Şebeke (pencere)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şebeke pencereleri

Şebeke (AzericeŞəbəkə), Azerbaycan'da halk ustaları tarafından tutkal ve çivi kullanılmadan küçük ahşap parçalardan yapılmış renkli camlarla doldurulmuş pencerelerdir.[1]

Şeki Hanları Sarayı'nın binası, şebeke duvarları, salonların ve odaların pencere açıklıklarını doldurur. Geometrik olarak şebeke pencereleri, sarayın ana cephesinin genel kompozisyonu ile uyum içindedir. Merkez salonların ve yan odaların kesintisiz vitray pencereleri sarayın cephesine bakmaktadır. Her iki katın ve üst odaların hollerinin dış duvarlarının kaldırılarak kanatlı-vitraylı pencerelerle değiştirilmesinin bu törensel köşk mimarisinin bir özelliği olduğu sanılmaktadır.

18.-19. yüzyıllardan kalma, şebeke ile süslenmiş çok sayıda yerleşim yeri olan taş evlere de Şuşa şehrinde rastlanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Azad Sharifov (1998). "Shaki: Paradise in the Caucasus Foothills" (İngilizce). azer.com. 6 Mart 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2023. 
  2. ^ Great Soviet Encyclopedia/ ШУША. Moskova: Сове́тская энциклопе́дия. 18 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.