78 İnşaat şirketi yönettiği zannedilse de, aslında "CCK"ya her türlü destek veren teröristtir. Naza ve Baran ile çalışmaktadır. 78. bölümde "Sungurlar" tarafından yakalandıktan sonra bir daha gözükmemiştir.
Şahin Çelik Lenko Ağa 79 Köy ağasıdır fakat "CCK"nın "Dağ Operasyonu" planı'nın önemli isimlerinden biri olan teröristtir. Naza ile çalışmaktadır. Sert ve acımasız biridir, köylülere hep zarar vermiştir. Sungurlar timi tarafından içinde olduğu anbar'a bombalı saldırı düzenlendiği sırada bombaların patlaması sonucu öldürülmüştür.
Yaşar Karakulak Şehmuz 78-117 Zeynep'in kayınpederidir. Güce ve paraya tapan kişiliğe sahiptir. Oğlu Bahtiyar'ın ölümüne sebep olan kişi yanlışlıkla da olsa Celil olmuştur. Bu gerçeği öğrendikten sonra ise teröristlere katılmış ve Naza'nın sağ kolu olmuştur. 3. sezon finali olan 117. bölümde Şahin'in teröristlerin arasına sızan bir ajan olduğunu öğrenmiş ve bunu Konsolos'a ispiyonlayarak komutan olma hayaline girmiştir. Fakat Şahin durumu anlamış ve Şehmuz'u yarı yolda yakalayarak ona 2 el ateş etmiştir. Fakat Şehmuz yine de ölmemiş, yaralı halde iken Konsolos'un yanına gitmiştir. Tam her şeyi açıklayacakken Aslı tarafından vurularak öldürülmüştür.
Erman Bacak Pier 76,
86-88,
93-94,
101
Yabancı bir ajan olan Pier, yabancı istihbahrat servisleri'nin Orta Doğu'yu karıştırmak amaçlı olarak kendisini bölgeye "CCK"ya destek vermek için göndermiştir. "Ölümsüzler Taburu" grubunun lideri olmuştur. 88. bölümde "CCK" kampında patlayan bomba sonucu sol kolunu kaybetmiştir. 101. bölümde "Sungurlar" timinin "CCK" kampını dağıtmasından sonra bir daha gözükmemiştir.
Orhan Edip Ertürk Albay Fikret 91-94 Albay olsa da, vatanına ihanet etmiş ve "CCK" ile pers istihbahrat teşkilatı olan "SAVAMA"ya çalışmıştır. General'e suikast düzenlemiştir. General bu suikast sonucu hastaneye kaldırılmış ve karargahın başına Albay Fikret geçmiştir. Verdiği emirler ile "Sungurlar"ı epey zora sokmuştur fakat daha sonrasında "Sungurlar" onu deşifre etmiştir. Oğlu Mansur tarafından annesinin intikamını almak maksadı ile vurularak öldürülmüştür.
Şekip Taşpınar Mahmut (Mahmut Babuş) 96-105 Yıllarca teröristlere karşı mücadele eden köyün korucubaşısıdır. Kızı Ejin Naza ve Botan tarafından kaçırılmıştır. "Sungurlar" timinin yanında olarak time bir hayli destek vermiştir. Kızı Ejin'e kavuştuktan sonra köyüne döner ve bir daha dizide gözükmez.
Sefa Zengin Murtaza 107 "SAVAMA" ajanıdır. Bir "SAVAMA" ajanı ve Abbas'ın yönettiği "Kudüs Ordusu" elemanları ile beraber Konsolos ve "CCK" ile ortak çalışarak bölgeyi karıştırmak amaçlı birkaç eylemlerin yapılmasında rol oynamıştır. Serdar Yüzbaşı tarafından vurularak öldürülmüştür.
İbrahim Can Beşir 108 "KİT" komutanlarındandır. Sert görünümlü biri olsa da, aynı zamanda çocuk gibi davranışları da vardır. İyi bıçak kullandığı söylenmektedir. Serdar Yüzbaşı tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.
Merve Ünal Dilan 108-113 Önceleri "CCK"ya çalışan terörist olsa da, daha sonrasında taraf değiştirip "KİT"e katılmış ve Şahin'le ortak çalışmıştır. Şahin tarafından vurularak öldürülmüştür.
? Avareş 110-113 "CCK" içerisinde bölünerek yeni bir örgüt haline gelen "KİT"in başkanıdır. Naza'ya karşı düşmanlık beslemiştir ve onu öldürmek için seferber olmuştur. Naza tarafından kafasına taşla vurularak öldürülmüştür. Onun yerine ise görev gereği Şahin geçmiştir.
? Farnaz 113-117 "SAVAMA" ajanıdır. Birkaç Türk devlet görevlisi ile "Muta Nikahı" kıyarak onlarla beraber olmuş, ardından ise o kişileri şantajla tehdit ederek onlardan gereken istihbahratlar alarak durumları Konsolos ve "SAVAMA"ya bildirmiştir. 3. sezon finali olan 117. bölümde Kordon Celil tarafından vurularak öldürülmüştür.
Barış Özkan Rıza 114-116 "Şebbiha" güçlerinin bölgedeki en önemli ve en zalim komutanıdır. Konsolos ile bağlantısı vardır. Doktor tarafından ölen masum insanların intikamını almak için bıçakla boğazı kesilerek öldürülmüştür.
? Demir 117-119 Yasemin'in babası, Ayşe'nin (Fazel) ise kocasıdır. Eski Albay ve istihbahratçı olsa da, vatanına ihanet ederek teröristlerle ortak olmuştur. 3. sezon finali olan 117. bölümde eski General'i evinde öldürmüş, yaptıkları eylemler ile "Sungurlar"ın ordudan atılmasına sebep olmuştur. Daha sonrasında ise Şahin'in "CCK" ve "KİT" içerisine yerleştirilmiş ajan olduğunu Cemal'e ispiyonlayarak Şahin'in "CCK" tarafından yakalanmasına da sebep olmuştur. 119. bölümde "CCK"lı Tahir ve adamları tarafından vurularak öldürülmüştür.
İstemihan Tuna Tahir 118-119 "SAVAMA" ajanıdır. "CCK" ile "SAVAMA" arasındaki iyi bağlardan dolayı "CCK"da Cemal'den sonra ikinci en önemli isim haline gelmiştir. Serdar Yüzbaşı tarafından kıyafetine el bombası koyularak öldürülmüştür.
Neşe Baykent Ayşe (Fazel) 118-127 Yasemin'in annesi, Demir'in ise karısıdır. Masum bir ev kadını gibi gözükse de, sonrasında uzun süredir aranan ve "Pers Devrim Muhafızları"nı ("SAVAMA" ve "Kudüs Ordusu"da dahil) desteklemekle beraber "CCK"ya bir hayli silah desteği veren "Fazel" kod adlı terörist olduğu öğrenilmiştir. 127. bölümde "CCK"lı teröristler tarafından takas esnasında vurulur ve bir daha gözükmez.
Merve Çağıran Dicle 118-137 4. sezonun başında teröristlerin eline düşüp deşifre olan ve yakalanan Şahin'e yardımcı olmuştur. Şahin'i sevmektedir. 137. bölümde Yusuf'un, Şahin ve Aslı'yı öldürmek için planlanladığı bir suikast esnasında arabadaki bomba vasıtasıyla ölmüştür.
Volkan Yıldırım Yusuf 118-142 Psikolojik doktor olduğu bilinse de, aslında "CCK"ya bağlı azılı terörist ve kadınlara takıntılı olan bir sapıktır. Kasım ve Cemal için çalışmaktadır. Aslı'yı güya sevmiş ve onunla evlenmek istemiştir fakat asıl amacı, diğer masum kadınlara yaptığı işkencelerin aynısını Aslı'ya uygulamaktır. 136. bölümde deşifre olmuştur. Bu olaydan sonra arasının gergin olduğu Şahin ile husumetli olmuştur. 142. bölümde Aslı tarafından vurulmuş ve uçurumdan düşerek ölmüştür.
Uğur İzgi Şivan/Ekrem Taş 122-125 Gerçek adı Ekrem Taş olan Şivan, "CCK"ya hizmet eden azılı bir teröristtir. Dicle'nin ise dayısıdır. Cemal, kendisinin saklandığı yerin açığa çıkması korkusundan dolayı Şivan'ı vurarak öldürmüştür.
Ergün Taş "SAVAMA" ajanı 123-124 "SAVAMA" ajanıdır. Bölgeye gelerek "CCK" lideri Cemal ve "CCK"lı azılı terörist Şivan ile beraber bir kaç eylemler yapmıştır. "Sungurlar" timi tarafından yakalanıp Jandarmaya teslim edildikten sonra bir daha gözükmemiştir.
? Kasım Hasani 127-128 "SAVAMA" ajanıdır. Yasemin tarafından öldürülür.
Gökhan Çelebi Kasım Süleymani 129-139 "Pers Devrim Muhafızları"nın en önemli generallerindendir. "Şefkat Tepe" dizisinde bölgeye gelmesinin sebebi "CCK"ya ve Cemal'e destek verme amaçlı olduğu gibi gözükse de, "Sungurlar" dizisi'nin 4. bölümünde Şahap, Yavuz ile konuştuğu zaman, zamanında "Kudüs Ordusu" başkanı Farit'in Kasım Süleymani'yi tamamen bitirdiğini söylemiştir. Bununla da Kasım'ın "CCK"ya yakınlaşmasının sebebinin hem "SAVAMA" ile birlikte "CCK"ya destek vermek, hem de Farit önderliğindeki "Kudüs Ordusu" tarafından kendisine gelebilecek zararlardan kaçınmak için "CCK"ya sığındığı anlaşılmıştır. "CCK"da yer aldığı dönemlerde bölgede birçok eylemler yaptırmış ve bunun sonucunda General'in karısı ve torunu bombalı saldırı sonucu ölmüştür. 138. bölümde Kasım "Sungurlar" tarafından, General ise "CCK" tarafından ele geçirildikten sonra takas kararı alınır. Takas esnasında ise General, karısı ve torunu'nun intikamını almak için teröristten kaptığı el bombasını Kasım'ın üstünde bırakır ve bombanın patlaması sonucu Kasım ölür. ABD tarafından öldürülen generali temsil etmektedir.
Ercüment Fidan Yurşi 139-141 "Kudüs Ordusu"na yakın olan "CCK" komutanıdır. Ayrıca iyi bir keskin nişancıdır. Şahin'i vuracakken Kordon Celil tarafından vurularak öldürülmüştür.
Orçun Koray Kaygusuz Şehmus/Kadir Melemez 141-146 "Kudüs Ordusu"na bağlı azılı terörist ve ajandır. "CCK"ya katılarak "Kudüs Ordusu"nun talimatı esasında "CCK" örgütünün ve örgütün lideri Cemal'in gücünü zayıflatmış ve bölgede saf dışı bırakmıştır. "Dağ kadrosu" ve "Dağda çatışma" anlayışını bitirmiştir. Bununla da bölgede terör örgütü olarak "Kudüs Ordusu" etkin hale gelmiştir. 143. bölümde Havin'le evlenmiştir. Cemal'in emri ile 143. bölümün son sahnesinde Celil Astsubay'ın yüzünü köpeklere parçalattırmıştır. Daha sonra, 144. bölümde Şehmus, Serdar ve Doktor tarafından vurulur ama üstünde çelek yelek olduğu için ölmez. 146. bölümün son sahnesinde Serdar Yüzbaşı tarafından Celil'in intikamını almak için köpeklere parçalattırılarak öldürülmüştür.
? Azra 142-146 "Kudüs Ordusu"na bağlı "CCK " sorumlusu terörist ve ajan olan Şehmus'un kız kardeşidir. 146. bölümde Şahin tarafından vurularak öldürülür.
Volkan Özman "Atmaca"/Remzi Turgut 144-145 Eski Astsubay'dır ve Şahin'in hocasıdır. Üst düzey keskin nişancı olup gece görüşünde bile çok uzak mesafeden de olsa rahatlıkla hedefi vurma yeteneğine sahiptir. Astsubay olmasına rağmen para hırsı yüzünden ordu'dan istifa edip paralı asker olmuştur. "CCK" lideri Cemal ile iyi bağlantısı vardır. Cemal'in talebi üzerine "Sungurlar" Timi"ni tuzağa düşürmüş ve timin birkaç askerini Şehit etmiştir. Serdar Yüzbaşı ve Şahin'e çok büyük zorluklar yaşatmıştır. Şehitlerin cenazesinin olduğu yerde yakalanıp Şahin tarafından vurularak ağır yaralanmış, Serdar Yüzbaşı tarafından ise kafasına sıkılarak öldürülmüştür.
Emrah Elçiboğa Behram 147-150 "Kudüs Ordusu"nun Farit ve Şehmus'tan sonraki en önemli ismidir. Şehmus'un ölümünden sonra ise örgüt ve Farit'in ikinci adamı konumuna gelmiştir. Farit tarafından kendisinin deşifre olmaması adına, daha öncesinde Behram'ın karnına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın etkin hale gelmesi sonucu öldürülmüştür.
Duygu Şen Berfin 147-149 Eski "CCK" ve "El-Muhaberat" istihbaratçısıdır. "CCK"da yer aldığı dönemde Doktor ile ilişki yaşamış ve bir kız çocukları olmuştur. "El-Muhaberat" sonrası ise Behram ile baskı ve tehditlerden dolayı birlikte yaşamıştır. "Kudüs Ordusu" militanları tarafından Doktor ve ailesine çarşı içinde yapılan saldırıda vurularak öldürülmüştür.
Kenan Olpak Kassam (Müdür) 153-154 Türkiye-Suriye sınırında, Suriye içerisindeki "Kudüs Ordusu" ve "Şebbiha" güçlerine bağlı olan hapishane'nin müdürüdür. Türkler'e karşı nefret beslemektedir. Her ne kadar Farit'in yanında olsa da, bir süre sonra onun kuklası durumuna düştüğünü anlamaya başlayınca ondan nefret etmeye başlamıştır. Kaçmaya çalışırken Havin tarafından içinde benzin olan varillere ateş edildikten sonra oluşan patlama sonucu ölmüştür.
? Yakup 153-156 "Kudüs Ordusu"na bağlı olan azılı bir teröristtir. Farit ve Bejan'la çalışmaktadır. Bölgede çeşitli eşkiyalık ve bombacılık yapmıştır. Annesi tarafından hem ülkesine yaptığı ihanetten dolayı, hem de kardeşi Hakan'ı öldürdüğü için vurularak öldürülmüştür.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü
ve saati
Sezon
başlangıcı
Sezon finali Çekilen
bölüm sayısı
Bölüm
aralığı
Yayın
yılı
TV kanalı
1. sezon Cumartesi 20.00 27 Kasım 2010 2 Temmuz 2011 32 1-32 2010-2011 Samanyolu TV
2. sezon 10 Eylül 2011 7 Temmuz 2012 43 33-75 2011-2012
3. sezon 15 Eylül 2012 29 Haziran 2013 42 76-117 2012-2013
4. sezon 21 Eylül 2013 5 Temmuz 2014 41 118-158 2013-2014

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. https://www.dizisi.info.tr/sefkat-tepe/oyunculari/ 27 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]